Vhodný odev do MŠ?

Martina Schmidová | 25. Aug 2015
Vhodný odev do MŠ?

Deti v MŠ by si chceli všetky aktivity užívať naplno. Myslime na to, že sa naše deťúrence najviac naučia vlastným objavovaním, a nehľaďme na to, že sa sem - tam nejaké oblečenie zničí.

Deti v MŠ by si chceli všetky aktivity užívať naplno. Myslime na to, že sa naše deťúrence najviac naučia vlastným objavovaním, a nehľaďme na to, že sa sem - tam nejaké oblečenie zničí. Máme však možnosť predchádzať nepríjemným náhodám a možnosť pomôcť dieťaťu stráviť deň v škôlke plnohodnotne.

Preto prvá rada znie:

1. Neobliekajte deťom veci, ktoré sú nám vzácne, tzv. sviatočné. Deti do škôlky nechodia na módnu prehliadku alebo súťaž. Ja viem, je veľmi lákavé obliecť našu princeznú ako Barbie alebo poslať do kolektívu „malého frajera“. Aj v dnešnej dobe sa dá za pár korún kúpiť oblečenie, ktoré je „in“, ale nebude nám ľúto, keď doslúži  svoju funkciu a jednoducho ho vyhodíme alebo použijeme na handry. Oblečenie, ktoré budeme chcieť odložiť pre ďalšieho potomka alebo stálo veľa peňazí či je nám inak vzácne, do škôlky nepatrí.

 Tip: kúpte radšej dvoje lacnejšie topánky (tenisky) a jedny vyhraďte na prechádzky a na návštevy a druhé vyčleňte na nosenie do škôlky.

2. V materskej škole by mala byť teplota vo vnútri vždy primeraná, preto sa aj my budeme riadiť aktuálnym ročným obdobím.

Jar a jeseň: najideálnejšie je dieťaťu obliecť tielko, tričko s krátkym rukávom, tepláky a mikinu (svetrík) – ktorú podľa potreby použije. Na von ľahkú „prechodnú“  bundu, tenkú čapicu.

Zima: tielko, tričko (ak tenké, tak s dlhými rukávmi, ak teplé, tak s krátkymi), tepláky (najlepšie zvnútra trochu oteplené), pančušky a sveter. Vhodné je mať vyhradenú kombinézu alebo otepľovačky, čapicu, šál a, samozrejme, rukavice.

Leto: podľa počasia pripadá do úvahy tričko, tepláky prípadne krátke nohavice a tričko s dlhými rukávmi či ľahší svetrík. Samozrejme, vždy sa riadime aktuálnou predpoveďou počasia. Pokojne si zo sledovania niekoľkominútového počasia môžeme spraviť rituál (alebo pozrieť teletext, internet...), a potom si spolu nachystať oblečenie na nasledujúci deň.

3. Ku škôlke neodmysliteľne patria prezúvky a odev na cvičenie. Stretávam sa často s tým, že rodičia v snahe ušetriť dajú dieťaťu o číslo (niekedy aj dve) väčšie papučky či papuče po súrodencovi. Uvedomme si, že deti, ktoré navštevujú materskú školu, strávia v papučkách väčšiu časť dňa. Nesprávnou obuvou im deformujeme nohu,  znemožňujeme im aktívny pohyb a vystavujeme ich veľkému riziku ublíženia na zdraví (vytknutý členok, pád zo schodov...)

Opak veľkých papúč sú malé papučky. Nehovoriac o následkoch nosenia takejto obuvi (deformácia nohy a s tým súvisiaci i rast, štiepenie nechtov, pľuzgiere...), sami podľa seba vieme, aké to je, keď tlačia topánky. Najlepším signálom na výmenu detskej obuvi je palec tlačiaci sa zo stabilnej formy papuče.

Pri výbere oblečenia sa riadime pokynmi učiteľky a prihliadame aj tu na ročné obdobie. Deti vždy cvičia vo vyvetraných miestnostiach alebo priamo pri otvorených  oknách. Ide o trenírky a tielka, alebo o tepláky a tričká. Odporúčam pribaliť aj náhradné ponožky.

4. Pyžamo – osvedčili sa froté pyžamá alebo kvalitné bavlnené. V letných mesiacoch si deti pochvaľujú pyžamá s krátkymi nohavicami a rukávmi.

5. Vybavenie skrinky – ak je to v našich finančných možnostiach, schovajme dieťaťu do skrinky všetko ako náhradu. Najdôležitejšie je náhradná bielizeň: aj keď váš drobec nemal už dávno žiadnu nehodu, stáva sa, že sa deti v zápale hry jednoducho zabudnú vypýtať na toaletu alebo sa pomočením prejaví prichádzajúca choroba, alebo sa jednoducho nechtiac oblejú, a potom bude náhradná bielizeň potrebná. (Pre detské ego je veľmi ponižujúce, keď čas, kým sa bielizeň vysuší, musí stráviť len v pančuchách, nebodaj v náhradnom oblečení od druhého dieťaťa či v pyžame).

 Zdravotná rada: pre chlapcov sú vhodnejšie trenírky než slipy. Náhradné oblečenie: dajte do skrinky aj náhradné tričko, najlepšie s dlhým rukávom (vhodné je pre všetky ročné obdobia), tepláky, ponožky. Veci môžu byť pokojne o číslo väčšie. Ako prvá pomoc to stačí, aj keď bude mať dieťa vyhrnuté rukávy. Môže sa stať, že túto „náhradu“ ani pol roka nevytiahnete zo skrinky.

Zima a dážď: určite sa vám stalo, že ste niekedy ráno zabudli doma rukavice alebo šál, alebo ste si mysleli, že sú v bunde (a oni tam po príchode do škôlky neboli) a pre vypočítané minúty na autobus do roboty ste nemali čas sa vrátiť. Nevadí! V skrinke máme schované náhradné. Nechceme predsa, aby náš drobec stál vonku v pozadí s rukami vo vačkoch, keď sa iné deti hrajú so snehom.

V súčasnosti sa dajú kúpiť detské bundy, ktoré sú vybavené nepremokavou vrstvou, ale kabátiky či flanelové, menčesterové a iné látky vodu prepúšťajú. O dáždniku sa ani vyjadrovať nebudem, ten určite do materskej školy nepatrí. Vhodný je pršiplášť, ale ten potrebujete aj doma. Existujú igelitové pršiplášte alebo tzv. pončá. Tie môžu v skrinke odpočívať celý rok.

6. Aké oblečenie ÁNO – NIE
Sukne:
Deti už v tomto veku chápu istú formu sexuality (z filmov alebo od starších súrodencov vedia, že je niečo zábavné na tom, keď sa chlapci pozerajú dievkam pod sukne. Nie je to však každému príjemné, keď sa celá „mužská“ časť škôlky zabáva na ich účet.)

K dievčatám však sukne či šaty patria. Áno! Najlepšie na akcie – návšteva divadla, vystúpenia pre rodičov či iné škôlkárske príležitosti. Dievčatá si život bez sukní nevedia predstaviť a vyslovene sa sukní dožadujú. Niektoré materské školy majú našité sukne na hranie, ktoré sa obliekajú na nohavice.

Farby: Každá z nás má vrodený istý druh vkusu. Ak si vy nedáte na seba fialovú, žltú, hnedú a zelenú farbu v jednom oblečení, nedávajte také farby ani vašim deťom. Aj oni majú vkus, oči a chcú sa trocha páčiť.

Príklad zo života: Keď som pred niekoľkými rokmi začala pracovať v MŠ, nechápala som, prečo si niektorí chlapci pred spánkom pri prezliekaní dávajú tepláky dolu  spolu s pančuchami. Po nenápadnom prieskume som zistila, že sa hanbia za ružové silónky a červené pančuchy, ktoré zdedili po starších sestrách.

Traky: Myslím, že každý zručný škôlkár si vie vyzliecť nohavice na traky. Obliecť? Niekedy aj my dospeláci máme problém s trakmi. Ja viem, že takéto nohavice perfektne zakrývajú kríže. Ale aj prekážajú a zdržujú pri obliekaní a okrem toho sa často rozopnú aj samy.

Gombíky a zips: Starší škôlkar by mal zvládať gombíky bez problémov, aj zips sa mu dá rýchlo ovládať. Pozor však na niektoré druhy oblečenia, s ktorým sa zle manipuluje.

Guma: Najistejšia na nohaviciach je guma. Takéto nohavice sa ľahko sťahujú a vyťahujú. Lepšia je širšia, a nie priúzka guma.

Rifle: Oblečte si rifle a drepujte v nich, váľajte sa, pokúste sa sadnúť do tureckého sedu... ak je vám to pohodlné, tak môžete dať dieťaťu aj rifle. Výskumy však ukazujú, že sú nevhodné na dlhodobé nosenie pre dospelých, tak určite nebudú vhodné pre naše „poklady“ (okrem iného chlapcom vytvárajú teplotu nevhodnú pre semenníky a zaparujú). Niektorí rodičia budú namietať „Taký drobec predsa nebude rozhodovať, čo si na seba oblečie. Nemáme zbytočné peniaze.“ Treba si však uvedomiť, že dieťa i obliekaním vychovávame k estetickému cíteniu.


 Tu sú naše rady:

  • kupujte hneď od narodenia dve, tri farby do šatníka, bude sa vám ľahšie kombinovať
  • čiapky, rukavice a šály majte k dvom bundám
  • rozlišujte veci na „von“ a „sviatočné“
  • jedny gumáky by nemali doma chýbať
  • dôležitým detským doplnkom k oblečeniu je hygienická vreckovka, na jeden druh oblečenia aspoň jednu (v bunde, vo svetri, v teplákoch)
  • Dieťa treba od narodenia vychovávať k určitej úcte k veciam. I k oblečeniu!

Neznamená to, že ak sa povie oblečenie „na von“, že ho musí roztrhať alebo naschvál ničiť. V predškolskom veku sa však jednoducho nedá istému opotrebovaniu šatstva, ako napr. občasným deravým „kolienkam“, vyhnúť. Vyvarujte sa ako rodičia toho, že budete dieťa za zodraté topánky či deravé kolená neprimerane karhať.

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: