Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Problémy so stolicou

    Dobrý deň pani doktorka. Chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť o radu. Už asi mesiac má malá problémy so stolicou. Najprv to začalo keď sme prešli zo Sunaru na krabičkové polotučné mlieko. Mala veľmi tvrdú stolicu, kakala iba v noci, cez deň akoby zadržiavala, mala pritom veľké bolesti. Kakanie nám trvalo aj hodinu a to s veľkým plačom a krikom. Trvalo to zhruba tri dni. Snažili sme sa upraviť aj stravu, veľa šťavičiek, výživu, obmädzili sme kaše, doplnili sme vlákniny, vločky, sóju... Navštívili sme detskú lekárku, ktorá nám dala čípky a Duphalac. Dávam jej ho stále ráno. Zabudla som spomenúť, že malá má dva rôčky. Stravu stále kontrolujeme. Začala kakať cez deň, v noci sa už nebudí. No so stolicou má stále problémy. Duphalac užíva už približne dva týždne. Zdá sa mi to veľa. Keď ju utieram, máva na papiery často krv. Snažím sa jej dupku často umývať a zvlhčovať krémikom, ale viem, že to aj tak nie je dosť. Chcela by som sa opýtať, čo by sme v našom prípade ešte mohli vyskúšať. Je pravda, že čajíky nie sú v tomto prípade vhodné? Vraj vysušujú.
    Bola by som Vám vďačná, ak by ste nám aspoň trošičku poradili. Malej mi je skutočne ľúto. Vidím, že trpí, no nemôžem jej pomôcť. Aj pri tých bolestiach ma iba odstrkuje.
    Ďakujem Vám.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Krabicové mlieko nei je vhodná strava pre takto staré dieťa. Vrátila by som sa k umelému mlieku, duphalac musí užívať ďalej tak, aaby mala úplne riedku stolicu, pretože má na ritke trhlinku / signalizuje to krv po stolici, mali by ste kvôli tomu navštíviť aj lekára/.Užívania duphalacu sa neobávajte, vôbec sa nevstrebáva. Stravu upravte tak, aby neosahovala zložky, spôsobujúce zápchu. Je veľmi vhodné podávať dlhodobo probiotickú floru, napríklad dophillus infant.