Ako vybrať plienky jednorazovky?

redakcia MAMA a ja | 12. Jun 2015
Ako vybrať plienky jednorazovky?

Niekoľko druhov, značiek, veľkostí. Ako vybrať tie správne pre vaše bábätko?

Niekoľko druhov, značiek, veľkostí. Ako vybrať tie správne pre vaše bábätko?

Pre novorodencov sú vhodné plienky s výrezom, v mieste pupčeka. Detský pupček musí byť po narodení ošetrovaný a udržiavaný v suchom prostredí, aby neprišlo k infekcii. Výrobcovia plienok na to mysleli a ponúkajú tzv. newborn plienky s výrezom pre pupček. Tieto plienky však nenakupujte vo veľkých zásobách, nakoľko deti veľmi rýchlo rastú a už po dvoch týždňoch im môžu byť malé. Veľkosť plienok je odstupňovaná podľa váhy, ale opäť tu platí, že rôzne značky môžu mať pri rovnakých kilogramoch iné rozmery. Preto vyskúšajte viacero značiek a sama uvidíte, ktorá vášmu drobcovi sedí najlepšie.

Čomu sa vyhnúť:

  • Plienky potiahnuté igelitom sú lacnejšou verziou jednorazových plienok. Povrch je potiahnutý materiálom z igelitu, ktorý bráni presiaknutiu. Na druhej strane však znemožňuje dýchaniu pokožky bábätka, čo má za následok vznik zaparenín a podráždenie pokožky.
  • Farebné motívy na plienkach môžu síce pôsobiť veselšie ako obyčajné biele, ale farbivá obsiahnuté v plienke sú dráždivé látky, ktoré môžu jemnej detskej pokožke uškodiť a spôsobiť alergickú reakciu.
  • Voňavé plienky sú nášmu čuchu príjemné, ale už menej detskej pokožke. Parfumované plienky spôsobujú výsypy a alergické reakcie, preto radšej voľte tie bez parfumu a napustenia telovým mliekom či inými látkami.

Tip Mama a ja:

Ak chcete pre vaše bábätko lepšiu a zdravšiu alternatívu jednorazových plienok, možnosťou sú ekologické jednorazové plienky, ktoré sú vyrobené zo 100 % rozložiteľných surovín (čistá celulóza) a nie sú bielené chlórom ako bežné plienky.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: