Dieťa a pes v jednej domácnosti

Lenka Mesárošová | 2. Feb 2010

Človek a zviera odjakživa patrili k sebe. Ak ste sa rozhodli pre zvieratko do rodiny, vedzte, že vaše deti dostanú od vás jeden z najväčších darov do budúcna.

Človek a zviera odjakživa patrili k sebe. Ak ste sa rozhodli pre zvieratko do rodiny, vedzte, že vaše deti dostanú od vás jeden z najväčších darov do budúcna. Po boku svojho zvieracieho kamaráta sa celkom prirodzene a nenútene naučia tolerancii, zodpovednosti, slušnému správaniu, ale aj zdravému životnému štýlu.

Najprv psík, až potom deti
V dnešnej dobe nie je nič výnimočné, ak si psíka mladý pár zadováži ešte skôr ako dieťa. Pri jeho kúpe by však mali myslieť hlavne na budúcnosť s dieťaťom. Veď psík sa často dožíva veku aj nad 10 rokov a je voči nemu nefér, ak sa s ním neráta v jednej domácnosti na celý život. Aj na takúto situáciu sa dá psík pripraviť. Preto využite každú možnosť stretnutia psa s deťmi, a to už od „šteniatkovského“ veku. Samozrejme len so súhlasom a v prítomnosti ich rodiča. Psík by mal mať možnosť pochopiť typické detské prejavy, pretože dieťa sa správa inak než dospelý.

Ak sa vám bábätko práve narodilo, už z pôrodnice pošlite psíkovi prvý pachový pozdrav, napr. košieľku, alebo bavlnenú plienočku, s ktorou ste bábätko utreli. Keď bude psík vecičku ovoniavať zdôrazňujte meno dieťatka. Po príchode z pôrodnice dovoľte psíkovi, aby ovoňal napríklad chodidlá bábätka.

Dieťatko rastie a stáva sa stredobodom pozornosti rodiny. Netreba však zabúdať na fakt, že doteraz sa tejto pozornosti tešil len pes. Preto by sa naň nemalo zabúdať a venovať dostatok času aj na aktivity podporujúce zdravý stav psa, najlepšie v súvislosti s novým členom. Využite prechádzky s kočiarom a vždy, keď sa dá, berte so sebou aj psíka.

Približne do 3-4 mesiacov dieťaťa sa pes o nového tvora zaujíma len v prípade, že vonku stráži kočiar, alebo reaguje na detský plač. Vníma ho ako mláďa a tak sa k nemu zväčša aj chová – chráni ho.

Keď však vaša ratolesť začne spoznávať svet a začne sa aktívne pohybovať, nastáva pre psa zmena. Preto mu pomôžte vybudovať si k nemu čo najlepší vzťah a určite pravidlá. Najlepšie aj psovi, aj dieťaťu, aj sebe a dbajte na to, aby sa dodržiavali. V prvom rade, nikdy nenechávajte malé dieťa so psíkom bez dohľadu dospelého. Pretože dieťa je ním, ako živým tvorom fascinované a bude ho bez predsudkov skúmať. Môže sa stať, že ho chytí za slabinu a psík sa v sebaobrane, či v záchvate bolesti zachová nepredvídateľne. Práve takýmto „chmatom“ musí rodič, v záujme dieťaťa aj psa, zabrániť.

V každom prípade nemajte strach, že by si psík na dieťa nezvykol. Drvivá väčšina je dostatočne chápavá a nového člena rodiny pokojne prijme.

Psík prichádza do rodiny s deťmi
Ak ste sa rozhodli kúpiť si psíka a deti už máte, musíte ich naučiť, ako sa majú k nemu správať. V prvom rade im treba vysvetliť, že pes nie je hračka a bolesť cítia rovnako ako ony. To znamená, že ich síce môžu objímať, musia si však dávať pozor, aby to nebolo pre psa bolestivé. Ďalej sa musia naučiť rešpektu k nemu a vštepiť mu, aby ho zbytočne nedráždili. Dávajte pozor, aby dieťa nesiahalo na psí „majetok“, ako sú napríklad jeho hračky, jedlo či miska s vodou. Buďte opatrný najmä pri kŕmení, alebo ak je psík na svojom mieste a spí. Treba dieťaťu vysvetliť, že toto nie je doba na hranie a pes chce mať súkromie.

Staršie deti zapojte priamo do výchovy psa. Môžu vám pomáhať s jeho kŕmením, venčením či výcvikom, čím ich naučíte zodpovednosti.

Svoje povinnosti má však aj pes. Napríklad nesmie nikdy brať do tlamy hračky dieťaťa. Ak sa tak stane, poučte ho, aby ju psovi nikdy nebralo, ale požiadalo o to dospelých. Pes nesmie nikdy na dieťa skákať, lebo ho môže vystrašiť. Tiež nedovoľte, aby dieťa a pes spávali spolu v posteli. Táto dôveryhodnosť môže vyústiť do dominantného správania psa voči dieťaťu.

Ku psíkovi sa správajte pekne, lebo dieťa všetko vníma a opakuje podľa vzoru. Bude sa k nemu chovať rovnako ako vy. Ak si zachováte k psovi pozitívny vzťah, bude ho mať aj vaše dieťa a on sa mu odmení najkrajším zvieracím priateľstvom.

Problémy medzi dieťaťom a psom
Problémy medzi dieťaťom a psom treba brať veľmi vážne a je nutné ich okamžite preventívne riešiť. Keď je dieťa pohryzené psom, je to vždy vina dospelých! Pokiaľ si dieťa a pes očividne nerozumejú, dôvodom je naše zlyhanie. Neboli sme schopní dieťaťu vysvetliť, ako psy chápu naše správanie a rozhodne sme neboli zodpovední majitelia, ktorí nedokázali psa naučiť, že musí vždy a bezpodmienečne dieťa rešpektovať a nikdy mu nesmie ublížiť. Ospravedlňovanie a vysvetľovanie sú po takejto udalosti úplne zbytočné.

Dieťa nesmie nikdy pykať za neschopnosť majiteľa psa.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: