Chronologický vývoj dieťaťa - 4 - 4,5 roka života

Redakcia | 31. Jul 2009

Dieťa má veľkú chuť do učenia všetkého nového, navyše sa mu zlepšuje pamäť i sústredenie, čo mu neskôr v škole bude určite osožné.

Dieťa má veľkú chuť do učenia všetkého nového, navyše sa mu zlepšuje pamäť i sústredenie, čo mu neskôr v škole bude určite osožné.

Emócie štvorročných
V tomto období nastáva v osobnosti dieťaťa malý  zlom – zatiaľ čo ešte nedávno sa nám javilo ako vyrovnaná malá osobnosť, teraz je všetko inak. Ako keby sa trochu vrátil jeho detský vzdor z obdobia dvoch rokov – zrazu je podráždené, agresívne, panovačné, niekedy plačlivé, občas ťažko zvládnuteľné. Prežíva veľké vnútorné napätie – môže mať zlé sny, báť sa rôznych vymyslených strašidiel, obhrýzať si nechty, či náhle sa uňho objaví dočasná koktavosť.

Hlavné je zachovať pokoj – obdobia detských vzdorov sú totiž vždy veľmi dôležitou vývojovou etapou v živote. Vzdor navonok odzrkadľuje veľký  vnútorný vývojový skok, ktorým dieťa prechádza. Dieťa stratilo rovnováhu z predchádzajúcich rokov a potrebuje si vybudovať novú rovnováhu, postavenú na oveľa väčšom sebavedomí a vedomí o svojich právach. Preto potrebuje zažiť pocit bezpečia, bezvýhradnej lásky a dôvery rodičov, ako aj ich výchovnú dôslednosť a určené „hranice“.


Malé perpetuum mobile
Štvorročné dieťa meria v priemere cca 100 cm – jeho výška sa pohybuje medzi 97 a 104 cm – chlapci môžu byť vyšší, dievčatá zase nižšie.
Má veľkú potrebu pohybu – neustále behá, skáče, škriabe sa na stromy, poskakuje, robí kotrmelce, vie utekať rýchlo dolu schodmi a vy môžete nadobudnúť pocit, že máte doma malé perpetuum mobile.

Veľmi ho bavia jednoduché tímové súťaže a rado sa ich zúčastňuje.
Zlepšuje sa aj jeho manuálna zručnosť – dieťa dokáže vystrihovať nožničkami jednoduché veci. Je veľmi tvorivé a zaujme ho akákoľvek manuálna činnosť – od upratovania, práce v záhradke až po modelovanie a stavanie zložitých výtvorov.

„Včera som v parku videl obrovského dinosaura. Jasné, že živého!“
Dieťa v tomto veku je veľmi uvravené, rado rozpráva o veciach, ktoré zažilo, rovnako ako aj vymyslené príbehy. Má obrovskú fantáziu a predstavivosť, a preto veľmi ľahko uverí, že aj tie najneuveriteľnejšie historky z jeho repertoára sú do poslednej bodky pravdivé. Môžete nechať jeho fantáziu pracovať, pousmiať sa nad príbehom a pokojne sa spýtať, či ho ten dinosaurus aj naháňal. Upozornite ho iba vtedy, keď sa jedná naozaj o lož, ktorá niekomu uškodí (Ten pohár som nerozbil ja, ale môj braček) alebo jeho fantázia prekračuje isté hranice.

Dieťa sa začína orientovať v čase – chápe rozdelenie dňa (ráno, večer, naobed), rozumie časovým pojmom dnes, zajtra, včera, pozná približný režim dňa. Počas svojho rozprávania dokáže bez problémov prechádzať z prítomného na minulý i budúci čas.

Čo môžete s dieťaťom robiť?

Veľa priestoru
Ísť von v každom počasí a za každých okolností (s výnimkou vážnejšej choroby) by malo byť vaším krédom týchto dní. Dieťa sa potrebuje dosýta vybehať, vyjašiť a vyblázniť, pretože je naozaj veľmi aktívne a plné energie. Ihriská, preliezačky, hry s loptou (futbal, hokej, hádzanie lopty), hry vo vode, bicyklovanie – to ho naozaj baví. Skúste mu dať švihadlo – jeho pohyby sú už koordinované, takže dokáže urobiť širokú škálu pohybov. Rovnako už dokáže pochopiť princíp hojdania sa na hojdačke a naučí sa hojdať samo.

Športové hry vo vnútri
Ak nemôžete byť práve vonku, vymýšľajte doma pohybové hry, pri ktorých sa dieťa zabaví – musí skákať na jednej nohe, podliezť či preskočiť malú prekážku. Môžete pripraviť jednoduchú prekážkovú dráhu s presným sledom prekážok – podliezť posteľ, vyliezť na stoličku, preskočiť nízku škatuľu, obehnúť okolo stola (pozor na ostré hrany), vliezť a vyliezť vyrezaným otvorom do veľkej škatule atď.

 Tip Mama a ja: Pripravte malú prekážku na preskakovanie. Medzi dve stoličky natiahnite gumu a nechajte dieťa, aby ju preskočilo. Ak sa mu to podarí, môžete gumu posunúť o kúsok vyššie.
 
Básničky, básničky, básničky
Dieťa miluje rozprávky a v tomto období sa mu mimoriadne páči aj poézia. Nepotrebuje pochopiť úplne zmysel básničky, viac ako obsah ho zaujíma zvuková stránka básne, hra so slovíčkami, malebnosť rýmov a jej humorná stránka, ktorá vám môže pripadať úplne nezmyselná.

Zasmejme sa
Dieťa v tomto období hľadá humor úplne vo všetkom, aj v pre vás absurdných veciach. Snaží sa rozprávať vlastné vtipy a chce, aby ste sa na nich smiali, pretože jemu pripadajú veľmi zábavné. Smejte sa spolu s ním a sami mu rozprávajte veci, ktoré by sa mu mohli zdať smiešne. Dokáže pochopiť aj jemnú iróniu. Snažte sa hľadať humor aj v nie práve pre vás najveselších situáciách, tento prístup si dieťa ľahko osvojí a určite raz v živote ocení. Dieťa sa však smeje aj svojim „hlúpym“ nápadom a preháňaniu, rovnako ako vulgarizmom, ktoré si donieslo zo škôlky alebo ihriska. V tomto prípade sú ideálne vaše minimalistické reakcie – nereagovanie, pousmiatie, mávnutie rukou. Dieťa sa chce iba predvádzať a čím viac sa rozčúlite, tým ho to bude viac baviť.

Hudobný nástroj
Dieťa v tomto obdobia javí veľký záujem o hudbu. Ak dostane hudobný nástroj, bude sa snažiť dostať z neho nejakú melódiu, a nie iba bezhlavo brnkať či ťukať. Môžete mu dať k dispozícii detský hudobný nástroj, ale nie príliš drahý – dieťa nedokáže pochopiť, že má na niečo dávať pozor, pretože to stálo veľa peňazí. Určite ho bude baviť brnkať na klavír a bude sa snažiť niečo zahrať. Dieťa bude so svojím umením pravdepodobne veľmi spokojné, vy možno menej ?.

Imaginárny kamarát
Štvorročné dieťa je veľmi spoločenské a potrebuje kamarátov. Ak práve nemá kamaráta k dispozícii, nerobí mu žiaden problém vymyslieť si ho. Môže sa stať, že ho budete počuť, ako sa samo so sebou rozpráva – odpovedá si na otázky, hovorí za seba aj za svojho neexistujúceho priateľa. Nečudujte sa tomu a nevyvracajte mu priateľa, naopak, ak dieťa chce, aby ste pripravili raňajky aj pre „Jožka“, pokojne sa tvárte, že mu servírujete a obsluhujete ho.

Všímajte si iba, či má dieťa aj reálnych kamarátov, či nie je tento jeho kamarát jeho jediným priateľom – v takom prípade je určite vhodné brať ho viac medzi deti a ak to nepomôže, poradiť sa so psychológom.

Hra „na niečo“
V tomto veku sú veľmi obľúbené hry typu na doktora, na mamičky (dievčatá), na vojakov (chlapci) a pod. Nehľadajte v hrách na doktora nič zlé, deti sa síce viac zaujímajú o svoje telo a pohlavie, ako tomu bolo ešte pred pár mesiacmi, ale v ich veku sú tieto hry ešte detsky nevinné,  nemajú sexuálny podtón v tom zmysle, ako to chápeme my, dospelí. V  hrách „na niečo“ sa hlavne odzrkadľujú bežné situácie, s ktorými sa dieťa stretáva v bežnom živote, či napodobňuje scénky z televízie.

Domáce puzzle
Rozstrihajte jednoduchý obrázok, napríklad z detského časopisu a spolu ho zložte ako skladačku – puzzle. Potom nechajte dieťa rozstrihať a poskladať ďalší obrázok.

„Išla babka na trh a priniesla“
Hrajte sa hry na pamäť. Začnite hovoriť: „Išla babka na trh a priniesla...“ Dieťa zopakuje celú vetu a doplní ďalšie slovo, nasledovný hráč zopakuje kompletnú informáciu a opäť dodá nové slovo. Pri týchto hrách sa veľa nasmejete a navyše zlepšujú schopnosti pamäte.

Čo urobíš, keby?
Podporujte strategické myslenie dieťaťa tým, že sa ho spýtate, ako by vyriešilo  nejaký jednoduchý problém: prídete domov a zistíte, že ste si zabudli kľúče v práci,  alebo dieťa sa stratí v obchode... Každé riešenie spolu dôkladne preberte a zvážte jeho účinnosť. Nesmejte sa ani neznevažujte detské riešenie, ani keď sa vám zdá úplne nelogické, nechajte si vysvetliť, prečo sa dieťa rozhodlo práve takto. V tomto prípade nie je ani tak dôležitý výsledok, ako  to, že dieťa si vyvíja vlastnú stratégiu na riešenie problémov.
 
Experimenty
Vášmu dieťaťu sa určite zapáčia jednoduché experimenty – váženie, meranie, prelievanie, miešanie a pod. Stačia vám obyčajné kuchynské váhy, krajčírsky meter alebo dve či tri misky rôznej veľkosti a voda, aby ste sa nielen zabavili, ale aj objasnili si jednoduché fyzikálne zákony.

Kreslenie
Vášho drobca poteší každá tvorivá činnosť. Ak ešte nevie dobre (myslím tým – k svojej spokojnosti) kresliť a hnevá ho to, nakreslite mu nedokončenú kresbu, napríklad  postavičku človeka a nechajte ho výkres dorobiť.

Vhodné hračky
Športové náčinie – lopty, bicykel, hokejka, tenisové rakety, plastové kolieskové korčule, švihadlo
Hry na doma – spoločenské hry, puzzle, stavebnice, lego, jednoduché kostýmy, bábkové divadlo, bábky, malé postavičky ľudí, zvierat, farbičky, výkresy, plastelína, modelovacie hmoty, knihy, hudobné nástroje, magnetické  písmená a čísla, detské váhy, detská lekárska taška

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: