Ako sa učiť naspamäť? Tipy pre školákov.
foto: istockphoto.com
Niektoré učebné obsahy musí mať dieťa vždy v talóne. Matematické vzorce, gramatické pravidlá, vybrané slová, odborné výrazy – všetko toto sa zakotvuje v pamäti prostredníctvom učenia sa naspamäť, aby si to potom mohol školák kedykoľvek vybaviť a použiť.
Niektoré deti sa učia naspamäť ľahko, iné s tým majú veľké problémy. To, ako prebieha doslovné zapamätávanie, závisí vo veľkej miere od koncentrácie, záujmu, výdrže a správnej metódy učenia sa.
Prečítajte si: Aby učenie nebolo mučenie
Na cvičenie pamäti a rýchle zapamätávanie obsahov sú vhodné nasledujúce metódy
- Dôležité údaje v texte je vhodné si podčiarknuť alebo inak zvýrazniť a viackrát ich opakovať písomne aj ústne.
- Komplikované súvislosti je lepšie prerozprávať aj vlastnými slovami. Tým sa ujasní, či žiak obsahu učiva skutočne porozumel.
- Pri časovo náročnom učení sledujte, či dieťa dodržiava aj prestávky, aby si mozog oddýchol a naučené obsahy sa uložili.
- K mimoriadne ťažkému učivu si môže dieťa napísať aj lístočky s poznámkami, ktoré si uloží v detskej izbe. Zakaždým, keď pôjde okolo vlastnoručne napísaného lístka, si ho nahlas prečíta (mimoriadne vhodné miesta sú dvere detskej izby alebo písací stôl).
Tip MAMA a ja
Dávajte vždy pozor na to, aký učebný typ je vaše dieťa: vizuálne typy sa lepšie učia čítaním, auditívne počúvaním a komunikatívne najlepšie v rozhovore s inými.
Prečítajte si: 6 tipov ako zvládnuť poruchu pravopisu – dysortografiu