Byť mamou je úžasné!

Redakcia | 13. May 2018
Deň matiek, láska, rodina, syn, dcéra

Dnešný deň dýcha láskou! Deň matiek. Tradícia Dňa matiek na Slovensku bola obnovená po roku 1989, kedy sa začal sláviť druhú májovú nedeľu v roku. Je skvelé byť mamou!

Mama

Úloha, ktorá znamená aj veľkú zodpovednosť. Už to nie sú dvaja, ale traja či viac. Rodina, v ktorej sa zmenia priority a všetko sa točí okolo dieťaťa. Sama som mamou troch skvelých detí a nájsť si trochu času pre seba je poriadnou výzvou.

Som permanentnou kuchárkou, taxikárkou – deti vozím do školy, na tréningy, zápasy (tak, ako si ma starší chlapci objednajú), mladšiu do škôlky..., sem-tam upratovačkou, veď pri troch je stále čo robiť, skúšajúcou učiteľkou či najmladšej bábike aj „parťáčkou“ pri hre, ale najmä manažérkou. Pretože veci treba naplánovať tak, aby sme to všetko pekne postíhali. Ďalší deň za nami a pred nami nové úlohy a výzvy, v práci, v škole/škôlke, či doma...

Pred časom sa u mňa nečakane objavila nová záľuba – práca v záhradke a ja som v sebe, popri všetkých tých „funkciách“, objavila ešte aj záhradníka. Spomínam si, že môj otec (už nejaký rôčik tu s nami nie je), mal rovnakého koníčka. Myslel si, že všetci budú zdieľať jeho nadšenie a tak som neraz musela v záhrade pomáhať. Dovtedy, kým som s nútenými prácami neurobila rázny koniec, namiesto vytrhanej buriny som mu vyplela to, čo prácne zasadil. Jeho ťažký povzdych počujem ešte aj dnes, a on vtedy pochopil, že nútiť ma robiť niečo, čo ma nebaví, asi nemá zmysel.

Odvtedy som mala pokoj a nemusela som v záhrade pomáhať. Pokoj až donedávna, lebo minulosť ma dobehla... Rovnako ako on, teraz sa skláňam a poctivo ryjem na mojom kúsku zeme. Trochu ma to učí trpezlivosti, ktorú žiaľ, stále hľadám. Najradšej by som mala výsledky svojej práce hneď, alebo aspoň na druhý deň. 

Je skvelé, že moju najmenšiu pomocníčku všetko zaujíma a tak mi často „pomáha“, vytrhne aj to, čo nemá, a oco sa, tam kdesi hore, určite usmieva ako sa mi to vracia.

Deň matiek, dcéra, syn, láska, rodina

Každopádne, je skvelé byť mamou a sedieť na kolotoči menom život. Nechať sa pobozkať pod rozkvitnutou čerešňou alebo iným kvitnúcim kríkom (lebo čerešne v posledných rokoch kvitnú skôr), objaviť záľuby, ktoré tešia, vychutnávať si priateľstvá, mať radosť už iba z toho, že sme zdraví a všetko ide tak, ako má. A samozrejme, nájsť si čas a venovať ho iba sama sebe. A je jedno, či ide o aktívny relax alebo si na chvíľku len tak sadnete so šálkou dobrého čaju či kávy, zatvoríte oči a budete meditovať.

Nezabudnite na seba, lebo v tomto mesiaci lásky oslavujeme! Druhá májová nedeľa totiž patrí všetkým mamám, a preto – obdarujte sa, hoci aj časom iba pre seba a možno si tú chvíľku vychutnáte s MAMA a ja.

Prajeme vám v mene celej redakcie krásny láskyplný deň!

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: