Nekonečný život skla
Vedeli ste, že sklo môže žiť nekonečne veľa životov? Raz je u vás na stole naplnené vodou, nabudúce z neho môžete zjesť jogurt a neskôr sa možno objaví pred vami vo fľaši kečupu. Ak prázdny obal zanesiete do toho správneho kontajnera, môžete sa s ním stretávať donekonečna.
Je dobré vedieť, ako celý ten sklenený kolobeh funguje. A hlavne, že ho môžeme vlastným prístupom ovplyvniť. Žiadna fľaša nemusí skončiť na skládke či v prírode.
Mimochodom, ak fľaša skončí v prírode, zostane tam pekne dlho, tisíc rokov alebo navždy. Našťastie, prírodu nezahltí chemikáliami alebo mikroplastami. Maximálne sa rozbije a črepy sa mechanickým pôsobením zmenia na kúsky. Preto je lepšie odniesť použité sklo do kontajnera na triedený odpad. Je to totiž jediný materiál, ktorý možno recyklovať DONEKONEČNA!
KOLOBEH SKLA
VY – Kontajner na sklo – Triediace linky – Skláreň – Výrobcovia potravín a nápojov – Obchod – a zase VY.
1. Vy, my, ja, ty, on
Človek si pochutnáva, je, pije... konzumuje potraviny a nápoje zabalené v skle.
2. Kontajner na použité sklo je na každom kroku
Ak sú k dispozícii biele a zelené kontajnery, číre sklo hádžeme do bielej časti. Pre ďalšie spracovanie je najcennejšie, pretože z neho môže recykláciou opäť vzniknúť číre sklo. Z farebného číre sklo už nemožno vyrobiť. Väčšinou sú však k dispozícii len zelené nádoby. Moderné triediace technológie si s roztriedením skla na jednotlivé farby poradia.
Zvoz odpadov ponúkajú zvozové spoločnosti obciam, ale i živnostníkom a priemyselným subjektom. Tie odvezú v rámci zberného systému vyhodené sklo na recyklačné linky. Ideálne priamo do sklární, ako je tomu napríklad vo Vetropacku v Nemšovej. Hlavnou úlohou recyklácie skla je úspora surovín, z ktorých sa sklo vyrába, energií, ale i znížená produkcia oxidu uhličitého pri výrobe.
3. Úprava črepín na triediacej linke
Sklo sa na nej musí zbaviť etikiet, viečok, vrchnákov, ale i nečistôt a zvyšku obsahu. Nasleduje drvenie na črepy veľké od 3 mm do 2,5 cm. Ďalšie nečistoty sa okrem ručnej práce odstraňujú i pomocou magnetických separátov, laserom, či dokonca kamerami, ktoré triedia sklo podľa farebnosti (biela, zelená, hnedá). Odstraňuje sa keramika, magnetické a nemagnetické kovy, tepelne odolné či olovnaté, organické materiály.
4. Skláreň a výroba nového obalu
Upravené črepy sa v sklárni roztavia a vyrobia sa z nich nové sklenené obaly. Ale pretože je črepov stále nedostatok, musia ich sklári dopĺňať prírodnými zdrojmi, ako sú piesok, sóda, dolomit a vápenec. Koľko energie ušetrí výroba z recyklovaného skla?
Sklo je úplne a nekonečne recyklovateľné. Možno ho roztaviť a použiť znovu bez straty kvality. Recyklácia použitého skla šetrí prírodné zdroje surovín. Recyklované sklo má nižšiu teplotu tavenia než tieto suroviny, teda možno roztaviť viac skla za rovnakú investíciu do energie a znížiť emisie. Výrobou z črepov sa ušetrí viac než 40 % energie a znižujú sa emisie CO2.
5. Plnenie potravinami
Zo sklární putujú nové obaly k výrobcom potravín alebo nápojov. Je dokázané, že sklo je najzdravším obalovým materiálom. Chute, vitamíny a sviežosť vysoko kvalitných nápojov a potravín sú zachované po dlhú dobu. Zo skla do výrobku nič nepreniká zvonku a nič neuniká von. Sklo je inertným materiálom, pretože všetky svoje zložky pevne viaže do svojej kremičitanovej matrice, čo bolo už mnohokrát potvrdené v laboratóriách na celom svete. Sklenené obaly sú ako trezor, ktorý dlhodobo chráni ich cenný obsah.
6. A zase vy
Už za 70 dní môže byť sklenený obal zase u vás na stole. A tak stále dookola. Sklenený obal by sa mal dostať do kontajnera a kolobeh sa uzatvára. Čím viac skla vrátime do obehu, tím viac ušetríme naše životné prostredie.
Triediť sklo má zmysel
Viac zaujímavých informácií o skle a o jeho triedení sa dozviete na FB: Friends of Glass Slovensko