Dojčenská kolika: ako ju zvládnuť?
Od prvých týždňov života sa u detí vyskytujú mnohé ťažkosti: prerezávanie zúbkov, kolika, horúčka, ekzém a pod. Potom rastú, ich objavovanie sveta pokračuje a sprevádzajú ich nové choroby. Starostlivosť o deti je základom každej rodiny. Zdravie malých detí je prioritou pre ich dobrý vývoj a rozvoj.
Dojčenské koliky
Dojčenské koliky sú veľkým zdrojom obáv rodičov.
Dojčenská kolika je skutočným problémom verejného zdravia: kolikou trpí štvrtina dojčiat. Prejavuje sa dlhým plačom, ktorý sa ťažko upokojuje a je veľmi častým dôvodom na konzultáciu. Tieto epizódy sa vyskytujú bez zjavnej príčiny, čo u rodičov vyvoláva obavy a úzkosť1 .
Koliky ovplyvňujú pocit pohody dojčaťa a index kvality života rodiny, čo z nich robí chorobu podľa kritérií WHO. Plač vyvrcholí približne v 4. až 6. týždni a potom postupne klesá až do 12. týždňa2. Koliky sa najčastejšie vyskytujú neskoro popoludní alebo skoro v noci, keď dieťa leží3.
Tieto dočasné a rozšírené javy nemajú žiadne škodlivé následky a nepoškodzujú vývoj dieťaťa. Plač je normálnou súčasťou komunikácie a vývoja novorodenca4. Nadmerný plač však môže výrazne narušiť kvalitu rodinného života. Rodičia sa cítia bezmocní, vinní, znechutení, vyčerpaní, vystresovaní... Jedným z prvých kľúčových faktorov je vypočuť a uistiť rodičov. Preto je dôležitá primeraná starostlivosť, ktorá pomôže rodinám v tomto zložitom období vývoja dieťaťa.
Homeopatia bez známych vedľajších účinkov pôsobí na všetky príznaky spojené s dojčenskou kolikou: rozrušenie, nadúvanie a črevné plyny, bolesti brucha, kŕče, kŕčovitú koliku alebo nevoľnosť.
Túto zložitú patológiu nám vysvetľuje Dr. Noémie Nathan. Je pediatričkou, vyštudovala homeopatiu a má tri univerzitné diplomy z gastroenterológie, endoskopie a výživy. Pri vypracovaní svojich vysvetlení o dojčenskej kolike sa odvoláva na pracovnú skupinu GFHGNP: Groupe Francophone d'Hépatologie- Gastroentérologie et Nutrition Pédiatriques (Frankofónna skupina pediatrickej hepatológie, gastroenterológie a výživy)5.
ČO JE DOJČENSKÁ KOLIKA?
Definícia dojčenskej koliky sa časom vyvíja a najnovšie poznatky nám umožňujú zlepšovať našu prax. Podľa kritérií uvedených v nariadení RÍM IV5 môžeme túto diagnózu stanoviť u dieťaťa vo veku od 1 do 4 mesiacov, ktoré bez zjavnej príčiny neutíchajúco, záchvatovo a nárazovo plače. Klinické vyšetrenie musí byť normálne, dieťa musí vykazovať dobrý psychomotorický a statický vývoj. Často sa stáva, že dieťa je počas vyšetrenia v ordinácii veľmi pokojné!
JEDNODUCHÉ POSTUPY, KTORÉ POMÔŽU DIEŤAŤU: noste ho a hojdajte, nezabudnite ho nechať odgrgnúť, masírujte mu žalúdok, aby ste mu pomohli vypustiť plyny, a robte prestávky počas kŕmenia z fľaše alebo dojčenia, aby ste zabránili prehltnutiu príliš veľkého množstva vzduchu.
ČREVO, ZLOŽITÝ ORGÁN S VIACERÝMI FUNKCIAMI
Aby bolo možné interpretovať príznaky a liečiť ich, je potrebné pochopiť, ako črevo funguje, resp. ako zlyháva.
Črevo je v neustálom pohybe, pohybuje sa ako vlna. Keď jeme, prvé prehltnutie vyprázdni žalúdok a uvedie črevo do pohybu. V prípade koliky u dojčiat nedochádza k správnemu spusteniu, čo spôsobuje spazmy, kŕče, bolesť a niekedy aj reflux. Príčinou hnačky alebo zápchy je príliš rýchle alebo príliš pomalé črevo. V črevách sa nachádza mikroflóra alebo súbor mikroorganizmov, ktorý udržuje rovnováhu a umožňuje trávenie. U detí s kolikou je táto mikroflóra odlišná z hľadiska bakteriálnej rozmanitosti a kolonizácie. Je potrebné poznamenať, že dieťa sa rodí sterilné. Kolonizuje s mikróbmi, s ktorými sa stretáva pri narodení:
- zárodky z genitálií matky u detí narodených pôrodnými cestami,
- kožné zárodky pre dieťa narodené cisárskym rezom.
Tieto kmene baktérií sa potom množia, ale niektoré z nich fungujú horšie ako iné a spôsobujú produkciu plynu. Túto cennú rovnováhu môže narušiť užívanie antibiotík matkou: počas pôrodu alebo dojčenia. Môže byť narušená aj antibiotickou liečbou dieťaťa.
AKÉ SÚ ODPORÚČANIA NA LIEČBU DOJČENSKEJ KOLIKY?
Liečba koliky nie je jednoduchá a musí sa prispôsobiť každému jednotlivcovi. Cieľom je uľaviť dieťaťu a rodičom.
V súčasnosti majú rodičia v rámci konvenčnej medicíny k dispozícii len málo riešení:
- mnohé lieky sa postupne prestali používať,
- niektoré molekuly sa javia ako neefektívne. Dr. Noémie Nathan vo svojej každodennej praxi konštatuje, že „paracetamol má obmedzený účinok“,
- v prípade koliky sa neodporúča liečiť dojča inhibítormi protónovej pumpy (lieky používané na zníženie sekrécie žalúdočnej kyseliny) 6.
Na uľahčenie trávenia dieťaťa je uňho alebo dojčiacej matky možné vyskúšať stravu bez bielkovín kravského mlieka. U detí kŕmených z fľaše sa jeden mesiac vynechávajú bielkoviny kravského mlieka a potom sa postupne znovu zavádzajú. „V tomto období odporúčam rodičom prejsť najprv na hydrolyzované mlieko, potom na špecifické mlieko s obsahom voľných aminokyselín alebo dokonca na ryžové či kozie mlieko, v závislosti od odporúčaní. Tento výber sa vždy uskutočňuje po konzultácii s rodičmi,“ vysvetľuje Dr. Noémie Nathan.
Dojčiace matky sa budú počas určitého obdobia, ktoré vopred určí pediater, vyhýbať mlieku, maslu, jogurtu, smotane a syrom a nahradia ich rastlinnými výrobkami. Pri mnohých príčinách tohto plaču môžu pomôcť probiotiká. „Ukázalo sa, že niektoré probiotiká účinne znižujú plynatosť a plač bábätiek, čo preukázali aj štúdie. Zdá sa, že prostredníctvom probiotík je možné získať dobré baktérie a vytvoriť tak vyváženú tráviacu flóru,“ vysvetľuje doktorka Noémie Nathan.
Napokon, rastlinné prípravky a homeopatia majú priaznivý vplyv na príznaky dieťaťa. „Vo svojej každodennej praxi používam všetky tieto riešenia, ktoré viac-menej navzájom kombinujem,“ vysvetľuje Dr. Noémie Nathan.
A KDE SÚ RODIČIA V TOMTO VŠETKOM?
Okrem tejto liečby je potrebné poskytnúť rodičom podporu, aby sa upokojili. Príznaky dieťaťa zhoršuje nedostatok tolerancie a netrpezlivosť rodičov, ktorí sú ťažko skúšaní. Je mimoriadne ťažké byť svedkom bolesti svojho dieťaťa a byť bezmocný, pokiaľ ide o jej zmiernenie. Počas konzultácií je pre rodičov najdôležitejšie, aby boli pochopení a vypočutí.
AKÚ ÚLOHU ZOHRÁVAJÚ HOMEOPATICKÉ LIEKY?
„Uchýlila som sa k homeopatii, ktorá nemá žiadne známe vedľajšie účinky, nehrozí pri nej riziko predávkovania a má jednoduchý spôsob podávania,“ vysvetľuje doktorka Noémie Nathan. Tento individuálny terapeutický prístup je obzvlášť vhodný pre dojčenské koliky, a to od narodenia. Homeopatia dokáže pôsobiť na viaceré príznaky: rozrušenie, nadúvanie a plynatosť čriev, bolesti brucha, kŕče, kŕčové koliky a nevoľnosť.
Doktorka Noémie Nathan svojim pacientom radí, ako si uľahčiť užívanie homeopatických liekov: „Zrieďte 10 granúl z každej odporúčanej tuby v 30 ml vody a časť tohto roztoku podávajte pri každom dennom jedle a pri bolestiach. Môj predpis je prispôsobený každému dieťaťu. Preto môžem predpísať jeden alebo viac homeopatických liekov v závislosti od symptómov, ktoré sa vyskytli.“
Homeopatia je skutočným liečebným prostriedkom, bezpečným a účinným v rôznych oblastiach medicíny, väčšinou bez vedľajších účinkov a bez známych liekových interakcií. Je bezpečná a vhodná pre všetkých, obmedzuje riziká toxicity, a to aj v rámci citlivých skupín obyvateľstva: u tehotných žien, dojčiat, detí, starších ľudí, liečených pacientov a pod. Ponúka globálnu a individualizovanú liečbu, ktorá je prispôsobená rôznym symptómom pomocou dvoch skupín liekov.
Na jednej strane sú to tuby a jednotkové dávky, jednozložkové homeopatické lieky, ktoré neobsahujú žiadne terapeutické indikácie, dávkovanie a návod na použitie. V rukách zdravotníckeho pracovníka (lekára alebo lekárnika) vyškoleného v homeopatii je ich predpis stanovený podľa jednotlivcov a spôsobov, akými sa prejavujú jeho príznaky. Tieto lieky sa označujú latinským názvom, napríklad Arnica montana, Belladonna, Petroleum, Nux vomica, Colocynthis alebo Antimonium crudum, ktoré patria medzi lieky odporúčané pre deti.Po 5 granúl z každého jednozložkového lieku rozpustiť v 0,5 dcl vody a podľa intenzity koliky podávame 1 lyžičku roztoku 3 až 6x denne.
Koliky u detí 1. až 6. mesiac*
Carbo vegetabilis 5CH: koliky s plynatosťou, hlavne po jedle. Bolesť kŕče v brušku spojené s plačom.
Colocynthis 9CH: Kŕčová kolika, bolesť bruška sprevádzaná hnevom, nepokojom.
Cuprum metallicum 5CH: intenzívna bolesť bruška s kŕčmi a spazmami, niekedy sprevádzaná štikútaním.*Cuprum metallicum 5CH, Colocynthis 9CH a Carbo vegetabilis 5CH sú voľnopredajné homeopatické lieky bez schválených terapeutických indikácií na vnútorné použitie. Ak potrebujete ďalšie informácie alebo radu, obráťte sa na svojho lekára alebo lekárnika. Lieky sú navrhnuté na základe poznatkov uvedených v Materia Medica Homeopatica a odporúčaní Slovenskej lekárskej homeopatickej spoločnosti.
Na druhej strane homeopatické špeciality kombinujú účinné látky viacerých jednotiek. Najčastejšie sú bez známych vedľajších účinkov, liekových interakcií alebo účinkov spôsobujúcich ospalosť a sú dostupné v lekárňach bez lekárskeho predpisu, aby zmiernili príznaky pri prvých akútnych príznakoch a predišli komplikáciám bežných patologických stavov. Sú prvou voľbou pre rodinné lieky a môžu byť použité na rýchlu reakciu vďaka radám lekárnika.
Prečo si nedopriať doplnkovú starostlivosť o črevnú flóru?
Osmobiotic Flora Baby
Čo je Osmobiotic Flora Baby?
Výživový doplnok na báze mikrobiologických kmeňov. Vyvinutý vzorec kombinuje 2 prísne vybrané a zdokumentované mikrobiologické kmene: Bifidobacterium breve BR03 (250 miliónov na dennú dávku) a Lactobacillus casei LC03 (250 miliónov na dennú dávku)
Návod na použitie: 5 kvapiek denne v jednej dávke počas 15 dní. Od 1 mesiaca do 3 rokov.