Špičkový vedec Pavol Čekan exkluzívne pre MAMA a ja: Spoločne rakovinu porazíme

Veronika Kmetóny Gazdová | 9. október 2020
Pavol Čekan

Známy vedec vychováva spolu s manželkou Marinou troch synov Ivana, Nikolaia a Alexa. Vydať sa po dráhe špičkového vedca ho motivovala vášeň objavovať niečo nové, nepoznané, a to už od raného detstva.

O tom, čo dokáže spraviť rakovina prsníka so ženským telom a zdravím, o prelomovom výskume, ktorý dokáže pomôcť pri nastavení správnej, efektívnej a personalizovanej liečby zachraňujúcej ľudské životy, o mýtoch a predsudkoch v liečbe, ale aj o jej podobe v horizonte najbližších rokov, sme diskutovali s uznávaným biochemikom Ing. Pavlom Čekanom, PhD.

Mimochodom, okrem rakoviny prsníka sa venuje aj aktuálnej pandémii, vyvinul test na Covid-19, ale o tom niekedy nabudúce.

Rodený Prešovčan, ktorý svoj talent v chémii a sen pracovať v biomedicínskom výskume skĺbil do pomoci ľuďom prostredníctvom vedy. Po štúdiu za „veľkou mlákou“ a vybudovaní spoločnosti MultiplexDX sa po rokoch vrátil na Slovensko. Je držiteľom ocenenia svojho rodiska za rozvoj vedy v oblasti personalizovanej onkodiagnostiky a biomedicíny a jeho spoločnosť získala cenu Startup Awards 2016 v oblasti vedy. 

Známy vedec vychováva spolu s manželkou Marinou troch synov Ivana, Nikolaia a Alexa. Okrem chémie je jeho vášňou folklór, ktorému sa venuje od školských čias a naše ľudové tradície šíril aj počas svojho pôsobenia v USA. 

Vydať sa po dráhe špičkového vedca ho, podľa jeho slov, motivovala vášeň objavovať niečo nové,  nepoznané, a to už od raného detstva. Ako malý chlapec obdivoval svet okolo seba, prírodu, zvieratá, rastliny a neskôr sa zamiloval do chémie a potom, ako sám hovorí, to už šlo samo. 

biochemik Pevol Čekan

Vo svojej vedeckej praxi sa už niekoľko rokov venujete výskumu rakoviny a pomoci pri jej liečbe. Vysvetlime si na začiatku, v čom spočíva vznik tohto ochorenia? Ako rakovina v tele vzniká?

Rakovina vzniká kvôli chybám v našej DNA alebo replikácii DNA, ktoré voláme mutácie, a môžu spôsobiť, že bunka sa začne nekontrolovateľne deliť a tak vznikne nádor. Tieto mutácie môžu byť dedičné, môžu vzniknúť počas života spôsobené zlou životosprávou, znečistením ovzdušia, UV žiarením, atď. Ale najviac mutácií (takmer 66 %) vzniká náhodnou chybou pri replikácii DNA len tým, že bunka starne a jej opravné procesy alebo imunitný systém sú opotrebované.

O bunkách a ich delení je v podstate celé ľudské telo. Prečo je práve rakovinová bunka v tele taká nebezpečná?

Rakovinová bunka sa veľmi rýchlo delí a tak vzniká nádor, ktorý tiež rýchlo rastie. Veľmi rýchlo môže začať ovplyvňovať dôležité orgány v tele. A najhoršie je, keď z nádoru začnú odpadávať nádorové bunky tzv. metastázy a cez krvný alebo lymfatický systém sa dostanú do iných častí tela a napadnú iné orgány. Vtedy je už často neskoro. 

Aké sú príznaky, že sa v tele niečo začína diať? Kedy zbystriť pozornosť a nenechať nič na náhodu?

Príznaky rakoviny sú rôzne. Je to často únava, slabý imunitný systém, hmatateľná hrčka v prsníku, škvrna na koži, krvácanie v stolici, bolesti hlavy, brucha, atď. Tých príznakov je veľmi veľa. Prosím, nezabúdajme, že pri rakovine sú veľmi dôležité každoročné preventívne prehliadky. Čím sme starší, musíme nášmu telu viac načúvať.

biochemik Pevol Čekan 

V minulosti panovalo všeobecné povedomie, že každý, kto ochorie na rakovinu, stratí vlasy, v prípade rakoviny prsníka oň žena príde, či väčšinou zomrie. Ako je to v súčasnosti, kam až pokročila veda a liečba?

Počas posledných desaťročí sa prežitie onkologických pacientov minimálne 5 rokov po diagnostikovaní rakoviny zvýšilo dvojnásobne. Dnes až dve tretiny všetkých onkologických pacientov žije viac než 5 rokov po zistení rakoviny. Samozrejme, líši sa to od rakoviny k rakovine. Napríklad rakovina pankreasu je stále veľký zabijak, ale je to najmä preto, že sa často diagnostikuje neskoro.

Na druhej strane je tu rakovina prsníka, ktorá keď sa diagnostikuje včas, šanca, že sa pacientka vylieči, je vyššia než 95 %. V modernej medicíne sa taktiež zmenili postupy liečby. Napríklad pri zistení, že máte rakovinu prsníka, to nemusí začať operáciou pŕs.

Dnes sa onkológovia snažia nasadiť takú liečbu, aby zmenšila nádor v prsníku, aby bol neskorší chirurgický zákrok šetrnejší. Plastická chirurgia už dnes tiež dokáže zázraky. Ženy nemusia  prísť o svoje prsia. V tom medicína  veľmi pokročila.

Ak by sme porovnali obdobie pred cca 10 – 15 rokmi a dnes, v čom spočíva úspešnosť liečby?

V dnešnej dobe má onkológ niekoľko liečebných postupov, aby úspešne vyliečil onkologickú pacientku. Za posledné roky máme efektívnejšie hormonálne terapie, chemoterapie, imunoterapie, skúšajú sa rôzne kombinácie terapií. Ide o to, aby sme zachránili život ženy s rakovinou prsníka. Nie všetky ženy dokážeme diagnostikovať včas. Mnohé diagnostikujeme až v 3. alebo až 4. fáze rakoviny. Práve pri týchto fázach medicína pokročila a v dnešnej dobe ani 3. alebo 4. fáza rakoviny prsníka neznamená „konečná“.

Vaše meno sa spája s vývojom nových technológií v oblasti výskumu a liečby rakoviny. Čím je prelomový váš výskum?

Naša firma MultiplexDX vyvíja inovatívny a 98 % presný diagnostický test na rakovinu prsníka. Snažíme sa eliminovať chyby v diagnostike, ktoré by mohli viesť k nesprávnej liečbe. Presnosť nášho testu má vyústiť v najefektívnejšiu liečbu rakoviny prsníka. 

Snažíme sa čo najviac zistiť o nádore na molekulárnej úrovni, o aký presný subtyp rakoviny ide, ktoré onkomarkery sú exprimované (pozn.: prejavenie vlastnosti nejakého génu). A či by sme vedeli pri určitej kombinácii exprimovaných onkomarkerov navrhnúť najefektívnejšiu liečbu.

Ak sa tento test podarí zaviesť do praxe a liečba bude „nadizajnovaná” práve na konkrétny prípad choroby každej pacientky, ako sa bude líšiť od súčasných, zaužívaných a aplikovaných postupov?

V prvom rade sa náš diagnostický test bude líšiť v presnosti. To, že dochádza k chybám v diagnostike, čiže dochádza k falošne pozitívnym alebo falošne negatívnym výsledkom, to je jednoducho fakt. Zvýšiť presnosť diagnostiky je preto kľúčová vec. V tomto prípade nezmení postupy liečby, ale aj tak zachránime mnohé životy. Čo sa týka liečby, v dnešnej dobe je veľmi dôležité zistiť, ktorý je ten driving gene (spúšťací gén) rakoviny. Pretože práve ten je smerodajný pre efektívnu liečbu. Tým, že v našom diagnostickom teste používame aj sekvenčné technológie, takýto gén hľadáme.

Dnes už poznáme prípady, keď aj liek na cukrovku alebo liek pre alkoholikov zabral aj u onkologických pacientov. Alebo tumor je často heterogénny, inými slovami je zhlukom niekoľkých rakovinových subtypov. A preto jeden onkologický liek nezaberie. Pre účinnosť liečby je potrebné použiť kombináciu liekov, ktoré budú účinné na heterogénny nádor aj pri nižších koncentráciách. A práve o to nám ide. Čím viac informácií o nádore máme na molekulárnej úrovni, tým je vyššia šanca, že zo zistených informácií navrhneme tú najefektívnejšiu a najšetrnejšiu liečbu.

Vo všeobecnosti sa v súvislosti s onkologickými ochoreniami, vrátane rakoviny prsníka, apeluje na zdravý životný štýl, pohyb, správnu životosprávu, no dôležitá je už aj  spomenutá prevencia. Ako dokáže „zamiešať” karty?

Zdravý životný štýl určite pomáha. Napríklad pri rakovine pľúc viac než 80 % nádorov vzniklo kvôli fajčeniu. Pri rakovine kože je to kvôli UV žiareniu. Rakovina hrubého čreva vzniká často kvôli pitiu alkoholu a zlej strave založenej na údenom mäse. Avšak, aj tak 66 % rakovín vzniká kvôli náhodnej chybe pri delení ľudskej bunky.

A preto je mnoho onkologických pacientov, ktorí sa aj zdravo stravovali, športovali, nefajčili a aj tak dostali rakovinu. K zdravému štýlu musíme pridať aj preventívne prehliadky, včasnú diagnostiku, genetické testovanie. Čím viac vieme o našom tele, tým vyššiu šancu máme prísť na rakovinu včas a veľmi efektívne ju vyliečiť.

Hovorili sme o tom, ako sa medicína a výskum počas ostatných rokov posunuli míľovými krokmi vpred. Ako je to v prípade nadchádzajúceho obdobia, ako vidíte liečbu onkologických ochorení o 5 – 10 rokov? 

V klinických validáciách sú stovky nových onkologických liekov po celom svete. O 10 rokov určite pokročíme v liečbe rakoviny, ak to pôjde ruka v ruke s presnou a včasnou diagnostikou. Neviem, či sa to o 10 rokov podarí, ale cieľom je, aby až 90 % onkologických pacientov prežilo ešte 5 a viac rokov alebo sa rakoviny zbavili navždy.

Každá z nás máme vo svojom okolí ženy z rodiny či blízkeho okolia, ktoré sa stretli s onkologickým ochorením vo svojom okolí, samy ho prekonali, alebo v súčasnosti s ním statočne zvládajú svoj boj. Aký odkaz by ste im poslali?

Rakovina je zákerná choroba. Treba ju brať vážne.  Ak s ňou zvádzate boj, prosím, vytrvajte, lebo vždy je šanca tento boj vyhrať. Veriť v dobrý koniec je veľkou pomocou pri liečbe. Ak máte okolo seba niekoho, kto bojuje s touto zákernou chorobou, buďte pre neho oporou. Rozprávajte sa o tom, ako spolu túto chorobu porazíte. Vychutnávajte si spoločné chvíle a užite si každú spoločnú minútu. Život je to najcennejšie, čo máme. Oň musíme bojovať za akýchkoľvek okolností.

Vy, čo ste rakovinu prekonali, prosím, hovorte o svojom boji všade. Hovorte ľuďom, ako sa vám to podarilo, čo vám najviac pomohlo, čo vás tento boj  naučil. Rakovina je celospoločenský problém, ktorý môže postihnúť kohokoľvek z nás. A preto sme v tom spoločne. Spoločne musíme rakovinu poraziť a aj ju porazíme!

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: