Ako si poradiť s gastroezofageálnym refluxom u detí?

NÚDTaRCH, n.o. Dolný Smokovec | 22. máj 2023
Reflux

Gastroezofageálny reflux u detí je veľmi častou príčinou mnohých zdravotných ochorení. Je dôležité ho včas diagnostikovať a následne tomu nastaviť režimové opatrenia, prípadne pridať aj medikamentóznu terapiu.

Zhovárali sme sa Bc. Vierou Rusnákovou, vedúcou fyzioterapeutkou NÚDTaRCH, n.o. Dolný Smokovec.

Bc. Viera Rusnáková, fyzioterapeutka

Čo je to vlastne gastroezofageálny reflux (GER)?

Gastroezofageálny reflux je ochorenie, pri ktorom dochádza k nedostatočnej funkcii dolného pažerákového zvierača. V prípade, že zvierač neplní svoju funkciu správne, dochádza k návratu obsahu žalúdka do pažeráka, niekedy až do dutiny ústnej.

Pri akých príznakoch máme podozrenie, že ide o refluxovú chorobu (GERD)?

Príznaky sú individuálne a u každého dieťaťa sa GER môže prejavovať rôzne. Najčastejšie sú to ale zvracanie, odgrckávanie, grganie, odmietanie stravy, bolesti bruška, nepríjemný pocit za hrudnou kosťou, neutíchajúci plač, štikútanie, častý kašeľ, časté infekcie dýchacích ciest, zachrípnutý hlas, pocit kyslosti ústach, pálenie záhy, zápach z úst, zvýšená kazovosť zubov, neprospievanie a nepokojný spánok. Diagnostiku ochorenia vykonáva vždy lekár, ktorý dokáže pomocou diagnostických metód potvrdiť alebo vyvrátiť, či u dieťaťa ide o GERD. Na základe toho určí spôsob liečby, či už medikamentóznej, úpravu režimových a diétnych opatrení a taktiež rehabilitácie.

Lekár radí: Liečba astmy
Prečítajte si tiež:

Lekár radí: Liečba astmy

Čo všetko môžeme chápať pod diétnymi opatreniami?

Diétne opatrenia sú najdôležitejšou súčasťou liečby dieťaťa s gastroezofageálnym refluxom. Je to náročné a rodičia na dodržiavanie týchto opatrení potrebujú vysokú dávku trpezlivosti. Strava u týchto detí by mala byť podávaná častejšie a v malých porciách. Je veľmi dôležité, aby sa deti neprejedali a po najedení zotrvali vo vertikálnej polohe aspoň 1 hodinu, najmä pred spánkom. Čo sa týka jedál, je vhodné sa vyhýbať vysokotučným jedlám, čerstvým kysnutým jedlám, kakau, čokoláde a čokoládovým sladkostiam, sladeným a sýteným nápojom a čipsom. Samozrejme, je vhodné, aby rodič u dieťaťa pozoroval, ktoré potraviny mu spôsobujú problémy a tie eliminoval z jedálnička.

Spomínali ste aj režimové opatrenia. Čo všetko znamenajú v liečbe GERD?

Často je odporúčaná zvýšená poloha hornej polovice tela v spánku o cca 15 – 20 cm. Dosiahneme ju tak, že podložíme čelo postele, aby vznikla mierne zošikmená plocha pre spánok. Taktiež je možné zabezpečiť klinový matrac alebo klinový vankúš. Pre zdravý vývoj chrbtice treba dbať na správnu polohu v spánku a nakloniť celú úložnú plochu, nielen hlavu, aby sme dieťatku neprivodili ďalšie zdravotné komplikácie a docielili vznik chybného držania tela. Ďalším režimovým opatrením je vhodná a individuálna rehabilitačná liečba, ktorú pacienti na pobyte v NÚDTaRCH, n.o. v Dolnom Smokovci absolvujú.

Liečba alergie u detí
Prečítajte si tiež:

Liečba alergie u detí

Ako je možné rehabilitáciou ovplyvniť dôsledky GER u detí?

Prvá a základná vec, ktorú pacientov v našom ústave učíme, je preplach nosa. Najmä vtedy, keď sa obsah žalúdočných kyselín dostáva až do horných dýchacích ciest. Tu môže spôsobiť rôzne infekcie a pravidelným preplachom nosa a nosohltana fyziologickým roztokom týmto komplikáciám dokážeme predísť.

A dokážeme rehabilitáciou ovplyvniť aj funkciu dolného pažerákového zvierača?  

Áno, pomocou správne zrealizovaného rehabilitačného cvičenia dokážeme ovplyvniť aj funkciu zvierača. Pažerák prechádza bránicou a dolný pažerákový zvierač sa nachádza približne pod úrovňou bránice. Preto pre ovplyvnenie pažerákového zvierača potrebujeme správnu funkciu bránice. Tá je súčasťou hlbokého stabilizačného systému (HSS), ktorý sa okrem bránice skladá zo svalov panvového dna, chrbtových svalov a hlbokých brušných svalov. U pacientov s GER vykazujú svaly HSS insuficienciu a keďže HSS nám zabezpečuje veľmi dôležitú funkciu pre správne držanie tela, tieto deti majú typické chybné držanie tela, typický tvar hrudníka a trupu. Pomocou správne vedenej fyzioterapie dokážeme aktivovať správnu prácu HSS a vďaka tomu ovplyvniť aj funkciu pažerákového zvierača. 

Najdôležitejším prvkom cvičenia je správna technika dýchania, ktorú dopĺňame individuálne a vhodne volenými pohybovými cvikmi. Vďaka tomuto cvičeniu vieme teda ovplyvniť a zlepšiť držanie tela malých pacientov. V NÚDTaRCH, n.o. Dolný Smokovec máme výborný tím fyzioterapeutov, ktorí sa špecializujú na tento druh rehabilitácie. Od rodičov aj malých pacientov to vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti, ale pri dodržiavaní liečby a všetkých opatrení vrátane rehabilitácie dokážeme výrazne zlepšiť zdravotný stav našich detí.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: