Tipy ako bezpečne a štýlovo cestovať s dieťaťom

Tipy ako bezpečne a štýlovo cestovať s dieťaťom
12.2.2018 v kategórii Infošky, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Akékoľvek presuny s dieťaťom sú pre rodiča veľkou výzvou. Našťastie sa dnes výrobcovia snažia svoje produkty navrhovať tak, aby cestovanie s deťmi bolo nielen bezpečné, ale pre rodičov aj čo najjednoduchšie.

Súčasné kočíky sú navrhované tak, aby po zložení zabrali čo najmenej miesta. Autosedačky sa dajú pohodlne pripevniť na podvozok. Trendom tohtoročných noviniek vo svete kočíkov a autosedačiek ale nie je len praktickosť a bezpečnosť. Návrhári kladú dôraz tiež na dokonalý dizajn. Keďže osobnosť a vkus dieťaťa ovplyvňuje prostredie, v ktorom vyrastá, tento krok vítame. Na Slovensku tak za niekoľko rokov pribudne množstvo dokonale zladených slečien a malých štýlových elegánov.

Jednoduchosť v novom kabáte

Kočík Neonato Puro NeoPop  sa dá ľahko zložiť jednou rukou. Zložený podvozok nezaberie veľa miesta, pohodlne sa zmestí do kufra takmer každého auta. Jednoduchú manipuláciu umožňuje poistka, ktorá bráni rozloženiu konštrukcie.

Kočík stojí na kvalitných kolesách vyrobených z materiálu EVA. „Nepotrebujú údržbu, nie je nutné ich dofukovať  a nemôžu dostať defekt. Pohodlné zatáčanie a manipuláciu s kočíkom zabezpečia menšie odpružené predné kolieska s možnosťou aretácie,“ predstavil výhody tejto novinky produktový manažér z firmy BabyDirekt Petr Horáček.

Značka Neonato už tradične ide ruka v ruke s exkluzívnym dizajnom. Novinka Puro NeoPop patrí na trhu s kočíkmi medzi priekopníkov nového štýlu. Netradičný dizajn v komiksovom duchu navrhla dizajnérka Ludmilla Radchenko. Touto kolekciou chce rozžiariť šedivé ulice miest.

Pohodlie v nevšednom dizajne

Čo sa dizajnu týka, ani českí výrobcovia nezaostávajú pozadu. Značka Zopa začiatkom tohto roku predstavuje novinku - štýlový športový kočík Mion. Okrem nízkej hmotnosti a ľahkého ovládania maminky ocenia aj prepracované detaily, akými sú rúčka z eko kože alebo dizajnové disky. Ľahkú a pohodlnú jazdu zaručia odpružené kolesá, predné majú možnosť aretácie.

Kočík je dostupný v troch farbách: čiernej, šedej a modrej. Všetky tri farby sú vyrobené z látky imitujúcej krokodíliu kožu v kombinácii s detailmi z hnedej eko kože, ktorá podčiarkuje nevšedný, luxusný vzhľad.

Dizajn ale nie je všetko. Kočík musí, samozrejme, byť predovšetkým pohodlný. „Príjemnú jazdu dieťaťu zabezpečí polohovateľná chrbtová opierka. Aj opierku na nohy je možné nastaviť do ľubovoľnej polohy. Nastaviteľná strieška zas ochráni dieťa pred slnečnými lúčmi,“ zhrnul Horáček. Výrobca myslel tiež na pohodlie rodičov pri prenášaní kočíka. Vďaka praktickému popruhu je tak možné zložený kočík pohodlne prenášať na ramenách ako športovú tašku.

Bezpečnosť a kvalita na prvom mieste

Aj keď sa to na prvý pohľad zdá ako nezmysel, dizajn je dôležitý tiež u autosedačiek. Nejde však len o to, aby potešili oko, ale predovšetkým, aby správne navrhnutá autosedačka dokázala ochrániť vaše dieťa. K absolútnej špičke medzi výrobcami autosedačiek patrí nemecká značka Britax Römer. Tento rok predstavila novinku vybavenú mnohými inovatívnymi bezpečnostnými funkciami – autosedačku Dualfix i-Size.

Pri čelnom náraze chráni dieťa patentovaný Pivot Link systém. „Konštrukcia autosedačky vedie silu najprv dolu, do sedadla vozidla a potom ľahko dopredu, čím pri jazde v smere výrazne znižuje riziko zranenia hlavy a krku. Technológia SICT inside zase chráni dieťa v prípade bočného nárazu. Sedačka je navrhnutá tak, aby bolo možné voziť proti smeru jazdy dieťa až do výšky 105 cm alebo keď dosiahne vek 15 mesiacov, otočiť ju v smere. Pohodlnú jazdu v protismere starším deťom zabezpečí možnosť zväčšenia priestoru pre nohy  jednoduchým naklopením bezpečnostného oblúku,“ uviedol Horáček.

Sedačku je možné otáčať o 360 stupňov, čo okrem voľby jazdy v smere alebo protismere umožňuje otočiť sedačku smerom k dverám, keď do nej usádzame alebo vyberáme z nej dieťa. Autosedačka má navyše niekoľko polôh, ktoré deťom zabezpečí pohodlie behom spánku aj na tých najdlhších cestách.

Fotogaléria