9. týždeň tehotenstva
Je to 9. týždňov od poslednej menštruácie, 7. týždňov od počatia.
Ako rastie dieťatko
Dieťatko spolu s vami vstupuje do tretieho mesiaca svojho vývinu. Meria približne 2-3 cm. Čoraz viac sa začína podobať na dieťa.
Jeho pulzová frekvencia dosahuje 140 – 150 úderov za minútu. Tvárička sa naďalej formuje, je vidieť dokonca aj nos s dierkami. Oči zatiaľ zostávajú zatvorené, ale vznikajú očné zrenice, šošovka aj sietnica a očný nerv začína byť funkčný.
Objavujú sa prvé svaly a vyvíja pupočník, ktorý spája dieťatko s matkou. Je dôležitý, pretože sa ním dostávajú do jeho tela živiny a zároveň sa odvádza odpad.
Placenta (ext. zdroj placenta) i vonkajší plodový obal sa vyvinuli z toho istého genetického materiálu ako dieťa. Sú v nich zakódované dôležité informácie, napr. o vývojových chybách dieťatka.
Rýchlo rastú horné aj dolné končatiny, vyvíjajú sa ohyby v lakťoch, brušká na prstoch. V týchto dňoch sa tvorí i základ bránice – hlavného dýchacieho svalu a základ sluchového ústrojenstva. Prvé nervové bunky putujú na svoje definitívne miesto. Dieťatko sa pohybuje, krúti, vrtí, ale vy to stále necítite. Zatiaľ je to možné vidieť len na ultrazvuku.
Aj keď pohlavie je dané už pri počatí a doteraz sa nedalo u embrya rozoznať, v tomto období sa už z výbežku pre pohlavné orgány, začínajú vytvárať ženské alebo mužské orgány.
Zdravé tehotenstvo a kyselina listová
Čo sa deje s mamičkou
Keďže sa v tomto období u budúcich mamičiek zvyšuje objem plazmy viac, ako obsah červených krviniek, môžu vaše krvné výsledky ukazovať anémiu (chudokrvnosť). Nie je to nič nezvyčajné. Pravdepodobne vám váš gynekológ predpíše vitamínové doplnky. Dôležité je užívať najmä železo.
Tehotenstvo sa môže „podpísať“ i na kvalite pleti. Niektoré ženy majú v tomto období jemnú a hladkú pokožku, iným naopak pribúdajú nepríjemné vyrážky. Deje sa to v súvislosti so zvýšenou hladinou hormónov. Aj vlasy sa vám môžu zdať jemnejšie, alebo sa začnú viac mastiť. Skúste dodržiavať dostatočný pitný režim, obmedziť mastné pokrmy a zvýšiť príjem vhodných vitamínov.
U mnohých budúcich mamičiek dochádza k ústupu, alebo k zmierneniu tehotenskej nevoľnosti. Nezabúdajte, že "jesť za dvoch", je mýtus. Dôležitejšie, ako množstvo potravy, je kvalita a zloženie.
Dbajte na hygienu dutiny ústnej, aby ste zabránili zvýšenej kazivosti zubov.
Jedno dieťa - strata jedného zuba? Tehotenstvo zuby nekazí
Vyšetrenia v poradni
Nemenej dôležitá je pravidelná návšteva gynekológa a dodržiavanie jeho pokynov. V tomto období, ak nemáte žiadne problémy, poradne prebiehajú jednoducho - gynekologickým vyšetrením, vyšetrením krvného tlaku, moču. V tomto období zvyčajne gynekológ plánuje prvé ultrazvukové vyšetrenia.
Vzhľadom na ešte nevyvinuté vnútorné orgány plodu je potrebné predchádzať negatívnym vplyvom - žiareniu, infekciám, chemikáliám, ale aj prídavným latkám v potravinách (údeniny, konzervačné látky, lieky užívať iba v najnutnejšom prípade, vždy po porade s gynekológom). Naďalej užívajte kyselinu listovú.
Čo vás môže potrápiť, je zápcha a nafukovanie. V niektorých prípadoch môže byť dôsledkom zvýšeného príjmu železa. Naďalej sa vo vašom tele uvoľňuje množstvo hormónov, ktoré udržiavajú tehotenstvo a zabraňujú nástupu menštruácie. Reč je o tehotenskom hormóne HCG, ktorý vylučuje vyvíjajúca sa placenta (ext. zdroj placenta) Ten následne spúšťa produkciu, ďalších hormónov.
Tip MAMA a ja
Efektívne pri problémoch so zápchou pomáha príjem vlákniny. Vláknina podporuje peristaltiku čriev a zlepšuje tak vyprázdňovanie. Najlepšie je dodávať ju do organizmu z čerstvého ovocia a zeleniny. Začnite deň pohárom teplej vody. Na raňajky je ideálne celozrnné pečivo, obilniny, rôzne druhy vločiek s jogurtom a ovocím. Veľmi vhodné sú aj kyslomliečne probiotické produkty.