Vreckové na výlet

MAMA a ja 07/2007 | 3. Apr 2009

Otázkou pre mnohých rodičov ostáva, aké množstvo peňazí dieťaťu na výlet, či tábor pribaliť?

Tábory a rôzne výlety sú pre dieťa vždy vzrušujúcou udalosťou. Čisto detský kolektív zaručuje mnoho dobrodružstiev a zábavy a učí školáka sociálnym zručnostiam, správaniu sa v kolektíve, ale i hospodáreniu s peniazmi. I napriek tomu, že dieťa má na podobných akciách zabezpečenú stravu, bez korunky do vrecka to v dnešnej dobe akosi nie je „ono“.

Otázkou pre mnohých rodičov však ostáva, aké množstvo peňazí dieťaťu na výlet, či tábor pribaliť?

Rozhodujúcim faktorom je čas, ktorý dieťa mimo domu strávi a samozrejme i miesto, kde sa kolektív s pedagogickým dozorom chystá. V každom prípade je takýto výlet pre školáka prvotným kontaktom so samostatným hospodárením s financiami. Nápomocné mu môžu byť práve vaše rady, ktorými ho správne nasmerujete.

Pred každým školským kolektívnym výletom zväčša dospelí vedúci, či pedagógovia zverejnia i doporučené vreckové pre dieťa. Ak sa tak nestalo, pokojne sa skontaktujte s kompetentným dozorom a o doporučenej výške sumy sa poinformujte. Nezabudnite sa popýtať dieťaťa, akú sumu si berú jeho kamaráti a spolu sa dohodnite. Deti sa o vreckovom na výlet zvyknú pred udalosťou rozprávať a to od vás by nemalo byť nižšie, ani vyššie ako priemer spolužiakov, či rovesníkov. Napriek tomu, že deti ešte nedokážu pochopiť presnú funkciu peňazí, financie sú citlivou oblasťou i v detskom kolektíve a vyčleňovať sa z radu vysokým vreckovým je zbytočné a nevhodné. Okrem výdajov za vstupy do múzea, jaskýň a do iných miest, by sa suma mala pohybovať okolo 1 - 5 EUR / 30 – 150 Sk na deň (v závislosti od veku dieťaťa a dĺžky pobytu). Za ňu si dieťa môže kúpiť malú sladkosť (tomu sa asi nevyhnete), nápoj, suvenír, prípadne čo- to pod zub. Niektoré deti si korunky vážia a donesú domov takmer plnú sumu, iní utratia hneď v prvý deň polovicu sumu na cukríky. Ak si dieťa z výletu ponechá určitú čiastku, nepýtajte ju od neho späť. Pochváľte ho a dovoľte mu ušetrené peniažky odložiť. Predtým, ako dieťaťu vreckové dáte do rúk, poraďte mu, ako s ním čo najlepšie hospodáriť.

Tu je zopár rád:

  • V peňaženke netreba nosiť plnú čiastku vreckového. Nech si na každý deň pobytu dieťa vydelí určitú sumu a zvyšok ponechá na vhodnom mieste v izbe. Takto nebude môcť minúť všetky peniaze naraz a vyjde s nimi počas celého obdobia mimo domu.
  • Z vreckového dieťaťu vydeľte rezervnú čiastku. Upozornite, že tá slúži na prípad núdze a najlepšie by bolo doniesť ju domov v plnej sume. Ušetrené peniaze si potom školák môže ponechať.
  • To, čo si dieťa z vreckového kúpi, je jeho osobnou záležitosťou a výber ponechajte na ňom. Aby ste však predišli neustálemu kupovaniu sladkostí a iných nezdravých pochutín pred odchodom do tábora, či na výlet navštívte spolu s „papkáčom“ obchod s potravinami a niečo vhodné kúpte do zásoby.  Možno však máte určitú potravinu, ktorú si neželáte aby dieťa kupovalo – vtedy mu to treba jasne povedať, vhodné je však potom niečo na vyváženie zase povoliť, napr. „Bola by som rada, ak by si si nekupoval kolové nápoje, ale môžeš si občas kúpiť Sprite.“
  • Dieťa vhodne upozornite, že jeho povinnosťou nie je zaobstarať suveníry celej blízkej i vzdialenej rodine. Nech si radšej kúpi niečo pekné pre seba, akoby mal väčšinu peňazí minúť na predmety „na poličku“. Ak však školák predsa len niečo pekné z lásky donesie, darčekom nepohrdnite. Vety, ako: „to si nemal kupovať, načo nám to zase bude, alebo míňaš peniaze na blbosti“, sú nevhodné a môžu zraniť detskú dušičku.

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: