Chronická panvová bolesť po pôrode

Redakcia | 28. Nov 2017
Chronická panvová bolesť po pôrode

Pôrod býva iba málokedy celkom bez bolestí, pričom aj obdobie bezprostredne „po“ dokáže ženu potrápiť – či už je to problém so sedením kvôli zošitej trhlinke alebo s jazvou po cisárskom reze. Čo ak však niektoré bolesti pretrvávajú dlhšie?

Pôrod – významný medzník v živote ženy

Žena počas svojho života prechádza niekoľkými štádiami pohlavného vývoja. Z tohto pohľadu sa pôrod skutočne považuje za významný medzník v jej živote – uvádza sa, že až tehotenstvom a pôrodom sa dovŕši pohlavné dozrievanie ženy.

Je isté, že pôrod nie je úplne jednoduchá záležitosť. Napriek tomu sa niektoré ženy na pôrod doslova tešia – na prvom mieste je to, samozrejme, očakávaný príchod dieťatka, no niekde v pozadí tieto ženy očakávajú aj určitú úľavu od niektorých svojich problémov.

Časť mladých dievčat a žien trpí nesmierne bolestivou menštruáciou. Najčastejšou príčinou týchto bolestí býva krček maternice, ktorý je príliš stiahnutý, takže počas menštruácie spôsobuje žene občas až neznesiteľné bolesti, pričom nemusia pomôcť ani medikamenty.

Pôrodom sa krček roztiahne a po pôrode sa opäť stiahne do takmer pôvodnej podoby. To „takmer“ však môže znamenať pre ženu veľmi dôležitý rozdiel medzi neznesiteľne bolestivou a normálnou menštruáciou.

Na druhej strane však existujú ženy, ktorým akoby bolesť po pôrode ostala – novým a, žiaľ, verným partnerom. Najskôr čakajú týždeň, do konca šestonedelia, potom do roka, až sa nakoniec začnú pomaly zmierovať s tým, že bez tabletky proti bolesti sa jednoducho nikam nechodí.

Medzinárodná spoločnosť pre štúdium a liečbu bolesti definuje bolesť ako nepríjemný zmyslový a emocionálny zážitok, ktorý ide ruka v ruke so skutočným, potenciálnym poškodením tkaniva, alebo sa ako taký opisuje, pričom bolesť je vždy subjektívna.

Znamená to, že každý z nás ju vníma inak – ten istý bolestivý podnet niekto zvládne bez väčších problémov, kým iný ho vníma ako niečo neznesiteľné.

Je veľmi zlé, ak bolesť pretrváva a nie je možné sa jej zbaviť: bolesť, ktorá trvá viac ako 3 mesiace, sa už tzv. „osamostatnila“ a už nie je len javom sprevádzajúcim nejaké ochorenie, ale sama sa stáva ochorením.

Príčiny pretrvávajúcich bolestí po pôrode môžu byť rôzne, k najčastejším patria endometrióza, varixy (kŕčové žily) v malej panve a problémy s močovým mechúrom.

Endometrióza

Pojmom endometrium sa označuje výstelka dutiny maternice. Endometrióza označuje ochorenie, keď sa ostrovčeky endometria nachádzajú aj mimo maternice, na rôznych orgánoch v tele ženy.

Vyskytovať sa môžu na pohlavných orgánoch (vaječníky, iné časti maternice, pošva, vajíčkovody), ale aj mimo pohlavných orgánov (močový mechúr, črevá, pľúca...).

Prečo je toto ochorenie také nepríjemné, je práve silná bolesť, ktorá ženy trápi počas menštruácie alebo aj niekoľko dní pred ňou. Vplyvom hormónov sa totiž ostrovčeky endometria, rozosiate na iných orgánoch, správajú alebo sa snažia správať presne rovnako ako endometrium v maternici – počas menštruačného cyklu.

Endometrium postupne narastá, aby sa pripravilo na prijatie oplodneného vajíčka, ak však k oplodneniu nedôjde, po určitom čase sa výstelka odtrhne a odchádza formou menštruačného krvácania.

To, čo je normálne vnútri maternice, spôsobuje obrovské problémy, ak ide o kúsky endometria uchytené na iných orgánoch. Rastúca sliznica už nejaký čas pred začiatkom menštruácie vytvára určitý tlak a následné krvácanie, ak neexistuje možnosť prirodzeného odtoku krvi, túto situáciu ešte zhoršuje.

Endometrióza sa prejavuje ako mimoriadne agresívne ochorenie – rýchlosťou šírenia sa prirovnáva k rakovinovým ochoreniam, hoci – našťastie – neohrozuje život rovnakým spôsobom. Zato ho značne zhoršuje, takže kvalita života je u žien postihnutých týmto ochorením veľmi nízka.

Endometrióza
Prečítajte si tiež:

Endometrióza

Medzi typické príznaky endometriózy patria:

  • silné bolesti v podbrušku počas menštruačného krvácania (bolesť môže začínať už niekoľko dní pred menštruáciou),
  • nepravidelná menštruácia,
  • krvácanie v čase menštruácie aj z iných miest (konečník, nos,...),
  • mimo menštruácie krvácanie z pošvy, krv v moči, bolestivý pohlavný styk.

Často endomentrióza kráča ruka v ruke s neplodnosťou. Trpí ňou 25 – 35 percent neplodných žien, inak sa vyskytuje v priemere u každej šiestej až desiatej ženy (10 – 15 %) v reprodukčnom veku a u 5 až 21 % žien s chronickými bolesťami panvy.

Tu jednoznačne platí – čím skôr sa začne s liečbou, tým je úspešnejšia. Preto by žena, ktorá trpí uvedenými príznakmi, mala čo najskôr navštíviť svojho lekára a informovať ho o svojich problémoch.

Treba totiž pamätať na skutočnosť, že endometrióza sa pomerne rýchlo v organizme šíri, takže liečba sa potom stáva náročnejšou z hľadiska formy, času aj úspešnosti.

Endometrióza a neplodnosť
Prečítajte si tiež:

Endometrióza a neplodnosť


Varixy v malej panve

Varixy sú kŕčové žily, čo je všeobecne známe, a vari niet človeka, ktorý by sa s nimi nestretol buď u seba alebo u niekoho známeho. Väčšinou ich vnímame ako určitý „kozmetický“ problém, ktorý špatí nohy, hoci už aj v laickej verejnosti sa vie, že varixy predstavujú aj vážny zdravotný problém.

Je menej známe, že varixy môžu vznikať aj inde – napr. v konečníku, pošve, vulve (vonkajší genitál) či na maternici. Krv, ktorá sa zadržiava v panvových žilách, spôsobuje ich  opuch a následne bolesť. Bolesť býva najvýraznejšia v sede alebo v stoji, v polohe v ľahu sa ťažkosti zmierňujú.

Žena o týchto varixoch mnohokrát nevie, pretože sa navonok nemusia nijako prejavovať. Základnou príčinou ťažkostí je stagnácia krvi. Prejavuje sa malátnosťou alebo bolesťami v podbrušku, čo môže spôsobiť tzv. pelvic-pain syndróm, čiže syndróm bolestivej panvy. V podstate ide o panvovú bolesť, ktorá na prvý pohľad nemá zjavnú príčinu.

Spôsob liečby alebo druh vyšetrenia určí lekár aj podľa toho, či žena ešte plánuje otehotnieť. Liečba môže byť hormonálna, no v prípade, ak žena už neplánuje otehotnieť a bolesti pretrvávajú, môže byť jednou z možností aj odstránenie maternice.

Na možnosť vzniku kŕčových žíl na nohách, konečníku či pohlavných orgánoch treba myslieť vopred, hlavne ak má žena určitú genetickú predispozíciu (výskyt ochorenia v rodine).

Treba dbať na vhodný a pravidelný (!) pitný režim – čiže tekutiny do organizmu privádzať postupne, nie nárazovo, a v primeranom množstve. Pomôže to cirkulácii krvi, redšia krv pomáha predchádzať vzniku zrazenín a bolestí.

Veľmi dôležitý je pravidelný pohyb, zle pôsobí dlhé sedenie či státie. Cievam možno veľmi významne pomôcť aj správnym stravovaním, pričom sa treba zameriavať na potraviny, ktoré udržiavajú krv aj cievy „vo forme“ – ríbezle, žihľavový čaj, potraviny a nápoje s obsahom vitamínu C.

Močový mechúr ako príčina bolesti

Močové cesty dokážu občas celkom slušne potrápiť, no močový mechúr môže byť príčinou bolestí aj v prípade, ak sú všetky vyšetrenia močových ciest negatívne.

Dôvodom býva insuficiencia (nedostatočná schopnosť) ochrannej vrstvy urotelu (výstelka močového mechúra) alebo samotná svalovina močového mechúra.

Vtedy hovoríme o syndróme bolestivého mechúra – intersticiálna cystitída (skrátene PBS-IC, pričom PBS je skratka, ktorá v angličtine označuje syndróm bolestivého mechúra, Pelvic Bladder Syndrome, a IC je skratka intersticiálnej cystitídy).

Príznaky sú charakteristické diskomfortom (nepríjemným pocitom) alebo bolesťou močového mechúra a malej panvy. Typická je častá frekvencia močenia, silné nutkanie na močenie a chronické bolesti. Bolesť je lokalizovaná v podbrušku, v panve, vo vagíne, v uretre a v okolí hrádze, a to predovšetkým pri plnom močovom mechúre.

Výrazná úľava nastáva po vymočení. Bolesť sa tiež objavuje pri močení a pri pohlavnom styku. V týchto prípadoch býva kapacita močového mechúra výrazne znížená. Práve s tým súvisí časté nutkanie na močenie, časté močenie a dokonca sa objavuje aj únik moču.

Keďže PBS-IC nespôsobujú bakteriálne infekcie, nereaguje ani na klasickú liečbu antibiotikami, ako je to u napr. pri zápale močových ciest.

Pre stanovenie správnej diagnózy je potrebná dôkladná anamnéza pacientky, v rámci ktorej popíše lekárovi svoje pocity a príznaky. Dôležitým úkonom pre stanovenie diagnózy je cystoskopia, čo síce znie (ako každá „-skopia“) hrôzostrašne, ale ide o pomerne jednoduchý diagnostický úkon.

Keďže príznaky PBS-IC sa dajú ľahko zameniť s inými ochoreniami močového mechúra, o to dôležitejšie je stanovenie správnej diagnózy. Inak je pacientka liečená nesprávne a vlastne aj zbytočne, keďže sa nerieši pravá príčina ochorenia.

Pritom ochorenie je také nepríjemné, že dve tretiny žien nemôžu pracovať na plný úväzok alebo si cielene musia hľadať takú prácu, kde nie je problém zvládať časté „odbiehanie si“ na WC, ale aj bolesti, ktoré ochorenie sprevádzajú.

Ochorenie sa nemusí začať prejavovať len v súvislosti s pôrodom (najčastejšie sa vyskytuje až po 40. roku veku), napriek tomu naň treba myslieť – močový mechúr môže byť počas gravidity vystavený niekedy až enormnej záťaži a tiež tlaku, ktorý naň môže rastúci plod vyvíjať.

Mnohé ženy trpiace nielen PBS-IC, ale aj inými ochoreniami močového traktu, udávajú, že ich problémy v tejto oblasti začali práve počas tehotenstva.

S pôrodom či bez pôrodu – problémy existujú

Ochorenia, ktoré sme spomínali, nemusia súvisieť len s pôrodom, môžu na ne trpieť aj ženy, ktoré nikdy nerodili (pripomeňme napríklad vysoký výskyt endometriózy u neplodných žien).

Treba však na ne myslieť a žena by sa nemala ostýchať „otravovať“ svojho gynekológa či všeobecného lekára so svojimi problémami. Všetky bolesti totiž majú svoju príčinu – samozrejme, nemusí to byť len gynekologický či gynekologicko-urologický problém. Po príčine bolesti však treba pátrať a snažiť sa ju nielen nájsť, ale aj odstrániť.

Tu je namieste taký malý apel na naše statočné ženy – žiadny lekár sa vás domov nepríde spýtať, ako sa máte. To VY musíte prísť za lekárom a povedať mu, že sa necítite dobre. Iste, poznáme prípady, kedy je príčina ťažkostí niekde v psychike ženy, v starostiach, ktoré ju trápia v súvislosti s rodinou či prácou (vtedy ozaj môže pomôcť magnézium a „čarovný“ vitamín B6).

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: