Deti a mladí ľudia sa vyrovnávajú s pandémiou ťažšie. Ako s nimi navyše zvládnuť stratu blízkeho?
Dopady dlhotrvajúcej pandémie sa prejavujú aj na našom psychickom zdraví.
Pociťujú to všetci, ale so situáciou sa najťažšie vyrovnávajú mladí ľudia a deti, o čom svedčia tak údaje najväčšej zdravotnej poisťovne, ako aj preťažené linky pomoci, ktoré sa stále viac stretávajú s témou straty blízkeho.
Na zhoršujúcu sa situáciu poukazujú dáta VšZP, podľa ktorých lekári v roku 2020 predpísali takmer o 32-tisíc psychiatrických liečiv viac ako v predkoronovom období. „Uplynulé dva roky zamávali s každým z nás. Avšak deti sa s krízovými situáciami vyrovnávajú ťažšie, keďže im chýbajú životné skúsenosti, vďaka ktorým ich my, dospelí, dokážeme ľahšie prijať, spracovať a prežiť. Do novembra minulého roka evidujeme niečo cez 17-tisíc mladých poistencov, ktorí vyhľadali pomoc psychiatra alebo psychológa,“ hovorí manažérka oddelenia komunikácie VšZP Eva Peterová.
Mladí vyhľadávajú odbornú pomoc najmä v online svete
To, že situácia je vážna, ukazujú aj dáta OZ IPčko, ktoré vlani uskutočnilo na linkách pomoci približne 72-tisíc pomáhajúcich a krízových komunikácií. 75 % z nich bolo s mladými ľuďmi do 30 rokov. „Rodičia, zdieľajte preto emócie, hovorte o svojich pocitoch, komunikujte s deťmi o tom, čo cítite a čo prežívajú ony. Ak potrebujete, poplačte si.
Tak môžete nabrať novú silu, aby ste dokázali plniť rodičovskú úlohu – ochrániť a byť tu pre svoje deti, byť pre ne istotou v neistých časoch. Starajte sa o seba. Pre vaše deti ste „superhrdinami“, ale aj vy potrebujete mať silnú duševnú imunitu, preto so svojimi pocitmi nezostávajte osamote,“ radí psychológ a riaditeľ OZ IPčko Marek Madro.
5 tipov ako ostať v čase Covidu v duševnej pohode:
- Robte to, z čoho máte radosť. Alebo na to aspoň myslite.
- Menej správ, viac hudby. Melódia mení náladu človeka a dodá energiu.
- Choďte von! Aspoň pol hodinu strávte každý deň na čerstvom vzduchu.
- Hýbte sa. Šport má pozitívny vplyv aj na naše duševné zdravie.
- Buďte vďační. Zoberte pero a papier a spíšte zoznam vecí, za ktoré ste vďační.
Krehké duše detí čoraz častejšie čelia strate blízkych
Pre pandémiu boli mnohí z nás v uplynulých mesiacoch konfrontovaní so smrťou oveľa viac. Ako sa vyrovnať so stratou blízkeho človeka? Ako sa o tom rozprávať s deťmi a je vôbec vhodné, aby sme ich vťahovali do tejto reality?
„Čím sú deti menšie, tým viac sa u nich bolesť zo smrti rodiča, súrodenca, či iného blízkeho prejavuje na fyzickej úrovni. Nezvyknú plakať a zdanlivo vyzerajú ako šťastné deti, ale začnú byť chorľavejšie, často idú do vývinového regresu. Deti do osem rokov zase smútia cez hru alebo kresby – nerozprávajú o tom, ale hrajú sa napríklad na pohreb alebo svoje vnútorné prežívanie nakreslia. Detí však smútia rovnako intenzívne ako dospelí. Keď o tom nebudeme rozprávať my, uzatvoria sa do seba aj ony, čo nie je dobré. Smútok je liečivý, len ho netreba potláčať, treba si ho prežiť,“ radí smútková terapeutka Lucia Kraľovičová.
O tom, ako vyzerajú jednotlivé fázy smútenia, o rituáloch, ktoré smútiacemu pomôžu úspešne nimi prejsť, ale aj o tipoch na to, ako sa s deťmi rozprávať o smrti odborníčka porozprávala v podcaste VšZP Všeobecne o zdraví, ktorý má pozitívne účinky od prvého počutia. Ako konkrétne vieme deťom pri strate pomôcť, sa dočítate aj na preventivne.sk.