Ako sa zbaviť zaparenín?

Redakcia | 1. jún 2022
Ako sa zbaviť zaparenín?

Nepríjemnou súčasťou letných dní je zaparená pokožka bábätka. Ako si s ňou poradiť?

Vedeli ste, že za plačom bábätka môže byť nepohodlie v plienke a zaparený zadoček? Najmä v letných mesiacoch sa aj bábätko viac potí a nepríjemný problém je na svete.

V oblasti kožných záhybov sa objavia začervenané podráždené miesta, čo spôsobuje dieťatku výrazne nepohodlie - pod pazuškami, na krku, končatinách, ale aj v oblasti genitálií a slabín. Koža je začervenaná, akoby lesklá a objavia sa malé pupence či šupinky. 

Bábätko takto podráždená pokožka štípe a svrbí, nepokoj prejavuje plačom, mrvením a nervozitou. 

Zapareniny spôsobuje najčastejšie vlhké prostredie, mechanické dráždenie pokožky v plienkovej oblasti, pôsobenie zvyškov stolice a moču na pokožku bábätka.

Ako pomôcť zaparenej pokožke bábätka?

  • V prvom rade je potrebné dôkladné očistenie pokožky v oblasti genitálií a zadočka ideálne  pod tečúcou vodou. Vlhčené obrúsky používajte naozaj len ak musíte.
  • Po umytí pokožku osušte jemným prikladaním uteráčika (nikdy nedrhnite, zaparená pokožka bolí) alebo na vzduchu a natrite ochranným krémom.
  • Plienky vymieňajte často a pri prebaľovaní nechajte dieťatko rozbalené „vyvetrať“ aspoň 10 minút. 
Tip MAMA a ja 

Na ošetrenie pokožky bábätka vyberajte takú ochrannú masť, ktorá pomáha pri prevencii zaparenín, ale účinná je aj vtedy, ak ich už dieťatko má. Pokožku upokojí a zmierni zápal, pomôže udržiavať kožu v suchom stave a chráni ju pred nežiaducou vlhkosťou. Používajte ju nielen v plienkovej oblasti, ale ak má dieťatko podráždenú pokožku pod pazuškami, v podkolenných jamkách alebo na iných miestach. Špeciálny masťový základ absorbuje vlhkosť z povrchu kože a tým pomáha pri predchádzaní vzniku zaparenín. Je bez parfumu a výrazne zmierňuje svrbenie.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: