Rozprávky z „CD-čiek“: aké výhody majú pre vaše deti?

Redakcia | 3. Nov 2016
Rozprávky z „CD-čiek“: aké výhody majú pre vaše deti?

Deti milujú rozprávky a keďže im ich rodičia nie vždy môžu čítať, sú CD pre najmenších obľúbenou náhradou.

Mnohí rodičia však nevedia, či je vhodné, ak ich dieťa túži po zbierke CD-čiek a rado večer zaspáva pri hlase cudzieho človeka.

Prečítajte si tiež:
Od rozprávky k múdrosti

Čaro rozprávky

Prečítaj mi rozprávku!

Tu je pár argumentov na upokojenie:

Aké výhody majú CD-čka pre deti?

  • Počúvanie sa stáva zážitkom! CD-čka cielene oslovujú sluch dieťaťa. Dieťa sa koncentruje na hlas rozprávača a rôzne hlasy postáv. Okrem toho, dej podfarbujú rôzne zvuky a vhodná hudba, takže dieťa môže rozprávku  skutočne prežívať.
  • CD pre deti podporujú rozvoj sluchu. Dieťa je podnecované, aby vnímalo a diferencovalo hlásky, zvuky, tóny a šumy a vedelo ich premeniť na zmysluplné informácie. To je jeden z hlavných predpokladov pre úspešný rozvoj reči dieťaťa. K tomu však potrebuje najrôznejšie podnety. Rozhovory, čítanie a spievanie hrajú, samozrejme, najdôležitejšiu úlohu, ale pozitívne pôsobí aj rôznorodá ponuka rozprávok na počúvanie, detských piesní a hudby.
Mohlo by vás zaujímať aj: Hráme na hudobný nástroj


POZOR! Všetkého veľa škodí. Postarajte sa cielene o to, aby malo dieťa počas dňa i chvíľky ticha – bez hudby a rozprávok!

  • V protiklade k televízoru nie sú pri počúvaní preťažované zmysly, pretože je oslovovaný iba sluch.
  • Dieťa si môže samo regulovať púšťanie CD. Pri napínavých sekvenciách si môže dej pretočiť, alebo zastaviť. Ak sa mu niektoré pasáže obzvlášť páčia, môže si ich bez problémov prehrať znova, čo rady využívajú najmä najmenšie deti.
  • V neposlednom rade počúvanie rozprávok u detí podporuje rozvoj fantázie i slovnej zásoby.

TIP MAMA a ja

Ako prvý dieťaťu zakúpte jednoduchý CD prehrávač. Ten sa v krátkom čase naučia ovládať už i deti predškolského veku. Pokiaľ si neviete rady, nechajte si poradiť v špecializovanom obchode.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: