Dobrá vec sa podarila: Predčasniatka môžu rodičia sledovať v inkubátoroch online kamerami

Dobrá vec sa podarila: Predčasniatka môžu rodičia sledovať v inkubátoroch online kamerami
18.10.2018 v kategórii Bábätko, autor OZ Malíček, foto: Stanislav Szenczi

Rodiny, ktoré nemôžu byť so svojim nezrelým alebo chorým dieťaťom v nemocnici, môžu na diaľku nazrieť do inkubátora, sledovať vývoj bábätka a upevňovať si s ním väzbu. Za týmto unikátnym projektom stojí občianske združenie MALÍČEK, ktoré sa venuje predčasne narodeným deťom a ich rodinám.

Po prvý krát v histórii Slovenska dostali rodiny možnosť pozorovať svoje deti hospitalizované v nemocnici online vďaka IP kamerám, ktoré nainštalovali v perinatologickom centre Fakultnej nemocnice s poliklinikou Nové Zámky.

Vedieť, čo sa deje s bábätkom je dôležité pre celú rodinu

„Vysnívaný príchod dieťatka na svet, ktoré je ihneď po narodení namiesto maminho náručia prevezené na Jednotku intenzívnej starostlivosti, do opatery prístrojov a zdravotníckeho personálu, sprevádza obrovský strach,“ vysvetľuje Ľubica Kaiserová z občianskeho združenia MALÍČEK.

Mamička navštevuje prvých pár dní po pôrode počas hospitalizácie svoje dieťatko kedykoľvek. Ale po prepustení z nemocnice domov musí dochádzať za svojím bábätkom často aj niekoľko desiatok kilometrov. Trvá aj niekoľko týždňov či dokonca mesiacov, kým sa dieťa dostane domov a môže byť so svojou rodinou. Mysleli sme aj na mamy, ktoré ich vážny zdravotný problém izoluje od bábätka, preto je prínosné, aby s ním mohla ostať aspoň vo vizuálnom kontakte dodáva Ľ.Kaiserová.

Bábätká v inkubátoroch sleduje 11 kamier

Fakultná nemocnica s poliklinikou Nové Zámky má na svojich inkubátoroch nainštalovaných 11 vysokocitlivých kamier, ktoré sú uchytené na špeciálnych konzolách. Natočením na inkubátor snímajú priamo dieťatko. Rodičom stačí počítač (notebook), tablet či mobilná aplikácia v telefóne a pripojenie na internet.

„Takto môžu rodičia, starí rodičia a ostatná rodina dieťatko spoznávať, pozorovať jeho pokroky, začleňovať ho do rodiny a byť s ním spolu aspoň virtuálne, aj keď žiadna kamera nenahradí priamy kontakt. Celý video prenos je šifrovaný a dobre zabezpečený, aby nebolo možné ho zneužiť“, dodáva Ľubica Kaiserová.

Dieťatko môžu vidieť rodičia alebo tí príbuzní, či známi, ktorým rodina poskytne svoje prístupové heslo. IP kamery nad inkubátormi nie sú raritou v krajinách ako USA, Nemecko, Veľká Británia, Francúzsko či Španielsko. Možnosť byť so svojim dieťatkom online majú už viac ako 3 roky aj rodičia v susednej Českej republike či v Poľsku.

Rodičia túto novinku vítajú s nadšením

„Odlúčenie od mojich dvojičiek bola mimoriadne stresujúca skúsenosť. Bolo by úžasné mať vtedy možnosť vidieť ich aspoň cez kameru. Verím, že by ma to nielen upokojilo a povzbudilo, ale pomohlo napríklad aj pri udržiavaní tvorby mlieka,“ hovorí mamička extrémne predčasne narodených dvojičiek Mirka Mendelová. So svojimi deťmi nemohla byť kvôli karanténe v nemocnici. Nevidela ich nekonečné tri týždne.

Náklady na jednu IP kameru a jej inštaláciu na inkubátore sa pohybujú v rozpätí 200 – 300 EUR. Projekt občianskeho združenia Malíček je realizovaný vďaka 2 % z daní.

Zdroj: OZ Malíček

Fotogaléria