Zbytočne vyhodené peniaze za multivitamíny?
Možno patria aj k vášmu rannému rituálu, alebo nimi kŕmite deti v dobrej viere, že im posilnia imunitu, ochránia pred chorobami a naštartujú mozog.
Tak aspoň vraveli v reklame, nie?
Umelé vitamíny deťom?
Výživový doplnok nie je liek
Liek musí klinicky preukázať nielen to, že zdraviu neškodí, ale aj to, že skutočne účinkuje. Výživové doplnky na rozdiel od toho musia preukázať iba svoju zdravotnú bezpečnosť.
Mnohé farmaceutické spoločnosti sa prezentujú štúdiami, ktoré dokazujú účinok niektorých výživových doplnkov, no nie je štúdia ako štúdia. Účinná látka reaguje inak v skúmavke ako v ľudskom tele.
Väčšina testov prebieha práve na bunkových štruktúrach v laboratórnej miske – testy s ľuďmi sú omnoho komplikovanejšie, nákladnejšie a časovo náročnejšie. To, že testovaná látka preukáže na bunkovej štruktúre požadovaný efekt, ešte neznamená, že to dokáže aj zabalená v tabletke, po prechode ľudským tráviacim systémom.
Čo naservírovať deťom na večeru, aby dobre spali?
Priveľa vitamínových doplnkov? Len veľmi drahý moč
Na výživové doplnky minú ľudia ročne miliardy eur, pričom čoraz viac štúdií postupne dokazuje ich minimálny až žiaden účinok.
Nadmerné užívanie vitamínov a výživových doplnkov môže mať, naopak, veľmi negatívny dopad na zdravie človeka. V tom lepšom prípade telo nespracuje látky, ktoré sú navyše a jednoducho ich z tela vylúči.
Jediné, čo ste tak získali, je veľmi drahý moč. V horšom prípade ich vaše telo skladuje, čo môže viesť k negatívnym dopadom. Z minulosti je napríklad známa štúdia o účinkoch užívania vitamínu E a betakaroténu u onkologických pacientov, ktorá bola z etických dôvodov predčasne ukončená po tom, ako začal stúpať počet úmrtí.
Zdravý človek by mal všetky potrebné živiny a vitamíny získavať z pestrej stravy. Táto forma je pre ľudské telo prirodzenejšia aj vhodnejšia.