Fajčenie v tehotenstve a počas dojčenia

Redakcia | 7. október 2010

Toto nikdy nepochopím, ako môže jedna žena – budúca mamička svojho milovaného dieťatka vykonávať takýto veľký prehrešok!

Toto nikdy nepochopím, ako môže jedna žena – budúca mamička svojho milovaného dieťatka vykonávať takýto veľký prehrešok!

Prečo tak píšem? Mám jednú známu menom Júlia. Fajčila takmer celú svoju mladosť. Veď napokon, dnes to vyzerá tak, akoby cigareta bola nejakým módnym doplnkom alebo nejakým  hitom storočia u mladých žien.

Júlia pracovala v zahraničí, kde sa stretla aj so svojim terajším manželom – nefajčiarom. A ako si tak pekne spolu zarábali korunky, stalo sa niečo neočakávané.. Júlia ostala tehotná. Takáto krásna správa nimi trošku otriasla vzhľadom na to, že sa nepoznali dlho. Ale neváhali a začali sa prípravy na narodenie dieťatka. Nikomu ani na um nezišlo, že by si to dieťatko nechali vziať. Statočne čelili novej situácii. Oznámili túto radostnú novinu rodine, a len Júlia asi nepochopila správny význam toho, že v nej rastie nový život. Nechcela sa totiž vzdať svojho zlého zlozvyku, fajčenia.

Všetci jej dohovárali. Rodina, priatelia, manžel. No bezúspešne. Tak plynuli týždne, mesiace, až prišiel ôsmy mesiac tehotenstva. Normálne má žena ešte jeden mesiac do pôrodu. Ale čo čert nechcel, Júlia porodila predčasne. Narodil sa krásny chlapček, len bol o niečo menší, a s výrazne nižšou váhou. Našťastie bolo naoko všetko v poriadku. Všetko sa ale začalo po príchode z pôrodnice.

Návšteva detskej lekárky potvrdila, že bábätko mohlo ešte chvíľku pobudnúť v maminkinom brušku. Čím to asi bude? Pýtali sa všetci dookola. Myslím, že každý keď nie vedel, tak aspoň tušil, čím to môže byť. Áno presne tak. Mladá mamina nepočúvala rady svojho okolia a tak na to doplatilo nevinné stvorenie! Pýtate sa, že ako? Napríklad už len tým, že pár týždňov po pôrode, musela čerstvá mamina navštíviť kardiológa. Chlapček mal problém so srdiečkom. Nebolo to našťastie nič vážne ani nič príjemné. Ale mohli si tieto peripetie ušetriť, keby  sa Júlia bola zriekla svojho zlozvyku!

Museli chodiť po rôznych vyšetreniach. Okrem tých bežných, ktoré absolvujú všetky mamičky s novorodeniatkami, aj na vyšetrenia hlavičky, pľúc, chrbtice atď. Predpísali im rôzne rehabilitácie, cvičenia na chrbticu, na nožičky a ručičky, na hlavičku... Ona si ale vôbec neuvedomovala, čím to zrejme je. Brala to tak, že to musí byť. Až keď sa ma opýtala, či aj ja som toto všetko absolvovala s mojím synčekom a moja odpoveď bola "nie", tak sa veľmi čudovala, že prečo oni áno a my nie. Ale ja som bola taktne ticho. Veď každý si je strojcom vlastného šťastia a šťastia našich najmenších.

Ďalšia situácia nastala, keď mal jej malý Jakubko päť mesiacov a ešte sa nevedel otočiť na bruško. Začal sa ďalší kolotoč vyšetrení, rehabilitácií a rôznych cvičení na pohybové ústrojenstvo. Nakoniec sa mu to podarilo a pretočil sa. Bol to veľký úspech pre maminu a jej Jakubka. Tešila sa celá rodina ako by to bol nejaký zvláštny úkon.

Malý Jakubko sa dlho nevedel posadiť a s chodením to trvalo tiež ešte dosť dlho. Júlia dojčila Jakubka asi dva a pol mesiaca. Potom začal jej mliečko odmietať. A znova otázka „PREČO“? No preto, lebo Júlia sa ani vtedy nevzdala cigariet! Čudovala sa, prečo malý nechce cicať. Ale  ktorému človiečikovi by chutilo také nikotínove mliečko? Myslím, že žiadnemu, ani dospelému. Tak zvolili metódu kŕmenia z fľaše. A mamina si kľudne pofajčievala ďalej.

Malý Jakubko je našťastie zdravé dieťa, ale ktovie, čo ho čaká v budúcnosti? Samé problémy. A komu bude za to ďakovať? Svojej milovanej maminke. Ale pevne verím, že sa tento krát mýlim. Prajem mu, nech je zdravý ako buk!

Prešlo pár mesiacov, keď Júlia zistila, že opäť čakajú bábätko. A znova to bolo nečakané. A keďže mali pekný bytík, usporiadaný život, tak sa rozhodli, že si aj druhé bábätko nechajú. A čo si teraz myslíte? Skončila s tým zlozvykom? Nie, neskončila! Naopak začala ešte viac fajčiť. Jej výhovorka bola, že má nervy z malého Jakubka a že si ich musí niekde vyventilovať. Opäť nastali prosby rodiny, manžela, ale nič nepomohlo. Júlia fajčila asi balík cigariet denne. Už som sa jej radšej nič na tú tému nepýtala. Veď to nemalo žiadny význam. Ja som bola ako obarená. Len som ľutovala to bábätko.

Tehotenstvo mala bez vážnejších problémov. Asi mesiac pred pôrodom začala mať nejaké zvláštne bolesti. Tak si ju nechali v nemocnici, kde aj porodila o 3 týždne skôr ako mala termín. Narodilo sa jej krásne dievčatko, opäť trošku maličké a ľahučké, ale našťastie v poriadku. A čo ju čaká do budúcna? Tak to ukáže čas. Teraz má malá Lucinka 6 týždňov, je plne dojčená, aj keď nikotínovým mliečkom a zatiaľ sa drží. Držím jej palce nech je celý život zdravučká a nech nedoplatí na chyby svojej maminy. A mamine a aj všetkým ostatným odkazujem, že sa oplatí prestať fajčiť, keď čakáte bábätko. Je to najkrajší dar, aký môže žena dostať od Pána Boha.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: