9. týždeň tehotenstva

9. týždeň tehotenstva
9.2.2019 v kategórii Tehotenstvo po týždňoch, autor MUDr. Monika Antošová, foto: istockphoto.com

Je to 9 týždňov od poslednej menštruácie, 7 týždňov od počatia.

Vývoj plodu

Vyvíjajúci sa nový človiečik sa už nevolá embryo ale  plod.

V tomto období má plod jasne diferencované orgány. Má vyvinuté končatiny, horné aj dolné, sú zreteľné kĺby, prsty, plod nimi aktívne hýbe, avšak žena to ešte necíti.  Začína hýbať hlavičkou. Plod meria 2-2,5cm. Má diferencovanú tvár, jasne sú viditeľné oči, nos, jazyk, začínajú sa tvoriť lôžka zubov, plod otvára ústa, oči ešte nevie otvárať, vytvára sa vonkajšie a vnútorné ucho. Aj keď pohlavie je dané už pri počatí, doteraz sa nedalo u embrya rozoznať o aké pohlavie sa jedna. Až v tomto období sa z výbežku  pre pohlavné orgány začínajú vytvárať orgány buď ženské alebo mužské.

Telesné zmeny u ženy

Pretrvávajú príznaky zo začiatku tehotenstva. U mnohých žien dochádza k ústupu, lebo k zmierneniu tehotenskej nevoľnosti.

Naďalej je potrebné dodržiavať pravidelnú životosprávu. Ani v tomto období ešte nemusíte zvyšovať príjem potravy. Dôležitejšie ako množstvo potravy je kvalita zloženie.

Dôležité je vyhnúť sa údeninám, sladkostiam, konzervovaným a chemicky upravovaným potravinám. Dôležitý je dostatočný príjem zeleniny, menej sladkého ovocia, kvalitných bielkovín. Nezabúdajte na pohyb a pitný režim. Nie je vhodné sa prejedať, piť veľmi sladené a kofeinové nápoje. Je potrebné od začiatku si ustriehnuť hmotnosť a zabrániť prílišnému priberanie na váhe. Rovnako dôležité je dbať na osobnú hygienu a hygienu dutiny ústnej, aby sme zabránili zvýšenej kazivosti zubov.

Vyšetrenia  v poradni

Nemenej dôležité je pravidelná návšteva gynekológa a dodržiavanie jeho pokynov. V tomto období, ak nemáte žiadne problémy, poradne prebiehajú jednoducho, vyšetrením gynekologickým  vyšetrením krvného  tlaku, moču. V tomto období zvyčajne gynekológ plánuje prvé ultrazvukové vyšetrenia.

Vzhľadom ešte na nie dovyvinuté vnútorné orgány je potrebné predchádzať negatívnym vplyvom, žiareniu, infekciám, chemikáliám ale aj prídavným latkám v potravinách (údeniny, konzervačné látky, lieky užívať iba v najnutnejšom prípade, vždy po porade s gynekológom). Naďalej užívajte kyselinu listovú.