12. týždeň tehotenstva

12. týždeň tehotenstva
12.2.2019 v kategórii Tehotenstvo po týždňoch, autor MUDr. Monika Antošová, foto: istockphoto.com

Je to 12. týždeň od poslednej menštruácie a 10. týždeň od počatia.

Vývoj plodu

Plod meria  6-8cm a váži  14-20g.

Plod je kompletne  vyvinutý, teraz už len rastie, spolu s nim rastú aj orgány. Hlavička tvorí asi 1/3 dĺžky tela. Plod močí, prehĺta tekutinu. Končatiny sú kompletne  vyvinuté vrátanie prstov a začínajú rásť nechty. Cmúľa si palec. Koža pokrýva telo, je veľmi citlivá. Plod má vyvinuté reflexy. Očká sú stále zavreté a chránené pred plodovou vodou.

Srdiečko je počuteľné aj stetoskopom, bije rýchlosťou 110/160min. Z vnútorných orgánov je vytvorený žalúdok, kompletizuje sa tráviaca trubica, začínajú sa formovať vaječníky a u chlapcov semenníky. Placenta rastie a je už väčšia ako plod.

Zmeny u ženy

Cíti sa čoraz lepšie. Ustupuje únava, nevoľnosť aj psychická labilita nie je taká výrazná. Môže byť prítomná zápcha, preto je potrebné zvýšiť príjem vlákniny, ovocia a zeleniny. Je potrebné nezabúdať na pravidelný pohyb.

V stravovaní nie sú obmedzenia. Vylúčiť je potrebné alkohol, opatrne s kávou, naďalej platí opatrnosť pri užívaní liekov, aj keď najrizikovejšie obdobie je už za vami. Dôležitá je pestrá strava, zamedziť je treba prejedaniu, menej soliť.

Je potrebné sa orientovať na tehotenskú módu.