ŠARLACH: Bežné detské ochorenie?
Nákazlivé a infekčné ochorenie, pre ktoré je typická horúčka a špecifická vyrážka, to je šarlach (lat. scarlatina).
Mnohí si môžu myslieť, že sa šarlach spája s minulosťou, s časmi, keď neboli ešte dostupné antibiotiká a v súčasnej dobe nemá toto ochorenie miesto.
Opak je však pravdou. „V minulosti sa toto ochorenie končilo aj smrťou mladých, predtým zdravých ľudí. Častým následkom šarlachu bývali získané srdcové chyby alebo chronické ochorenie obličiek, vedúce až k ich zlyhaniu a predčasnej smrti. Aj preto šarlach nemožno podceňovať,“ konštatuje pediatrička MUDr. Marta Špániková.
Šarlach vs. šarlachová angína
Šarlach patrí medzi streptokokové nákazy, ktoré patria k najčastejším bakteriálnym infekciám človeka.
Šarlach nemožno oddeliť od šarlachovej (streptokokovej) angíny.
Toto ochorenie je totiž kombináciou práve streptokokovej angíny a šarlachovej vyrážky. MUDr. Špániková: „Pôvodcami oboch ochorení sú streptokoky, najčastejšie skupiny A, menej často skupín C a G. Zdrojom nákazy je chorý človek alebo bacilonosič (t. j. ten, ktorý ochorenie prenáša, ale sám ním momentálne netrpí).
Angína alebo keď prehĺtanie bolí...
Vstupnou bránou infekcie je nosohltan, ale pri šarlachu sa infekcia do tela môže dostať aj cez kožu, pri poranení alebo popálení.
Nákaza sa teda šíri vzdušnou cestou (kvapôčková nákaza), ale aj priamym kontaktom.“ Inkubačný čas je niekoľko dní, zväčša 2 až 5. No pri vniknutí infekcie do tela cez poranenú kožu môže byť inkubačný čas veľmi krátky – 12 hodín. V takom prípade nie je u postihnutého prítomná angína.
Šarlach sa najčastejšie objavuje u detí vo vekovej kategórii od 3 do 10 rokov. „Šarlachová angína, bez typického výsypu, je u detí do 3 rokov vzácna, ale vo svojej praxi ju teraz diagnostikujem častejšie, hlavne u detí, ktoré majú staršieho súrodenca, školáka.“
Šarlach (Scarlatina)
Prejavy
Šarlach sa často začína bolesťami bruška, hrdla a rozvojom angíny s vysokou teplotou. „Do 24 hodín sa objaví typická vyrážka na tzv. predilekčných miestach: pod pazuchami, na bočnej strane hrudníka, v lakťových jamkách, v podbrušku, na vnútornej strane stehien, v podkolennej jamke,“ hovorí MUDr. Špániková a pokračuje: „Vyrážka je drobná, červená, krupičková, koža je drsná na pohmat („husia koža“).
V tváričke je dieťa červené, ale v okolí úst je koža takmer biela. Na jazyku je spočiatku povlak, ale postupne sa typicky olupuje od špičky jazyka dozadu a objavuje sa červený, tzv. malinovitý jazyk s vystupujúcimi kopčekmi. Tento nález na jazyku býva aj pri streptokokovej šarlachovej angíne a pri šarlachu sa niekedy objaví skôr než typická vyrážka.
Na posledných článkoch prstov a ušných boltcoch možno pozorovať drobné, biele, lesklé bodky. Na podnebí bývajú tiež typické červené škvrny, hrdlo je červené, šarlátové a opuchnuté. V 2. až 4. týždni po ochorení sa koža na miestach, kde bola vyrážka, ale aj na dlaniach a plôškach nôh olupuje.“
Liečba penicilínom
Ak sa diagnostikuje šarlach, priebeh ochorenia môže byť ľahký, stredne ťažký až veľmi ťažký. A hoci liečba pokročila, aj dnes sú oprávnené obavy neskorších následkov streptokokovej angíny a šarlachu. „Hovoríme im aj sterilné komplikácie, pretože v čase, keď sa objavia, pacient už nebýva infekčný, ale môže mať prejavy reumatickej horúčky, postihnutia srdca alebo obličiek. Po objavení penicilínu a jeho zavedení do praxe tieto neskoré následky nevidíme tak často. Je však naozaj veľmi dôležité šarlach aj šarlachovú angínu liečiť správne – a to jediným účinným liekom, ktorým je PENICILÍN. Je však nutné podávať dostatočne vysokú dávku a dostatočne dlho!“ upozorňuje pediatrička.
VIETE, ŽE..
Penicilín objavil v roku 1928 sir Alexander Fleming a dostal zaň spolu s ďalšími dvoma lekármi, ktorí ho uviedli do praxe, v roku 1945 Nobelovu cenu za medicínu?
Hospitalizácia, alebo domáca liečba?
Možno vám napadne otázka, či pri takom závažnom ochorení nie je nutná aj hospitalizácia pacienta. Kedysi tomu tak bolo, pacienti so šarlachom boli okamžite hospitalizovaní. Ich hospitalizácia trvala 6 dní, následne pokračovala 10 až 14 dní rekonvalescencia. V treťom týždni ochorenia sa vykonali kontrolné vyšetrenie moču, kontrola výterov, či nedošlo k opakovanej infekcii, čo sa stáva.
V niektorých závažných prípadoch sa vykonala aj kontrola iných laboratórnych parametrov. „Dnes sa pacienti liečia v domácom prostredí, ale v každom prípade je potrebný týždeň pokoj na lôžku, tých 10 až 14 dní postupná záťaž v rámci rekonvalescencie a rovnako kontrolné vyšetrenia moču, výterov, príp. niektorých laboratórnych parametrov.“ Práve kvôli možným závažným komplikáciám, ktoré streptokok spôsobuje, je nutné dodržiavať všetky podmienky správnej liečby a nevynechať ani kontrolu zdravotného stavu po ukončení liečby.
Imunita NIE JE trvalá
Osoby, ktoré ochorenie prekonali, si možno myslia, že ak ho prekonali raz, majú voči nemu doživotnú imunitu. Avšak, ako poznamenáva pani doktorka, vzhľadom na to, že existuje viacero typov streptokoka, ochorenie nezanecháva imunitu, ktorá by zabránila opakovaniu ochorenia. „To je pravdepodobne aj jedna z príčin, prečo proti šarlachu nie je možné očkovať. Dokonca niekedy poviem pacientom – týka sa to však ochorenia na streptokokovú angínu, ktorú mamičky iste prežili so svojimi deťmi – že vinník sa vracia na miesto činu a znova spôsobí angínu.
Zásadou preto je, že streptokokové ochorenie, aj pri opakovanej infekcii, je potrebné a jedine správne liečiť znova dostatočne vysokou dávkou penicilínu a dostatočne dlho. Starší ľudia si možno pamätajú, že sa po angíne pichal Pendepon, aby sa angína neopakovala. Aj dnes pri opakovaných angínach volíme dlhodobú udržiavaciu dávku tabletami alebo sirupom penicilínu. Je to jediná správna liečba tohto ochorenia a práve vďaka objavu penicilínu a jeho správnemu používaniu dnes nevidíme už vyššie spomínané následky a komplikácie tohto ochorenia.“
Oslabená imunita. V čom je problém a čo pomôže?
Mám alergiu na penicilín. Čo teraz?
Deti či dospelí, ktorí trpia alergiou na penicilín, ho, samozrejme, užívať nemôžu. Pri liečbe šarlachu či šarlachovej angíny sa preto u nich odporúča použiť tzv. makrolidové antibiotikum. Avšak, ako poznamenáva pani doktorka: „Treba ho užívať veľmi uvážene, pretože na rozdiel od penicilínu, ktorý je na streptokoky stopercentne účinný, časté a zbytočné predpisovanie makrolidových antibiotík znižuje ich účinnosť na streptokoky a ľudia alergickí na penicilín tak strácajú možnosť účinnej liečby.“
Penicilín je antibiotikum, ktoré môžu bez obáv užívať v plnej dávke a primerane dlho aj tehotné ženy. Šarlach a streptokoková angína sa však u nich vyskytujú skôr raritne.
Po šarlachovej angíne je potrebná týždenná liečba v domácom prostredí a nevyhnutné je vybrať 10-dňovú dávku penicilínu! Ak sa dieťa cíti dobre, môže ísť po týždni do školy, ale necvičí, nešportuje a má stále pokojový režim.
Pozor! Nebezpečné látky v detskom oblečení