Aby sny detí neostali len snami
Zamysleli ste sa niekedy nad tým, aký by bol život vašej rodiny, ak by ste žili vo vylúčenej komunite alebo by ste vy alebo váš partner boli dlhodobo nezamestnaní a vaša rodina by žila v dlhovej pasci? Stále by ste to boli vy, no vaše deti by zrejme nemali rovnaké možnosti, ako rozvíjať svoj talent a nadanie a nemali by ani potrebné pomôcky, aby sa mohli vzdelávať.
Začarovaný kruh chudoby
Na Slovensku je chudobou a sociálnym vylúčením ohrozených takmer 900-tisíc ľudí a každé piate dieťa žije v domácnosti s príjmom pod hranicou chudoby. Viaceré prieskumy naviac dokazujú, že až 49 % detí zo sociálne slabých rodín uviazne v znevýhodnenej komunite bez možnosti ďalšieho rozvoja. Práve týmto rodinám a ich deťom je určený bezplatný program Učenie pre život, na ktorom už piaty rok úspešne spolupracuje poisťovňa Generali a Únia materských centier. „Program umožňuje pravidelne sa stretávať v prostredí s potrebným vybavením a s kvalifikovanou lektorkou. Ponúka časopriestor, v ktorom sa rodinám poskytuje poradenstvo, zážitkové učenie a integrácia s možnosťami inklúzie. Je bezplatný, čiže odpadá finančná záťaž. Ale hlavne pomáha vyrovnávať šance detí na dobrý život, dáva nádej, príležitosti a vzdeláva,“ vysvetľuje Katka Jarinová, líderka materského centra Nezábudka v Žiline, kde program Učenie pre život prebieha.
Nádej na lepší život
Do programu Učenie pre život je zapojených 10 materských centier na celom Slovensku. Každý týždeň sa v nich stretávajú rodičia s deťmi na workshopoch vedených vyškolenými líderkami a pomocou Montessori metódy sa hravou formou učia postupne rozvíjať zručnosti, schopnosti a vedomosti svojich detí. Program sa venuje deťom vo veku 0-6 rokov a je zameraný na rozvoj jemnej motoriky a zmyslov, koordináciu pohybov a trénovanie sústredenia a na aktivity každodenného života. „Vyše 83 % zúčastnených rodín po absolvovaní programu konštatuje, že získali lepšie rodičovské kompetencie a 76 % rodičov sa vplyvom programu venuje svojim deťom viac. Traja zo štyroch rodičov nadobudli istotu, že svoje deti vychovajú správne. Program tak rodinám pomáha meniť výchovu znevýhodnených detí k lepšiemu. Veríme, že o pár rokov sa ukáže pozitívny vplyv programu na deti v podobe ich dosiahnutých životných cieľov,“ hovorí koordinátorka programu Učenie pre život Monika Majerčíková.
Viac než vzdelávanie
Program sa v priebehu rokov vyvíjal a prispôsoboval potrebám rodín zo znevýhodnených komunít. Okrem vyše 1 400 kurzov v priestoroch materských centier sa podarilo zrealizovať aj letné tábory plné aktivít pre takmer 800 detí zo znevýhodneného prostredia. Deťom, ktoré majú nastúpiť do prvého ročníka školy, sa venujú líderky v rámci špeciálnych doučovaní, aby tieto deti nastúpili do školy s rovnakými znalosťami, ako majú ich rovesníci. V rámci programu sú vytvárané aj tzv. Siete pomoci, ktoré prepájajú mamičky s inými organizáciami či úradmi, ktoré by im v ich situácii mohli pomôcť.