Suché vlasy, lámavé nechty? Len kozmetický problém? Odpoveď môže byť komplexnejšia a skrýva sa v krvi

Redakcia | 18. august 2023
Suché vlasy, lámavé nechty? Len kozmetický problém? Odpoveď môže byť komplexnejšia a skrýva sa v krvi

Prečo má moja kamoška tak krásne pevné nechty a tie moje sa poškodia pri prvej príležitosti? Čo robí svokra inak, že nepozná problémy s pleťou, a to má o tridsať rokov viac ako ja? A ako si poradiť so suchými a lámavými vlasmi, ktoré ešte aj vypadávajú neustále, keď som už vyskúšala snáď všetky šampóny a „zázračné elixíry“ na trhu a nič nezabralo...

S hľadaním odpovedí nielen na tieto otázky dokáže dnes pomôcť moderná laboratórna diagnostika. Stačí sa objednať online a absolvovať jeden jediný odber venóznej krvi (zo žily).

Že v prípade pokožky, vlasov a nechtov nemusí ísť len o kozmetický problém, ukazuje Luciin prípad. K padaniu vlasov, ktoré pripisovala hormonálnym zmenám po tehotenstve, sa postupne pridali aj lámanie nechtov a nezvykle teplá a jemná pokožka. Kým prvé dva príznaky ju nechali v pokoji a snažila sa ich riešiť zmenou používanej kozmetiky, ten tretí ju už výrazne zaujal. „Už aj mojej obvodnej lekárke sa to prestávalo páčiť a spravila mi základné odbery – aj na parametre štítnej žľazy. Skončila som u endokrinológa na komplexných krvných odberoch na štítnu žľazu,  a tie ukázali, že s ňou mám problém,“ vysvetľuje.

Na ich absolvovanie si však musela pomerne dlho počkať. No nie je to nevyhnutné. Unilabs Slovensko totiž ponúka (a to nielen) ženám možnosť absolvovať diagnostický balík testov Nechty, vlasy, pleť – a to aj bez indikácie lekárom, žiadanky alebo výmenného lístka. Ide o samoplatcovskú platformu. Tento balík laboratórne analyzuje až 21 rôznych parametrov z krvi vrátane hladiny základných vitamínov a minerálov, ako aj rôznych hormónov, enzýmov či zápalových markerov. Výsledky vám napovedia, ako môžete vylepšiť zloženie svojej stravy a zložiek potravín v nej,  alebo či sa za vašimi problémami neskrýva napríklad aj vysoká hladina stresových hormónov. A čo je dôležité, testy uľahčia diagnostiku a následne aj prípadné skoré podchytenie liečby viacerých ochorení, vrátane spomínaných problémov napríklad so štítnou žľazou.


V ktorých prípadoch by ste teda mohli uvažovať nad touto diagnostikou? No najmä vtedy, ak chcete zistiť, čo mohlo zapríčiniť suchú či popraskanú pokožku v okolí nechtového lôžka, zmeny tvaru nechtov či rýchlosti ich rastu, ak sú vaše nechty krehkejšie než obvykle, objavili sa na nich ryhy alebo škvrny, ak sa zhoršila kvalita vašich vlasov, prípadne začali nadmerne vypadávať, keď vaša pokožka pôsobí mdlo a unavene, zmenila sa jej farba, kvalita, trpíte vyrážkami, svrbením, pálením prípadne ekzémami. Testy dokážu odhaliť aj príčinu častého potenia či zmeny zápachu potu.

Postačí jeden odber z venóznej krvi v ktoromkoľvek z odberových miest Unilabs Slovensko. Nepotrebujete výmenný lístok od lekára. Objednať sa môžete z pohodlia domova online, a to na dátum a čas, ktorý vám vyhovuje. Výsledky dostanete najneskôr do 10 pracovných dní (pri niektorých parametroch aj skôr, výsledky budú chodiť postupne),a to formou interaktívneho linku do SMS. Testy diagnostického balíka Nechty, vlasy, pleť  sú vhodné pre ženy bez obmedzenia veku. Všetky informácie o danom teste nájdete TU.


Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: