Kliešťová encefalitída hrozí aj v Chorvátsku

Redakcia | 20. Jul 2010
Kliešťová encefalitída hrozí aj v Chorvátsku

Pozor na kliešťovú encefalitídu, hoci aj na vašej dovolenke.

Z obľúbeného letoviska Slovákov - Chorvátska si môžete priniesť aj nečakanú chorobu v podobe meningoencefalitídy. V súčasnosti zaznamenali v Chorvátsku zvýšený výskyt encefalitídy s veľmi vážnym priebehom.

Talianska spravodajská agentúra ADN Kronos International informovala o tom, že v Chorvátsku je momentálne 6 pacientov so závažnými príznakmi kliešťovej encefalitídy. Všetci pacienti boli nakazení v severnom Chorvátsku, v jednej z endemických oblastí výskytu kliešťovej encefalitídy.

Každoročne podľa európskeho informačného zdravotníckeho portálu eurosurveillance.org býva v Chorvátsku registrovaných priemerne 27 pacientov s príznakmi encefalitídy, tohtoročné prípady však majú vážny priebeh.

Portál travelmed.com odporúča v prípade Chorvátska byť vo vzťahu k potenciálnemu ohrozeniu kliešťovou encefalitídou opatrným najmä vtedy, ak sa chystáte stanovať alebo na turistiku do voľnej prírody. Nebezpečnejšia je severná časť Chorvátska, pričom kliešte sa vyskytujú v horských oblastiach. Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde patrí medzi odporúčané očkovania pre všetkých, ktorí sa rozhodujú pre aktívnu dovolenku spojenú aj s cyklistikou, stanovaním či pobytom v prírode.

Zdroje:
www.adnkronos.com
www.eurosurveillance.org

www.travelmed.com

O kliešťovej encefalitíde

Pôvodcom kliešťovej encefalitídy je vírus, ktorý dokáže prežiť u rôznych hostiteľov. Nájdeme ho u divých zvierat ako myši, veveričky, zajace, líšky, ale aj u domácich zvierat ako sú kozy, ovce, kravy, psy či mačky. Prenášačom vírusu je kliešť, pričom stačí jediné uhryznutie kliešťa na to, aby sa vírus preniesol na človeka. Choroba prebieha v dvoch vlnách, začiatok ochorenia pripomína ľahkú virózu s bolesťami hlavy, zvýšenou teplotou, sťaženým dýchaním. Po pár dňoch príznaky ustúpia, pacient sa cíti relatívne zdravý. Po ďalšom týždni môže nastúpiť druhá fáza: zápal nervového systému, mozgu, mozgovej pleny a miechy. Nastupujú vysoké teploty, úporné bolesti hlavy migrénového typu, vracanie, svetloplachosť, nesústredenosť, poruchy koncentrácie, stuhnutie šije. V najzávažnejších prípadoch môže viesť choroba až k ochrnutiu, chronickým bolestiam hlavy a výnimočne sa môže skončiť aj smrťou. Lekári ordinujú len lieky na zmierňovanie príznakov. V prípade, že sa prejavili aj príznaky druhého štádia a pacient má preukázanú encefalitídu, musí ísť do nemocnice. Počas pretrvávania príznakov dostáva infúzie a je v režime absolútneho pokoja. Pobyt v nemocnici trvá týždne, po ktorých nasledujú mesiace rekonvalescencie a pokoja. Repelenty a vhodná obuv a odev na ochranu pred kliešťovou encefalitídou - to nestačí. Najlepšou prevenciou je očkovanie. O očkovaní proti kliešťovej encefalitíde sa informujte u Vášho lekára. Pred nástupom na dovolenku je potrebné podať aspoň prvé 2 dávky vakcíny v odstupe 14 dní, plná ochrana nastupuje po absolvovaní kompletného základného očkovanie 3 dávkami vakcíny.

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: