Nelozí? Dieťatko motivujte k pohybu

Redakcia | 3. apríl 2023
Nelozí?

„Moje dieťa nelozí, len sa plazí,“ konštatujú mnohí rodičia a možno nevedia, že plazenie by malo byť len veľmi krátkym prechodným obdobím.

Nelozí, len sa plazí

U detičiek, ktoré sa plazia dlhodobo a neprechádzajú do lozenia (štvornožkovania), sú pozorované asymetrie už pri samotnom plazení – vykonávajú pohyb len do jednej strany, nakláňajú tak i hlavičku a odchýlky je vidieť aj pri sede. Príčin, prečo dieťa zostáva len pri plazení môže byť viac – má slabé bruško, mentálne ešte nedozrelo na ďalší vývinový krok, nie sú spevnené korzetové svaly. 

Inštruktorka psychomotorického vývoja detí Michala Pukalovič upozorňuje na to, že dieťatko by malo byť minimum svojho času vo zvislej polohe, už pri nesprávnom nosení vznikajú mnohé odchýlky.

Ako motivovať dieťa k lozeniu?

Od 6. – do 9. mesiaca života nastáva obrovský progres v pohybe dieťaťa. Preto mu ho treba umožniť a vytvoriť vhodné podmienky. 

  • PODLOŽKA – plávajúca podlaha, alebo kĺzavé povrchy nie sú vhodné, dieťa sa po nich pri pohybe šmýka a vyberá si teda pohyb, ktorý mu podložie umožňuje. Na kĺzavej podlahe je ťažko dosiahnuť symetriu a dieťa sa jednou stranou odráža od podlahy. Na nácvik lozenia zvoľte podložku, ktorá sa nešmýka, môže byť hravá, farebná, so zvieratkami alebo tvarmi, ku ktorým sa dieťa bude snažiť dostať. Medzi kolienkami a podložkou musí byť odpor, aby sa zapájali všetky svaly. POZOR! Dieťa nedávajte do chodítka.
  • OBLEČENIE – k voľnosti pohybu s právnemu zapojeniu všetkých potrebných svalov je potrebné, aby dieťa neobmedzovalo oblečenie, ktoré sa na tele šmýka, škriabe alebo neumožňuje rôznorodý pohyb. Nechajte dieťatko len v plienke. Nech spoznáva všetky možnosti svojho tela. Nebojte sa nechať ho tak väčšinu dňa, keď sa hrá na podložke, jeho pohyb bude prirodzenejší a ľahší.   
Máte práve s lozením problém? Plazí sa vaše dieťatko dlhodobo? Skvelé inštruktážne video, ktoré vám pomôže odstrániť niektoré nesprávne návyky u dieťatka si môžete pozrieť TU. Ako má vyzerať správe lozenie? Nezanedbajte toto obdobie, lebo môže mať dlhodobé následky na ďalšom vývoji.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: