Soplík nie je banalita

Soplík nie je banalita
13.1.2020 v kategórii Dieťa, autor Dagmar Baluchová , foto: istockphoto.com

Známy slogan „nádcha, liečená či neliečená, trvá sedem dní“, v skutočnosti nie vždy platí. Obzvlášť, ak sa to týka malých detí.

Bolesti hlavy, dutín, zvýšená teplota a k tomu výtok z nosa. Všetci to dôverne poznáme. Je to stav, pri ktorom sa ťažko rozmýšľa, funguje, existuje. Často však robíme chybu, ak ho prechodíme, pretože neliečená nádcha môže neraz prerásť aj do vážnejších diagnóz, ako je napr. zápal prinosových dutín, stredného ucha ap.

Túto situáciu nemožno podceniť u detí, najmä u bábätiek, ktoré nedokážu povedať, že ich niečo bolí, alebo sa im ťažko dýcha. Ich jedinou reakciou je plač, ktorý si však dospelý môžu vysvetľovať rôzne.

Nosová hygiena

Sliznica nosa je veľmi špecifická. Jej význam je nespochybniteľný pri dýchaní, zachytávajú sa na nej aj nečistoty, prach a peľ. Pri nádche sa funkcie sliznice narušia, preto sa nám ťažšie dýcha a pôsobením vírusov môže dôjsť aj k zápalu. 

Nosová sliznica zbavená nečistôt je odolnejšia voči infekciám. Je preto dobré myslieť na  pravidelnú nosovú hygienu a dôkladné vyfúkanie nosa, ktoré je potrebné dieťa naučiť. U malých detí, ktoré toho ešte nie sú schopné, sú účinnou pomocou odsávačky, pričom s odsávaním treba začať už pri prvých príznakoch ochorenia. 

Prevencia má význam

Keďže nádcha je zväčša spôsobená vírusmi, na jej liečbu nezaberajú antibiotiká. Význam však majú preventívne opatrenia:

  • ak sa objaví zvýšená teplota, podávame lieky na jej zníženie (s obsahom paracetamolu alebo ibuprofenu). Avšak keďže horúčka je prirodzenou obrannou reakciou organizmu, do výšky 38 – 38,5 °C by sa nemala umelo znižovať.
  • aplikovať nosové kvapky podľa návodu;
  • dieťa by malo konzumovať ľahké jedlá, veľa ovocia a zeleniny;
  • piť veľa tekutín, najmä čistej vody, čajov, riedených čerstvých ovocných štiav;
  • dostatočne zvlhčovať vzduch v miestnosti;
  • zvážiť pohyb vonku a nadmernú fyzickú aktivitu;
  • dôležitý je dostatok odpočinku;
  • ak choroba prepukne, treba ju vyležať;
  • pri spánku je vhodné, aby malo dieťa s upchaným noštekom vyvýšenú hlavu podloženú vankúšom, aby mu hlienovitý sekrét mohol stekať a dieťa mohlo lepšie dýchať.

Čím viac účinných preventívnych opatrení vykonáte, tým skôr sa vám podarí udržať nosovú sliznicu dieťaťa v zdravom stave, prípadne budú mať vírusové ochorenia uňho ľahší priebeh. 

Výber správnych kvapiek

Účinnou pomocou pri boji s nádchou sú nosové kvapky. Ich výhodou je, že sú voľnopredajné. Pri ich výbere však dbajte na vek (iné kvapky sú vhodné pre bábätká a iné pre väčšie deti) a tiež na dĺžku ochorenia dieťaťa. Poraďte sa s pediatrom alebo lekárnikom a nezabudnite si tiež prečítať príbalový leták, kde je presne uvedené, ako dlho a s akou prestávkou treba kvapky aplikovať.