Liečba alergie u detí

NÁRODNÝ ÚSTAV DETSKEJ TUBERKULÓZY A RESPIRAČNÝCH CHORÔB, N.O. DOLNÝ SMOKOVEC | 13. september 2022
Liečba alergie

Počty detí i dospelých, u ktorých sa potvrdí alergia, rapídne stúpajú vo svete i u nás. Ako najefektívnejšie liečiť alergie, sme sa opýtali MUDr. Lýdie Dankovej, pediatričky v príprave na špecializáciu klinickej imunológie a alergiológie.

Čo je to alergia a ako sa prejavuje?

Alergia je neprimeraná reakcia imunitného systému na cudzorodú látku (antigén  – látka bielkovinovej povahy napr. peľ, roztoče, potraviny atď.) z vonkajšieho prostredia, ktorá u zdravých jedincov takéto neprimerané reakcie nespôsobuje.

Príčinu vzniku alergických ochorení podmieňujú genetické faktory (rodinná predispozícia) a faktory prostredia, z vnútorných sú to napr. domáce zvieratá, roztoče, plesne atď., z vonkajších pele, prachové častice, aditíva, potraviny, fajčenie /pasívne a aktívne/, klimatické podmienky. Na celom svete v posledných rokoch pribúda počet pacientov s alergiou a vyskytuje sa nielen u detí, ale aj u dospelých. Imunitný systém tvorí proti alergénom pri prvom kontakte protilátky označované ako IgE. Tie sa ukladajú na koži, slizniciach  a ich úlohou je bojovať s alergénom. Keď sa organizmus stretne s alergénom druhýkrát, protilátky spôsobia uvoľnenie histamínu a iných látok z bielych krviniek. Histamín je základným mediátorom včasnej alergickej zápalovej reakcie.

Alergia môže mať ľahký priebeh, ale aj ťažký, ktorý je spojený s anafylaktickým šokom, pri závažnej reakcii prípadne aj s úmrtím. Medzi najčastejšie prejavy patria:

  • nadmerný výtok z nosa, upchatý nos, kýchanie,
  • začervenané oči so sklonom k slzeniu, opuch slizníc,
  • kožné prejavy - vyrážky, ekzém.

Neliečená alergická nádcha sa môže zhoršovať a prejsť do prieduškovej astmy s príznakmi, ako suchý kašeľ, sťažené dýchanie na prieduškách. Alergia znižuje kvalitu života, spôsobuje poruchy spánku, únavu, nepozornosť, čo negatívne ovplyvňuje každodenné činnosti. Pokiaľ je liečba alergie zahájená včas a komplexne, zaistí  pacientovi kvalitný život so zmiernením prípadne vymiznutím  klinických ťažkostí. 

Aké sú základné princípy liečby pacienta s alergiou?

V prvom rade je potrebné navštíviť alergiológa, ktorý zistí príčinu alergie a určí alergén zodpovedný za alergickú reakciu. Najčastejšie sa stretávame s alergiou na pele (tráv, stromov, burín), roztoče a domáce zvieratá (najčastejšie mačka a pes). 

Medzi základné princípy liečby patria režimové opatrenia a  farmakologická liečba. 

Z režimových opatrení je to obmedzenie kontaktu s alergénom. Veľké množstvo peľu sa vyskytuje vo vzduchu počas teplých slnečných dní, naopak klesá počas chladných a vlhkých dní. Preto je vhodné obmedziť prechádzky v prírode, keď je práve sezóna peľu na ktorý ste alergický/á, zatvárajte okná, predovšetkým v dopoludňajších a v skorých popoludňajších hodinách.

V prípade alergie na roztoče ide o celoročný problém, ale počas chladných mesiacov, keď sa v domácnostiach viacej kúri sa obvykle príznaky zhoršujú. Preto je dôležité miestnosť, v ktorej trávime čas:

  • neprekurovať, hlavne v zime, optimálna teplota v izbe je 18 až 20 °C,
  • pravidelne vetrať (15 minút každý deň)  a prezliekať posteľnú bielizeň,
  • prať bielizeň, plachty a vankúše na 60 °C (optimálne každé 2 týždne),
  • kupovať plyšové hračky, ktoré sa dajú prať na 60 °C,
  • podlahy nezakrývať kobercom.

Ak ste alergický na domáce zviera, najlepšie je úplne obmedziť kontakt so zvieraťom, ale ak sa nechcete so svojim domácim miláčikom rozlúčiť a príznaky ochorenia sú znesiteľné, potrebných je niekoľko zásad – nevpúšťajte zviera do spálne a detskej izby, nespite so zvieraťom v jednej posteli, nepúšťajte ho na pohovku a kreslá, vysávajte aspoň dvakrát týždenne, odstráňte koberce atď.

V prípade potravinovej alergie je dôležitá dôsledná eliminácia všetkých potravín obsahujúcich daný  alergén. U malých detí  alergia väčšinou časom vymizne a potom je možné začať postupne pridávať do stravy aj potraviny obsahujúce daný alergén. U dospelých je často potrebná celoživotná diéta.

Aké lieky sa používajú v liečbe alergie?

Z farmakologickej liečby sa používajú na zmiernenie príznakov úľavové (symptomatické) lieky s veľmi rýchlym nástupom účinku k liečbe akútnych stavov. Druhú skupinu tvoria preventívne (kontrolujúce) lieky s protizápalovým účinkom, ktoré sa užívajú každý deň sezónne a dlhodobo. Jedinou efektívnou a  kauzálnou liečbou alergických ochorení je alergénová imunoterapia.

Lieky, ktoré nazývame úľavové, teda zmierňujú prejavy alergie. Užívajú sa lokálne (nosové či očné kvapky, nosové spreje) alebo celkovo  vo forme tabliet, kvapiek  a sirupov. Základom farmakologickej liečby sú antihistaminiká – podávajú sa pri liečbe ochorení ako alergická nádcha a zápal spojoviek, potravinová alergia, ekzém, pri kožných prejavoch alergie, pri akútnej a chronickej žihľavke, liekovej alergii, po uštipnutí hmyzom, dekongestanty - lokálne používané lieky na zmiernenie upchatého nosa, taktiež na liečbu očných ťažkostí, zmenšujú prekrvenie spojoviek  a svrbenie očí. Používajú sa len na krátky čas.

Potom sú to protizápalové lieky – kortikosteroidy  bežne v praxi sa využívajú lokálne nosové kortikoidy vo forme sprejov, pôsobia veľmi dobre pri upchatom nose, svrbeniu, nádche či kýchaniu, ich výhodou je možnosť aplikácie 1 až 2 x denne, iné formy ako tablety a injekcie sa používajú len v prípade akútnych stavov, ďalej sa v liečbe používajú nekortikosteroidné lieky – antileukotriény, ich protizápalový účinok je slabší ako u kortikosteroidov, liek sa používa ako doplnková liečba u pacientov s astmou, pretože zlepšuje príznaky astmy, taktiež zlepšuje príznaky sezónnej alergie,  pomáha predchádzať zúženiu dýchacích ciest, ktoré je vyvolané námahou, podávajú sa v tabletkovej forme, biologická liečba - je určená na liečbu ťažkých foriem astmy a prebieha v špecializovaných centrách. Osobitnú skupinu liečby predstavuje alergénová imunoterapia. 

Čo je alergénová imunoterapia?

Alergénová imunoterapia je jedinou kauzálnou liečbou alergie, teda rieši samotnú príčinu ochorenia. Používa sa pri potvrdenej inhalačnej alergii a pri alergii na poštípanie osou či včelou. Je indikovaná u detí od 5 rokov. Liečba prebieha v dvoch fázach, v prvej iniciálnej sa postupne podáva vo zvyšujúcich dávkach alergén, organizmus si pomaly zvyká na daný alergén a vytvára si znášanlivosť. Druhá udržiavacia liečba spočíva v pravidelnom a dlhodobom (3 – 5 rokov) užívaní príslušnej dávky alergénu. Liečba sa podáva vo forme kvapiek a tabliet pod jazyk alebo vo forme injekcie, ktoré aplikuje lekár v ordinácii, najskôr každý týždeň, neskôr raz mesačne.

Alergénová imunoterapia výrazne zlepšuje kvalitu života u alergikov, pretože redukuje príznaky alergie, znižuje množstvo  užívania úľavovej terapie proti alergii, čiastočne bráni vzniku nových alergií, zabraňuje prechodu alergickej nádchy do astmy. Podľa najnovších odporúčaní odborných spoločností je voľbou doplnkovej liečby detských pacientov s alergickou astmou, ktorí majú dokázanú precitlivenosť na alergény roztočov.

www.nudtarch.sk

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: