Aj drobné zmeny za to stoja
foto: Generali
Pred pár rokmi sa ako skúsená psychologička a výchovná poradkyňa rozhodla zapojiť do programu, ktorý mení životy.
V miestnosti sa ozýva detský smiech a šum, no keď prehovorí, hneď si získa pozornosť mám aj detí. Lýdia Vencelová je detská psychologička, výchovná poradkyňa, zriaďovateľka MC Bakomi a jedna z líderiek programu Učenie pre život, na ktorom spolupracujú Únia materských centier a poisťovňa Generali.
Učenie pre život
Dnes, tak ako každý týždeň, pripravila spolu s kolegyňami z materského centra pre deti z programu rôzne Montessori hry, ktoré zábavnou formou pomôžu rozvíjať ich zručnosti a znalosti. Deti sa z každej takejto hry vždy veľmi tešia, keďže doma na to nie je priestor ani potrebné pomôcky. V programe totiž nájdeme rôzne znevýhodnené rodiny, v MC Bakomi najmä tie z vylúčených komunít. „Program sa odohráva priamo tam, kde tieto rodiny žijú. Môžu sa tak ľahšie dostať k aktivitám, pomôckam, usmerneniam či podpore, ku ktorým by inak asi nemali prístup,“ vysvetľuje Lýdia Vencelová.
Správne podnety v kľúčovom období
V hlúčiku nájdeme deti od tých najmenších až po predškolákov. Pred sebou majú nádoby s rôznymi strukovinami či drevené farebné skladačky, na ktorých si cvičia úchop a jemnú motoriku. Na stole je už pripravená mapa s kartičkami zvierat z celého sveta. „Program je určený pre rodičov s deťmi v ranom veku. V tomto období sa odohrávajú obrovské zmeny a pokroky na všetkých úrovniach, ako je fyzický rast, motorika, poznávacie schopnosti, reč a komunikácia či sociálne kompetencie, preto sú dostatočné podnety nevyhnutnosťou.“
Program Učenie pre život je dnes neoddeliteľnou súčasťou MC Bakomi, no nebolo tomu tak vždy. „Naše centrum s programom začínalo v čase pandémie, kedy bolo obzvlášť náročné naštartovať stretávanie s rodinami. Dosť dlho trvalo, kým nás na Šobove prijali.“ Prinášať zmenu do zabehnutých koľají, v akých dovtedy rodiny fungovali nebolo jednoduché a nie je to ani dnes. „Rodiny zo znevýhodneného prostredia majú iné potreby, riešia iné veci. Tí ľudia sú často neistí, zahanbení, je pre nich ťažké vyjsť zo zóny, v ktorej sú zvyknutí fungovať alebo do nej niekoho neznámeho pustiť.“
Úsilie prináša ovocie
V centre našli mamy s deťmi vrúcnosť, pochopenie a srdečné privítanie a ich obavy sa postupne začali zmenšovať. Pomaličky je vidno pozitívne zmeny v správaní detí, ich sociálnych interakciách s rodičmi či ďalšími deťmi v rodine. „Zmeny sú to často drobné, na prvý pohľad nenápadné. Niekedy sa zmení niečo iné v rodinnom systéme alebo širšom okolí, ako to, čo by sme čakali, na čo sme sa pôvodne zamerali.“
Jednou zo zapojených mám do programu Učenie pre život je aj pani Gabika, ktorá program navštevuje so svojím vnukom Jarkom. „V začiatkoch bol Jarko veľmi utiahnutý a opatrný, pretože má za sebou zložitú minulosť. Od svojej starej mamy sa nepohol ani na krok, takmer nehovoril a len pozoroval, čo sa vôkol neho deje.“ Lýdia spomína, že s Jarkom to bola náročná cesta, no dnes je z neho vďaka dlhodobému a trpezlivému úsiliu smelší, odvážnejší a aktívnejší chlapec. „Jarko neuveriteľne napreduje vo svojom vývine, viac si verí, rád skúša rôzne aktivity a objavuje svet. Stará mama sa mu venuje, spolu sa snažia, aby bol na školu čo najlepšie nachystaný. Príbeh Jarka ale aj iných detí ma motivuje v práci s rodinami neustať.“
Cieľom programu Učenie pre život je vzdelávať rodiny, no Lýdia priznáva, že sa toho veľa za ten čas naučila aj ona. „Naučila a učím sa veľa. Byť trpezlivá, vnímavá, prijímajúca, otvorená rôznym podnetom – toto je nekonečný proces.“
Ak chcete vedieť viac o programe Učenie pre život, navštívte www.ucenieprezivot.sk.