TIP na aktivitu s deťmi: Lojové gule pre vtáčiky

Miriam Štolfová | 12. Dec 2019
TIP na aktivitu s deťmi: Lojové gule pre vtáčiky

Celá rodina sme každoročne vyrábali lojové gule pre vtáčiky – ja s deťmi sme sa vybláznili pri ich výrobe, ocko potom s deťmi zdobil nimi záhradu. A potom sme sa všetci sme týždne vytešovali pri pohľade na sýkorky, ktoré k nám prilietali nasýtiť sa. Čo vy na to, doprajete deťom tento zážitok?

Takto pred Vianocami si v rámci príprav môžete s deťmi vyrobiť rôzne kŕmitka pre vtáčiky. Skúste podľa nášho návodu lojové gule. To bude paráda, sledovať vtáčence, ako zobkajú, čo ste im nachystali.

LOJOVÉ GULE pre vtáčiky

Postup

1. V hrnci alebo na hlbšej panvici roztopíme tuk. Môže byť bravčová masť, ale ideálny je baraní tuk, čo je v skutočnosti loj. Potom prisypeme slnečnicové semená, môžeme pridať aj rôzne orechy, zrná a vločky, aby sme vtáčikom dopriali správnu výživu a dokázali ich nasýtiť. V potrebách pre zvieratká môžete kúpiť aj hotovú vtáčiu zmes. Vytvarujeme gule a necháme ich stuhnúť. 

2. Po stuhnutí ich vložíme do kŕmidla alebo umiestnime do sieťky. Keď ešte guľu tvarujeme, môžeme do nej vložiť uško z pevného špagátu na zavesenie. 

lojové gule pre vtáčiky

3. Ešte jednoduchšie je do vypláchnutého téglika od jogurtu alebo inej plastovej nádobky vložiť špagát a roztopenú zmes naliať do nádoby. Po stuhnutí odstránime plast a maškrta je pripravená na zavesenie na záhradné kríky a stromčeky. 

4. Zhruba 5 až 10 centimetrov nad dnom vyrežeme guľatý alebo obdĺžnikový otvor, ktorý na ostrých hranách zaoblíme. 

Nad otvorom urobíme z odrezaného materiálu striešku a dovnútra nasypeme zmes pochutín pre vtáky. Fľašu zavesíme na strom alebo ker tak, aby sa k nej ľahko nedostali mačky. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: