Ako by mal vyzerať jedálniček detí?

MioMat | 6. May 2020
MioMat
foto: MioMat

Detské jedlá, to je celá veda.

Jedálniček detí musí byť pestrý, vyvážený a zároveň by nemal obsahovať veci, ktoré organizmus zaťažujú alebo by mohli vyvolať alergickú reakciu.

Základné pravidlá

Základ jedálnička dojčiat a batoliat je materské mlieko s postupným zaraďovaním doplnkovej výživy. Prvé príkrmy by mali byť jednozložkové. U nás je zvykom zaraďovať najskôr zeleninu a postupne pridávať všetky ďalšie potraviny.

Pokiaľ teda vaše dieťatko toleruje niekoľko druhov zeleniny, môžete pridať napríklad menšie množstvo mäsa, obilnín, strukovín, mliečne výrobky (napr. biely jogurt, čerstvý syr), ovocie a pod. Doma pripravená strava ponúka široké spektrum chutí, farieb a textúr, čo môžete s vašim dieťatkom spoločne objavovať. Jedlá by sa deťom nemali prisoľovať ani prisladzovať.

Na raňajky sú ideálne obilné kaše ochutené napr. ovocím, na desiatu porcia ovocia s bielym jogurtom, na obed mäsovo zeleninový príkrm s prílohou, na olovrant zelenina alebo hustejšia polievka a na večeru napr. obilná kaša so zeleninou. Nezabúdajte ani na pitný režim.

MioMat 

Domáce je najlepšie

Ideálne je, keď je všetko čerstvé a pripravené doma. Tak presne viete, čo v jedle je. A teraz dobrá správa: aby ste celý deň nestáli pri sporáku, nespotrebovali more riadu a energie - každé jedlo sa dá pripraviť v jednom hrnci. Ak je hrniec ten správny, vie variť sám, kým vy robíte iné, užitočnejšie veci. Napríklad sa venujete drobcovi.

Varenie za vás zabezpečí MioMat, mamami nazývaný aj hrnček var.MioMat je všetko v jednom – sám pripraví polievku, kašu či detskú výživu. Stačí, aby mama do neho dala potrebné ingrediencie a stlačila gombík. MioMat jedlo uvarí aj rozmixuje. Ak máte doma alergika na kravské mlieko, niet lepší a zdravší spôsob, ako si pripraviť rastlinné mlieko v MioMate.“ vymenúva výhody neoceniteľného pomocníka MioMat-ka Simona, ktorá si bez neho nevie predstaviť život.

Denne na ňom varí pre seba aj syna jej kolegyňa Zuzana. „Okrem obrovskej výhody, akou je úspora času a energie, na MioMate oceňujem, že jedlo z neho v podstate netreba ničím dochucovať, pretože si v sebe zachováva všetky chute a zároveň živiny. Na  polievkach, kašiach či detských výživách alebo smoothies si jednoducho pochutí celá rodina.“

Čerstvo uvarené jedlo treba deťom naservírovať tak, aby ich lákalo všetko spapať. Ideálne nato poslúžia Luli macko misky, na dne ktorých sa objaví usmiaty macko. A tak je vaše dieťatko motivované zjesť celú porciu. Pri kŕmení sa mamičkám osvedčili aj krásne vyfarbovacie podložky s chobotničkou Luli, ktoré si môže vaše dieťatko vyfarbovať zas a znova pretože v balení je aj 8 zmývateľných fixiek.

MioMat

Tri dobré rady

1. Najlepšie jedlo je čerstvé jedlo.
2. Ingrediencie do detských jedál vyberajte sezónne a lokálne. 
3. Čo je dobré pre najmenších, určite nezaškodí ani zvyšku rodiny. Nevarte pre každého zvlášť a vyskúšajte naservírovať chutné kaše a polievky celej rodine. Ušetríte množstvo času, peňazí aj energie.

Fotogaléria

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: