Zabráňte hmyzu, aby vám pokazil leto

Zabráňte hmyzu, aby vám pokazil leto
24.7.2017 v kategórii Infošky, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Najlepšou motiváciou na pohyb v prírode je letné počasie. Čerstvý vzduch, príjemné prostredie, a dokonca aj viac spálených kalórií. Má však aj svoje tienisté stránky. Napríklad hmyz.

Nikto ich nemá rád - muchy, komáre či ovady. Znepríjemňujú život, najmä keď sa premnožia. Svrbenie, prípadne pľuzgierik po niekoľkých hodinách od uštipnutia ustúpia, tento hmyz však môže prenášať rôzne choroby.

Osa, čmeliak, sršeň či včela nezanechávajú v ranke sliny, ale do miesta bodnutia vstreknú jed, ktorý pre niektorých ľudí môže znamenať dokonca vážne ohrozenie života.

Miestne alergické reakcie po komároch či ovadoch sú nepríjemné, zriedkakedy však nebezpečné.Aj preto sa odporúča postihnuté miesto umyť vodou a mydlom, prípadne ho dezinfikovať ešte aj antiseptickým prípravkom.

Svrbenie a bolesť po uštipnutí sa však zmierniť dá. Okrem opatrení proti bodavému hmyzu noste vždy so sebou Dapis gél. Ten účinne pomáha zmierniť škody, ktoré napáchali komáre alebo osy.

Ľahko sa rozotiera a príjemne chladí, akoby ste si na poranené miesto priložili vlhký obrúsok. Nie je parfumovaný a pokožku zanecháva matnú, takže sa nemusíte obávať, že vám ostanú mastné fľaky na športovom oblečení.

Funguje nielen proti bolesti, ale má aj protizápalové účinky. Vďaka svojmu stopercentne prírodnému zloženiu je vhodný aj pre ľudí s citlivou pokožkou, a dokonca aj pre tehotné a dojčiace ženy. Kúpiť ho môžete v lekárni.

Ako predchádzať bodnutiu hmyzom?

  • v prítomnosti ôs a včiel nerobte prudké pohyby
  • pozor na prezreté opadané ovocie
  • pri práci v záhrade a zbere ovocia používajte rukavice
  • nenoste príliš voľné oblečenie ani oblečenie jasných farieb
  • nepoužívajte pri výletoch do prírody parfumy, laky na vlasy, ale repelenty
  • nechodievajte naboso - nepiknikujte v blízkosti odpadkových košov
  • majte vždy poruke vhodný prípravok na zmiernenie následkov poštípania či bodnutia, napríklad DAPIS gél (alergici pohotovostný balíček predpísaný imunoalergológom)