Konečne ste sa vyspali z prebdených detských nocí a už vás v noci nechtiac budí manžel? Viete mu pomôcť.

Unilabs | 8. november 2023
Konečne ste sa vyspali z prebdených detských nocí a už vás v noci nechtiac budí manžel? Viete mu pomôcť.
foto: Unilabs

Na ten moment sa Petra veľmi dlho tešila. Mamička troch detí sa už nevedela dočkať chvíle, keď v noci nebude vstávať k postieľke a potom v kolotoči do ďalšej detskej izby, skončia sa nočné plače a ona sa konečne vyspí. Ukázalo sa však, že na pokojné noci sa tešila zbytočne.

„Mám tri deti a najmä s posledným to bolo celkom náročné. Náš chlapček mal koliky, takže prvého pol roka celé noci preplakal. Pomáhalo jedine to, keď sme s ním chodili hore-dole po izbe na rukách, prípadne sme sa s manželom striedali v hojdacom kresle,“ popisuje Petra prebdené noci. „Bola som už na pokraji vyčerpania, a tak sa mi strašne uľavilo, keď tieto nočné poplachy prestali. Keď ustalo aj nočné kŕmenie, a z vedľajšej izby zlé sníčky, myslela som si, že budem najšťastnejšou ženou na svete.“

Akurát, že nie. „Naše deti už spokojne a samostatne spali vo svojich detských izbách, no manžel vstával tak, ako keby ich stále musel hojdať alebo pomáhať s prípravou jedla,“ sťažuje sa Petra. Najskôr si myslela, že muž má ľahký spánok a pravidelné nočné vstávanie predchádzajúcich rokov mu narušilo nočnú rutinu. Ukázalo sa však, že za jej nedobrovoľnými nočnými budíčkami je manželovo nočné chodenie na WC.

„Bola som z toho rozmrzená. Najskôr mi nedali spať deti a teraz toto,“ vysvetľuje Petra. S manželom sa o probléme chcela porozprávať, no vždy keď tému nadhodila, dočkala sa len nevrlej odpovede a návrhu, že sa odsťahuje na gauč.

Unilabs

Časté nočné močenie pritom môže byť jedným z príznakov problémov s prostatou. Čoraz častejšie sa jej do mysle začalo vkrádať aj to strašidelné slovo na r. Rakovina prostaty je u mužov druhým najčastejším onkologickým ochorením, a čo sa týka úmrtnosti, nachádza sa v prvej trojke. Nepohodlie pri nočnom spánku tak zrazu začalo ustupovať vážnejším obavám.

Petra preto trvala na tom, aby sa manžel nechal vyšetriť. Narazila však na stenu strachu miešaného s odporom. „Najskôr to boli výhovorky, že nemá čas. Potom zľahčovanie, že to nebude nič vážne, že ja ako vždy preháňam, potom že len niekde pri športovaní prechladol. Nakoniec z neho vypadlo, že sa bojí vyšetrenia, pretože mu kamaráti popísali ako prebieha a on to považuje za odporné,“ hovorí Petra.
Nenechala sa však odbiť. Ostatne, presviedčanie partnerkou je štatisticky tým najčastejším dôvodom, prečo muži absolvujú preventívnu urologickú prehliadku. Keď Petra zistila, že predstava lekárovho prsta v konečníku je pre jej manžela naozaj neprekonateľnou prekážkou, prišla s alternatívnym návrhom.

„Spomenula som si, ako sme sa počas pandémie chodili testovať. A uvedomila som si, že rovnaká spoločnosť predsa ponúkala testy aj na iné ochorenia,“ hovorí Petra o tom, ako sa dostala na webovú stránku sk.unilabs.online. „S úľavou som zistila, že ponúkajú aj skríning prostaty. Manžela som hneď objednala. Proti takémuto vyšetreniu jedného odberu krvi zo žily absolútne nič nenamietal.“

Unilabs

Výsledky prišli do pár dní. Pri skríningu prostaty sa vyšetruje koncentrácia prostatického špecifického antigénu v krvi. Aby bol test presnejší, hodnotí sa aj voľné PSA a p2PSA a z týchto parametrov sa kalkuluje tzv. PHI – index zdravia prostaty. Výsledky je vhodné konzultovať s lekárom, najmä ak sú mimo rozmedzia stanoveného laboratóriom ako „normálne hodnoty“.

Petrinmu manželovi vyšli mierne zvýšené hodnoty, čo ho napokon presvedčilo na návštevu urológa. Rakovina sa našťastie nepotvrdila a problém sa ukázal ako riešiteľný.
„Nakoniec som sa teda pokojného spánku dočkala, najmä kvôli tomu, že už nebol dôvod na neistotu, čo sa deje,“ uzatvára svoj príbeh Petra. 
Ak chcete mať istotu aj vy, môžete si test zakúpiť na sk.unilabs.online.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: