Stravovanie
, Autor: Registrovaný používateľAko mám prejsť z umelého mlieka na kravské mlieko?
Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.
Poradna uzavretá.
Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.
Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.
Ako mám prejsť z umelého mlieka na kravské mlieko?
Malo by to byť až vo veku okolo troch rokov a jednoducho tak, že miesto umeleého mlieka podáte "kravské" pretože aj umeleé je kravské, len upravené aby bolo vhodné pre výživu detí určitého veku.
Dobrý deň
Chcela by som sa uistiť, či stravovanie 14 mes.bábätka je v norme. Je stále dojčený, počas dňa 2-3 krát, v noci tiež, aj napriek tomu, že papá pomerne pekne.
Raňajky - po zobudení trochu mlieka, neskôr ovsená/ryžová/pšeničná kaša mliečna alebo nemliečna s bielym jogurtom a ovocím ( asi 100-150g)
Desiata-piškóty, kúsok banánu a pod.
Obed-( asi 250g) mäsovozeleninový príkrm s prílohou- zemiaky/ryža/cestoviny, občas už aj 2 chodový obed s polievkou..
po obede ešte kúsok varenej zeleniny al. Čerstvá uhorka
1x týždenne strukoviny+ namiesto mäska vajíčko ( väčšinou červená šošovica)
Olovrant-ovocné pyré alebo syr/mozarella, vajíčko/kúsok pečiva
Večera- kaše s ovocím alebo zeleninovým pyré (krupicová, trojzrnná, ryžová, ovsená)
Ďakujem za odpoveď.
Jedálníček je dobrý, len dopoludnia by som podávala len ovocie, aby nebol k obedu veľmi zasýtený, na olovrant jogurt, syr, domáci koláčik. Mäso má mať 4-5 x týždenne cca 50 gramov, lebo má skonzumovať za týždeň asi 250 gramov. mäsa.
Dobry den, pani doktorka,
Chcela by som sa opytat na stravovanie nasho 9 mesacneho chlapceka. Je kojeny, s prikrmami sme zacali v 6 mesiacoch, stale nie je bohvieaky jedak, pred mesiacom sa ako-tak rozpapal, no posledne 2 tyzdne bol chory, teploty a kasel, to sa chcel iba kojit, uz je skoro zdravy, no odvtedy papa este menej. V noci sa koji kazde 2 hodiny, niekedy vydrzi dlhsie, niekedy aj po hodine "buntosi". Na ranajky mu podavam babylove 3-zrnnu kasu zarobenu do vody, spapa asi 100 ml, desiata ovocie, jablcko banan alebo jablcko mrkvicka, jablcko detsky keksik, predtym spapal, teraz ani usta neotvori, detsku vyzivu spapa, no nemal by dostavat skor cerstve ovocie? Na obed masovo-zeleninovy prikrm, nikdy nezjedol viac ako 10 lyziciek, vacsinou tak nanajvys 5-7 a plac. Zeleninu aj maso obmienam, pripadne podam nas vyvar z korenovej zeleniny, neosoleny, pripadne nasu neosolenu mixovanu kremovu polievku brokolicovu, tekvicovu, a do nej zvlast uvarim masko, alebo uvarim napr. zemiak, mrkvu, cuketu, masko, popucim alebo pretriem cez sitko, ale mam pocit, ze nic mu poriadne nechuti. Na ten obedny prikrm mi ani usta neotvori, ja mu dam do rucky druhu prazdnu lyzicku, on sa s nou hra, obzuva ju a pomedzi to ho krmim. Poobede sa iba koji, kolko si vypyta, a na veceru babylove mliecnu kasu griess, tiez asi 100 ml, pred spanim sa este koji. Vazi 8400 g, inak sa mi zda spokojny, culy, plazi sa, dviha sa na kolienka, este nesedi nestvornozkuje, zubok ziadny. Nasa doktorka tvrdi, ze to su vsetko zubky. Starsia dcerka mi v tomto veku zjedla vsetko, aj 180 ml, este sa hnevala ked bol prazdny tanier, tak som neista... Dakujem za vas nazor.
Každé dieťa je iné. teraz po chorobe ho do jedla nenúťte.
Ovocie môže pravdaže aj surové, ale v žiadnom prípade nie kyslé. Do roka len také, ktoré rastie u nás a nemá červenú dužinu. Nie je problém aj komerčne pripravené ovocné príkrmy / prípadne aj zeleninovo mäsové/ bývajú pripravené z kvalitných, sledovaných surovín.
Aj ráno by mohol mliečnu kašu ale potom už dopludnia len ovocie, keksík skôr až odpoludnia, v tomto veku na olovrant môže dostať aj jogurt.
Určite ho nenúťte do jedla ale pravidlen mu ho ponúkajte, tak ako ste to robili doposiaľ.
Podľ dostupnej literatúry by sa v tomto veku nemal kojiť viackrát ako trikrát za deň. Keď je chorý sa to dodržať nedá ale po rekonvalscencii to môžete skúsiť. Le žiadnu paniku, papť určite začne!
Dobrý deň. Máme doma rocne predcasne narodene dieta, korigovany vek 11 mesiacov. Od zaciatku mala problémy s priberaním. Narodila sa v 29 tt, s vahou 710 gramov, momentalne vazi 7200 gramov. Po prepusteni z nemocnice jej bol potvrdený reflux. Posledná kontrola ukazala ze reflux ustupuje ale mame pocit ze to tak nie je. Chcela by som sa informovat ako by malo vyzerat stravovanie rocneho dietata s refluxom, kolko mlieka moze vypit na den alebo kolko prikrmov? Nasa pediatricka odporucala casto krmit a v malych množstvach, mala ma prikrmy 5x denne ale pretoze netoleruje väcsie mnozstva tak po kazdom prikrme ma aj mlieko - Nutrilon pro expert AR 2. Za odpoved Vam vopred dakujem.
Stravovanie dieťaťa po roku má svoje pravidlá. Detičky predčasne narodené však vyžadujú aj v stravovaní individuálny prístup.
To, že dieťatko vracia viac v porovnaní s inými detičkami nevidím ako problém, pokiaľ priberá / aj keď menej/ a nebýva choré.
Po roku prechádzame postupne na tzv. Rodinnús stravu, ted dieťatko papá to, čo pripravujete pre rodinu, samozrejme len mierne osolené jedlo, nekorenené, s určitými obmedzeniami / do dvoch rokov židne tavené syry, do roch rokov žiadne údenininy- ani detské páky detskú šunku- žiadne mlieko syry, výrobky z nepasterizovaného mlieka- ovčie, kozie syry, mlieko, byndzu- žiadne konzervy - paštéta a pod- , nič s glutamanom sodným, do dvoch ideálne do piatich rokov žiadne celozrnné výroby, do iestich rokov žiadne huby/. Poávajte jedlo vo fome, ako je dieťatko ochotné konzumovať, určite však aj keď už spapá kúsky, tak len malé kúsky, mäkké, alebo niekedy aj v tomto veku ee vyžadujú miované alebo popučené jedlo, je to v poriadku. Skúste postupne aspoň po desiatej, ovocnom príkrme a ovednom príkrme, už mlieko nepodávať. Na druhej strane ak vidíte, že spapala málo a lieko ju dosýti, pokojne ho podajte. Sledujte hmotnosť ale vašim cieľom nie je, aby dieťa veľa piberalo ale aby malo zdravú výživu, bolo spokojné a iadne sa vvíjalo.
Dobry den, chcela by som sa poradit ohladom stravovania mojej rocnej dcerky. Od zaciatku podavania prikrmov velmi pekne papkala zeleninu aj ovocie. Posledne dva mesiace ma ale problem spapat akekolvek ovocie ako sladucku hrusku ci jablcko co predtym milovala. Taktiez mam problem navyknut ju na 5 jedal denne. Jej jedalnicek vyzera takto: ranajky: ovsena kasa s hruskou alebo bananom, alebo pecivo s avokadom ( po pecive je inak najstastnejsia;) , zachutili jej aj domace celozrnne bananove mafinky pripadne lievance. Desiatu nechce takmer nikdy, na obed si da vydatnu zeleninovu alebo lusteninovu polievku, ak ale spapa polievku, tak z hlavneho jedla si da uz len trochu ( ma rada kuracie, morcacie a telacie masko). Olovrant sa nam podari len niekedy, a to bud ovocne pyre s detskym keksikom ( bez cukru) alebo spaldovou piskotkou, s jogurtom zaciname len teraz po roku, kedze od malinka reagovala zle na BKM ( alergia sa ale nepotvrdila). Vecera je vacsinou 3zrrna kasa s ovocim, alebo ryzovo-quinoova kasa ( vsetko zatial nemliecne, len na vode), pripadne ked nespapa obed, ohrejem jej ho na veceru. Taktiez oblubuje hummus pripadne zltkovu pomazanku s pecivkom ( k tomu zvladne salatovu uhorku, rajciny zatial odmieta, zelene salaty som este neskusala, kedze sezona nepraje). Pred spanim este kojim, ( niekedy si este vypyta aj pocas dna) a v noci sa niekolko krat zobudi a vypyta si svoj zivy cumlik znova:) kedze iny odmieta. Zatial ani raz neprespala celu noc od 4 mesiaca. Snazim sa varit zdravo, z domacich surovin, bio surovin, co sa ovocia tyka, zmierila som sa s tym, ze zatial pozna len malo druhov, ale lokalne, kedze nerada by som jej dala supermarketove a 'bohvie kde' vypestovane. Citrusy zatial odmieta. Pije dojcensku vodu a striedavo nesladene detske caje, skusam uz aj riedene doma odstavene ovocne stavy, a to hlavne aj kvoli tomu, ze odmieta ovocie. Netusim teda ci je jej stravovanie ako ma byt, cakala by som, ze bude mat pocas dna vacsi hlad:) Je dost aktivna, uz mesiac chodi. Ma rok a mesiac, vysku 78 cm a vazi 9800gramov. Inak prospieva velmi dobre, teraz ju prvy krat potrapilo prechladnutie, inak bola doteraz zdrava. Dakujem velmi pekne.
Jedálníček má dobrý, ovocie predsa nejaké ráno spapá, nenúťte ju do neho.
Celozrnné výrobky dieťa do dvoch rokov, ideálne do piatich rokov nemá konzumovať. Je tam pre neho veľa vlákniny a má to aj iné negatíva.
Večer pokojne môže mliečnu kašu, z umelého mlieka alebo mliečnu rozrábanú s vodu, keďže alergiu na bielkovinu kravského mlieka nemá.
Nerobte si starosti, že nepapá viac, deti v tomto veku veľa nepapjú, ony v tomto období zväčša ani veľa nenarastú ani nepriberú, rozvíja sa im hlavne mozgová činnosť: reč, rôzne úkony, hry. Neradi prijímajú nové druhy potravín, je to normálne, hlavne ich netreba nútiť.
Obed by mal byť hlavne s dobrou polievkou, hustou, často v nej môžete uvariť aj mäso, ako keď bola dojča. Druhý chod je len také dopapanie,k učísa papať, papá ručičkami malé, mäkké kúsky.
Chcela by som sa opýtať či je správne, že v škôlke dostávajú deti každý deň k jedlám sladené nápoj (Čaj so sirupom, Mlieko s grankom... ). Taktiež sa v ich jedálničku vyskytuje bryndza (halušky s bryndzou, liptovská nátierka), údené a vyprážané jedlá. Podľa vyhlášky 330/2009 sa vyprážané jedlá a údené nepodávajú a taktiežmajú podľa tejto vyhlášky dostávať nesladené nápoje. Zaujímalo by ma či je to v poriadku alebo mám tento postup konzultovať s vedúcou jedálne, poprípade na koho sa mám obrátiť. S pozdravom Jana
Jedálny lístok v materskej škole má zodpovedať princípom zdravej výživy. Sladené nápoje, údené a vyprážané jedlá do jedálníčka nepatria. Odporúčam najskôr sa porozprávať s riaditeľkoumaterskej školy prípadne vedúcou jedálne , potom sa obrátiť na regionálny úrad verejného zdravotníctva vo vašom meste.
Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: