Dovolenkové drobnosti

redakcia | 10. Jun 2009

Možno ste pred pár dňami podpísali zmluvu, vyplatili dovolenku a chytá vás správna cestovná horúčka. No ešte prv, než vás zasiahne úplne, ponúkame vám zopár zaujímavých dovolenkových informácií.

Možno ste pred pár dňami podpísali zmluvu, vyplatili dovolenku a chytá vás správna cestovná horúčka. No ešte prv, než vás zasiahne úplne, ponúkame vám zopár zaujímavých dovolenkových informácií.

Chráňte sa
Jedna z vecí, ktorá v dovolenkovej batožine nemôže chýbať, je opaľovací krém. Možno máte pocit, že toto je už notorická téma, o ktorej sa stále píše. Máte pravdu, lenže ešte stále je veľa mamičiek, ockov i detí, ktorí dovolenku využijú na kvalitné „grilovanie sa“ na slnku. Notorické opakovanie faktu, že naša pleť si všetko, naozaj všetko pamätá a raz sa to môže nepekne odraziť na našom zdraví, je preto namieste. Aby ste sa nespálili a vedeli si vybrať vhodný krém, musíte vedieť, aký máte fototyp pokožky.

Pleť podľa fototypu  
Fototyp I – ľudia s týmto typom pokožky majú tzv. vysoko zraniteľnú pleť so sklonom k častému podráždeniu na slnku a k alergiám. Zväčša sa rýchlo spália a neopália. Na slnko by radšej ani nemali chodiť. Patria sem albíni, ale i tí, ktorí majú svetlú pleť, hrdzavé vlasy, pehy, modré oči. Na Slovensku by mali používať UV faktor 20, pri mori 40.

Fototyp II – ľudia s týmto typom pokožky majú veľmi citlivú pleť, ktorá na slnku rýchlo sčervenie, pomerne rýchlo sa spáli, no neskôr opálenie pekne zhnedne. Tento fototyp sa vyskytuje hlavne v severnejších častiach Európy. Sú to zväčša ľudia so svetlou pleťou, modrými, zelenými alebo sivými očami, svetlými vlasmi. Na Slovensku by mali používať UV faktor 15 – 20, pri mori by mali začínať so 40, po zhnednutí môžu znížiť na 20.

Fototyp III – ide o najpočetnejšie skupinu ľudí. Málokedy sa spália, opaľujú sa rýchlo a bez problémov. Zväčša majú svetlohnedú pleť, tmavé blond až svetlohnedé vlasy i oči. Na Slovensku by mali používať UV faktor 10, pri mori: na začiatku by mali používať 20 – 25, neskôr môžu prejsť i na 15.

Fototyp IV – ľudia s týmto typom pokožky majú silnú pigmentáciu, tzv. olivovú pleť, veľmi tmavé vlasy aj oči. Nespália sa, farba ich pleti sa dokáže slnku najdlhšie ubrániť. V prírode, pri mori či na horách, je však ochranný opaľovací krém nevyhnutnosťou aj pre nich. Na Slovensku by mali používať UV faktor 8, pri mori 10 – 15.

Nezabudnite, že bez ohľadu na to, aký fototyp pokožky máte, si musíte chrániť znamienka a jazvy. Venujte im pri krémovaní zvláštnu pozornosť a natierajte ich čo najvyšším ochranným faktorom! Na jemnú pokožku tváre a dekoltu (u detí i na ramienka) použite krém s vyšším ochranným faktorom ako na ostatné časti tela.


 Tip MAMA a ja
Bojíte sa medúz?  
Na všetko sa tešíte, ale predsa len kdesi v podvedomí drieme strach z morských príšer, a najmä z medúz. A tiež, ako si poradiť, ak vás popália?! Morské medúzy alebo sasanky sa pri dotyku bránia vypustením jedov, ktoré nám spôsobujú pálenie až bolesť, v krajnom prípade pľuzgiere alebo červené pásy na pokožke. Ak vás popália, je dôležité nespanikáriť! Po stretnutí s medúzou rýchlo odstráňte zvyšky chápadiel z pokožky ponorením do morskej vody. Nepoužívajte sladkú vodu, jedovaté vačky pri styku s ňou vylučujú ešte viac jedu. Berte si so sebou na pláž fľašu s octom, pretože okamžite deaktivuje nemanocysty na chápadlách. Na Havaji sa traduje použitie prostriedku zloženého z pasty izopropylalkoholu zmiešaného s nekoreneným prípravkom na nakladanie mäsa. Údajne je to hotový zázrak – do pätnástich minút je okamžite po bolesti.

Ak stúpite na ježka, ocot do pol hodiny uvoľní jeho ihličku a ľahko ju odstránite. Pokiaľ chápadlá medúzy nejdú von ani octom, ohoľte ich (mydlo na holenie stiahnite tupou stranou noža alebo kreditkou smerom ku koncu chápadla). Nevytrhávajte ho, netrite, ani nevytláčajte von! Tým totiž vylučujete viac a viac jedu do pokožky. V prípade, že sa objaví alergická reakcia – koprivka, problémy s dýchaním, opuch alebo zvracanie, okamžite vyhľadajte lekára. Poranenie od koralov ošetrite mydlom, dezinfikujte a potrite antibiotickou masťou. 

Na čo sa v batožine zabúda?  
Napriek tomu, že plánujete, máte zoznamy, všetko preverujete, aj tak sa stane, že na poslednú chvíľu niečo ostane doma. Možno aj niečo dôležité. Pripomenie vám to náš zoznam?

Pred odchodom ešte raz skontrolujte, či skutočne máte v batožine cestovné doklady (vrátane materiálov, ktoré vyžaduje cestovná kancelária – pokyny, potvrdenie o poistení, európsky preukaz poistenca...), fotoaparát, prípadne baterky a film. Pozrite sa, či na daných dokladoch a zmluvách máte všetky potrebné kontakty, prípadne pribaľte i diár s číslami. Aktivujte si roaming.

Nezabudnite na lekárničku – zoberte si rýchloobväz, klasické obväzy, niečo na dezinfekciu, tabletky proti bolesti, na zníženie teploty, rehydratačný roztok, teplomer, kinedril, masť či gél po uštipnutí alebo spálení pokožky. Vhodná je aj dostatočná zásoba vlhčených i papierových obrúskov.

Deťom zoberte  hračky, rozprávkovú knižku, hracie karty, spoločenské hry, freesbee (lietajúci tanier), písacie potreby, hračky do piesku. ...A pre vás aj dobrú knihu!

Zameňte si peniaze a nezabudnite na kreditné karty. Z peňaženky si vyberte doklady a bankomatové karty, ktoré si do zahraničia brať nechcete.

hygienických potrieb sa často zabudne na zubné kefky, sprchové gély, krémy na tvár (prípadne balzamy na pery), vatové tyčinky, toaletný papier (aspoň na prvý deň, potom si dokúpite) a páni zabúdajú na holiace potreby!

potravín pripomíname žuvačky, sladkosti, instantné nápoje či džúsy, mineralizované instantné nápoje (vhodné v prípade dehydratácie a pod.) – na cestu a prvý deň pobytu, aby ste nemuseli hneď v deň príchodu hľadať miestny obchod.

Ale aj na... uteráky – potrebujete aspoň dva-tri na osobu – na pláž a na sprchovanie, na vlasy, slnečník, nafukovačku, topánky do mora. Aj pokiaľ idete na hotel,  nejaké uteráky na pláž si vezmite so sebou, hotelové uteráky nie je povolené nosiť mimo izby. Niektoré hotely poskytujú za vratnú zálohu (napr. 10 EUR) uteráky na pláž, ktoré vám každý deň menia za čisté – túto informáciu si vopred overte v CK alebo na internetovej stránke hotela.

Zvyčajne sa na plavky nezabúda, napriek tomu ich pripomíname. Hlavne, ak sa nechystáte k vode, ale napr. do hôr – nezaberú v batožine veľa miesta a vždy sa môžu zísť. Hlavne v dnešnom čase aquaparkov – výborné riešenie, aj ak vám práve nevyjde počasie na horskú túru.

Ak si sami varíte – nezabudnite si zobrať aj niektoré kuchynské pomôcky – otvárač na konzervy, poháre (plastové), zápalky, nôž, rýchlovarnú kanvicu.
A možno – sviečky. Keď deti zaspia, bude príjemné stráviť vlahý večer rozhovorom na terase pri svetle sviečky...

Kam cestujete?
Ak budete tráviť dovolenku v kempe alebo chate, kde sa stretne viac rodín, neberte si príliš veľa vecí, pretože ich pravdepodobne nebudete mať kam uložiť. Ak sa chystáte do hotela, vezmite si aj slušné oblečenie. Oceníte to najmä pri večeri, alebo nočnom posedení v bare. (Väčšinou je v hoteloch možnosť zapožičania žehličky, prípadne hotel službu vie zabezpečiť.) Do viachviezdičkového hotela si vezmite na večeru spoločenské oblečenie. Dovolenkové hotely pri mori však nevyžadujú sako či oblek, viazanku, ani Spoločenské šaty, pánom stačia dlhé letné nohavice a slušné tričko či polokošeľa, dámy si v podstate môžu obliecť hocičo slušnejšie, samozrejme okrem šortiek a plaviek. V plavkách  či šortkách by ste sa do reštaurácie pravdepodobne nedostali... Alebo by ste sa necítili práve najpríjemnejšie.

Uchovajte si spomienky vo fotoknihe 
V dnešnom svete, v ktorom vládnu digitálne fotografie, je fotokniha modernou a praktickou alternatívou osobných, rodinných, či firemných albumov. Archivovanie digitálnych fotografií vo forme fotoknihy je dnes ešte jednoduchšie a originálnejšie.

 Tip Mama a ja

Veľmi jednoducho  a zdarma si fotoalbum z dovolenky či vášho dieťatka môžete založiť na internetovej stránke www.mamaaja.sk v sekcii Fotoalbumy. Po vašej registrácii vám bude vytvorený rýchly prístup na váš osobný fotoalbum. Vaše fotky neuvidia iba návštevníci fotoalbumu, ale po jeho vytvorení môžete poslať link na váš fotoalbum priateľom! Takisto môžete váš fotoalbum uzavrieť a v takom prípade ho neuvidí nikto nepovolaný, ale iba tí, ktorým dáte k nemu heslo.

Deti a pas  

Od 1. januára 2005 musí mať pri vycestovaní každý občan Slovenskej republiky starší ako 5 rokov vlastný cestovný pas. Dieťa mladšie ako 5 rokov môže mať cestovný pas, alebo môže byť zapísané v cestovnom pase rodiča. .

 

Prajeme Vám krásnu dovolenku!

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: