Ako si užiť rodinnú dovolenku pri vode

PR | 13. júl 2022
Dovolenka pri vode
foto: dreamstime.com

Letná dovolenka sa najčastejšie spája s vodou a s prírodou. Pokiaľ aj vy patríte medzi náruživých rekreačných plavcov a medzi milovníkov rybolovu, ktorí v lete radi navštevujú prírodné vodné zdroje, máme pre vás niekoľko skvelých tipov.

Rekreačné plávanie patrí medzi najatraktívnejšie letné športy a k rovnako prospešným aktivitám patrí aj rybolov. Rybárčenie poskytuje nielen blahodarný relax na brehu rybníka či jazera, ale aj skvelé dobrodružstvá. Stačí si zaobstarať návnady a základné rybárske potreby –  udice, háčiky, sieťky či rybárske stoličky a každý kto chce, si tak v krásnej letnej prírode môže cez dovolenku pri chytaní rýb nielen oddýchnuť, ale načerpať aj množstvo energie.    

Vodné nádrže a priehrady 

Medzi najnavštevovanejšie jazerá na Slovensku patrí Liptovská Mara pri Liptovskom Mikuláši, Zemplínska Šírava v Michalovciach a Slnečné jazerá v Senci. Milovníci vodných nádrží radi dovolenkujú na Domaši, Duchonke, Bukovei, Kráľovej či Sĺňave. A úžasné chvíle zažívajú dovolenkári v lete aj na slovenských priehradách. Či sa rozhodnú pre Oravskú, Orešiansku alebo pre akúkoľvek inú vodnú priehradu, každá ponúka svoje nezameniteľné čaro.    

Prírodné vodné zdroje 

Načo dať pozor pri kúpaní sa v jazerách a vo vodných nádržiach? Ak sa pri prírodnom vodnom zdroji nachádza upozornenie o zákaze kúpania, takýto zákaz je potrebné rešpektovať. Nikdy nepodceňujte hygienickú kvalitu vody a nevstupujte do vody, pokiaľ nie je čistá. Na plávanie je nevhodná voda, v ktorej sa zdržiava veľké množstvo vtáctva a kde sú premnožené riasy. Nikdy neskáčte do neznámej vody, kým sa nepresvedčite o jej hĺbke a vzdialenejšie plavecké trate absolvujte vždy vo dvojici. Na odľahlejšie miesta si zoberte so sebou balíček prvej pomoci. Ak vám konár alebo kameň spôsobí odreninu, nepodceňte dezinfekciu. Tekutý propolis pomáha pri hojení rán a skvelo regeneruje pokožku, preto sa využíva aj pri popáleninách. Táto tinktúra dokáže zmierniť aj rôzne ochorenia vírusového pôvodu - má antiseptické, antibakteriálne a protiplesňové účinky, preto propolis je dobré mať poruke vždy.           

Rekreačné plávanie  

Rekreačné plávanie má na telesné a duševné zdravie veľa pozitívnych účinkov. Pri plávaní však plavec potrebuje pohodlie, preto plavky sebe i deťom vyberajte premyslene. Či vyberáte chlapčenské alebo dievčenské plavky, plavecký odev nikdy nesmie byť príliš tesný, ani voľný. Dôležitý je strih aj materiál, z ktorého sú plavky ušité. Deťom sa obvykle páčia plavky farebné a vzorované, tiež s rôznymi ozdobami – s volánmi, šnúrkami, strapcami, gombíkmi, korálikmi a flitrami. Vzhľadovo atraktívne plavky sú určite dobrou voľbou, no pred dizajnom je lepšie uprednostniť kvalitu.               

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: