Viete, kam s použitým kuchynským olejom?
Odpoveď je jednoduchá. Olej nechajte vychladnúť a v samostatnej fľaši ho vložte do zberného kontajnera pri ktorejkoľvek predajni Kaufland po celom Slovensku.
Použitý kuchynský olej nepatrí do výlevky
Jedno deci totiž dokáže znečistiť tisíce litrov vody a zaniesť kanalizačný systém, ale neparí ani do bežného komunálneho odpadu. Niektoré obce už síce použitý kuchynský olej zbierajú, ale istotu máte pri návšteve Kauflandu. Ku koncu novembra vybavil zbernými nádobami všetkých svojich 70 predajní. Takto už po príprave vianočného kapra, či silvestrovských rezňov nemusíte riešiť otázku, ako sa oleja zbaviť ekologicky.
Separovať olej nie je vôbec zložité. Ako na to?
- Z vychladnutého oleja vyberte veľké zvyšky jedál, ako sú kosti a kože. Drobné nečistoty, ako napr. strúhanka po vyprážaní, môžu ostať.
- Môžete zbierať spolu všetky druhy rastlinných olejov a živočíšnych tukov. Výpek a šťava z mäsa tiež nie sú prekážkou. Pridajte aj olejový nálev z niektorých potravín, napr. sušených paradajok, či konzervovaných rýb. Určite tam však nevlievajte vodu, víno, kečup z jedla, či saponát.
- Vychladnutý, čiastočne vyčistený olej z panvice alebo fritézy zlejte ideálne do čistej, suchej, uzatvárateľnej plastovej nádoby. Nádobu vyberajte podľa toho, koľko oleja takto viete vyzbierať. Pri nevhodnej veľkosti fľaše prichádza pre veľké množstvo prítomného vzduchu k rýchlejšej biodegradácii oleja.
Keď teda po sviatkoch pôjdete na ďalší nákup potravín, takto vyzbieraný olej odovzdajte pri Kauflande. Prispejete tak k ochrane životného prostredia a navyše ešte poslúži na dobré účely.
Z vyčisteného oleja sa vyrobí bionafta, označovaná ako MERO, a z kuchynského odpadu, ktorý zostane po filtrácii oleja u spracovateľa, sa zase v bioplynových staniciach vyrobí bioplyn, z ktorého vzniká elektrická energia a teplo. Správať sa ekologicky aj pri varení sa oplatí.