Dezinfekcia na ruky - je naozaj účinná?

Marika Koscelníková | 15. Mar 2020
Dezinfekcia na ruky - je naozaj účinná?

Obchody i lekárne hlásia vypredané zásoby. Je naozaj účinná?

Je dezinfekčný prostriedok na ruky skutočne účinný proti koronavírusu a sezónnej chrípke? Je to bezpečné pre tehotné ženy a malé deti? 

Centrum kontroly a prevencie chorôb (CDC) tvrdí, že dezinfekčný prostriedok na ruky s obsahom alkoholu najmenej 60 percent je účinnou alternatívou, ak nemáte možnosť umyť si ruky okamžite. 

Mydlo a voda sú účinnejšie ako dezinfekčný prostriedok 

Pokiaľ ide o odstraňovanie choroboplodných zárodkov, nič neprekonáva umývanie rúk mydlom a vodou najmenej 20 sekúnd, hovorí Christine Schindler, generálna riaditeľka a zakladateľka PathSpot. Mydlo uvoľňuje nečistoty a baktérie z pokožky a pomáha vyplavovať odpad. Ako sa však spomína v materiáloch  CDC  - dezinfekcia na ruky musí mať najmenej 60 percent alkoholu, inak nie je účinná. 

Ako používať dezinfekciu na ruky

Nestačí krátko otrieť dezinfekčný prostriedok na dlane. Postup musí byť dôkladný a podobný, ako pri umývaní rúk - rozotrite dezinfekčný prostriedok po celej ruke - medzi prsty, na vonkajšej aj vnútornej strane rúk a pod nechty a to tak, že ich jemne oškrabkáte o dlane. Mali by ste ho trieť, kým dezinfekčný prostriedok nebude úplne suchý na rukách. Neotierajte ho, stratí účinnosť. 

Nezabudnite, že dezinfekčný prostriedok na ruky nie je účinný okamžite. Výskum publikovaný v septembri 2019 v mSphere zistil, že dezinfekčné prostriedky na báze etanolu nezničia vírus hneď, trvá to minimálne  štyri minúty, a to v dôsledku „silnejšieho, ako sa očakávalo“ hlienu obklopujúceho vírus. Vírus zomrie iba vtedy, keď je hlien úplne suchý. Umývanie rúk je účinnejšie!

Je dezinfekčný prostriedok  na ruky bezpečný pre tehotné ženy?

Ručné dezinfekčné prostriedky často obsahujú triklosan, chemikáliu používanú na antibakteriálne účely, ktorá sa nachádza aj v antibakteriálnych mydlách, zubných pastách z fluoridov a niektorých kozmetických výrobkoch.

Podľa štúdie z apríla 2017 uverejnenej v časopise Environmental Research, „Triclosan môže znižovať hladiny hormónov štítnej žľazy, ktoré sú dôležité pre rast a vývoj plodu.“ Je to spojené najmä s nižšou pôrodnou hmotnosťou a predčasným pôrodom. 

Ak sa tomu však chcú tehotné ženy vyhnúť, môžu si vybrať dezinfekčný prostriedok na ruky vyrobený bez neho. Triclosan by mal byť uvedený na označení zložky v každom výrobku, ktorý ho obsahuje.

A čo malé deti a dezifekčné prostriedky na ruky?

Deti majú tenkú a jemnú pokožku, takže je vysoká pravdepodobnosť absorpcie. „Rodičia musia mať na pamäti, že dezinfekčný prostriedok na ruky obsahuje alkohol,“ hovorí Debra M. Langlois, M.D., odborná asistentka pediatrie na University of Michigan. Tiež poznamenáva, že malé deti môžu náhodne prehltnúť dezinfekčný prostriedok na ruky alebo si dať ruky do úst skôr, ako sa produkt úplne vtiera. Požitie dezinfekčného prostriedku môže mať príznaky ako patrí zmätenosť, zvracanie, spomalené dýchanie, záchvaty a kóma, “hovorí.

Zdroj: parents. com

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: