Poradňa dojčenia a výživy

Poradňa dojčenia a výživy
6,284 otázok

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • povinne ockovanie

  , Autor: odbornik2

  chcel by som poprosit o radu. Moja dcera bola ockovana 3 davkami infanrix do 1. roka, čo je len očkovanie proti tetanu, čiernemu kaslu a zaskrtu.
  To znamena ze nebola zapckovana proti žltacke B?
  viem ze ju pichali len do jednej nožicky vraj je všetko zahrnute v jedenj vakcine. Aj teraz bude mat 3 roky a doktorka mi predpisala len infanrix.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Milá pani ja na toto neviem odpovedať, pretože by som potrebovala vedieť, ktorým Infanrixom bola do roka očkovaná, pretože v tom čase sa už používal Infanrix hexa, bol za úhradu cca 1700 sk a očkovalo sa šesť chorôb do jednej nožky. Teraz dostane v troch rokoch Infanrix / ak si ho doplatíte/ a sú v ňom tri antigény proti čiernemu kašľu, záškrtu a tetanu.

Podobné otázky

 • Očkovanie a kvapky sab simplex

  , Autor:

  Dobrý deň, je problém keď som deň pred očkovaním podala dieťaťu kvapky sab simplex? Ráno 15 kvapiek a večer 15 kvapiek a očkovanie prebehlo na druhý deň o 13:00. Jednalo sa o prve povinne očkovanie po treťom mesiaci veku dieťaťa. Dakujem

 • ockovanie pri nadche

  , Autor: katica

  Dobry den mam 3 mesacnu dceru a nedavno sme boli objednani na povinne ockovanie.Kedze mala nadchu, doktorka ockovanie presunula o 5 dni,ale o 5 dni este stale mala trochu nadchu, ale doktorka ju uz zaockovala.Po ockovani nemala ziadne neziaduce ucinky, okrem mierne zvysenej teploty.Chcem sa spytat ako moze choroba- nadcha ovpyvnit ockovanie? Nemoze sa znizit ucinnost vakciny? Dakujem pekne

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Nádcha ako bežný príznak v tomto jesennom období, teda bez teploty, s nijakým alebo len mierny kašľom nijako účinnosť vakcíny nemení, teda neznižuje a ani nie je kontraindikáciou / zabránením/ očkovania.

 • Očkovanie a molusky

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň pani doktorka, ďakujem Vám za odpovede na predchádzajúce moje otázky. Mám ďalšiu :-): Sárinka bude mať 11.11.2012 5 rokov. Máme ísť na povinné očkovanie. Na kožnom nám zistili molusky. Keďže ich má na pere, chodíme to vypaľovať na kožné odd. Boli sme už 4x. Ide to veľmi pomaly. Moja otázka znie, je možné zaočkovať dcéru keď má molusky? Ďakujem za odpoveď Terka

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Molusky, pokial nie sú komplikované nejakým zápalovým procesom po vypalovaní, kvôli ktorému by užívala nejaké lieky a podobne / čo je čisto teoretický predpoklad, zatiaľ sa vždy molusky riešili bez komplikácií/ nie sú kontrainidkáciou očkovania - teda očkovanie je možné. V každom prípade o očkovaní rozhodne lekár, ktorý pred ním dieťa vyšetrí a rozhodne, či je alebo nie je možné očkovať. Ak by na pere bola väčšia rana, ktorá vyžaduje dlhšie hojenie, s očkovaním by som počkala, je na neho čas do šesť rokov.

 • Očkovanie

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň, chcem sa informovať, ak odmietnem povinné očkovanie, či bude moje dieťa očkované aj ďalej podľa očkovacieho plánu, alebo ho nezaočkujú kvôli tomu, že som jedno očkovanie odmietla. Očkovať sa má môj drobec na MMR vakcínu a odmietam to kvôli tomu, lebo sa bojím vedľajších účinkov, ktoré môžu postihnú jeho organizmus a pravdepodobnosť, že sa to stane je istá. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Neviem o akých istých vedľajších účinkoch ste presvedčená, je to samozrejme váš názor a máte na neho právo. Ja by som sa skôr obávala ochorenia, hlavne na osýpky, ktoré sa stále vyskytujú aj v Europe, dokonca so smrteľným priebehom.
  V každom prípade dieťatko môže byť ďalej normálne očkované podľa nášho očkovacieho kalendára, aj keď niektoré očkovanie odmietnete

 • Nie je odstup kratky?

  , Autor: bleelka

  Dobry den pani doktorka,
  moja dcerka ma prave dnes 3 mesiace a dnes sme aj absolvovali prve povinne ockovanie a zaroven aj ockovanie proti rotavirusom. Na dalsie ockovanie nas objednali presne o 4 tyzdne s tym, ze zaockujeme druhou davkou Hexa vakciny a pneumokoky a k tomu znova rotavirusy. Viem, ze u rotavirusov je mozne ockovat najskor o 4 tyzdne, no zaujima ma ci nie je priskoro ockovat druhou davkou hexavakciny a pneumokoky uz o 4 tyzdne po prvej davke. Mam poprosit o odklad druheho ockovania aspon o 2 ci 4 tyzdne a ockovat v piatom mesiaci veku alebo mozme zaockovat, tak ako nas objednali o mesiac v stvrtom tom mesiaci veku dietata? Kvoli comu je potrebne dodrziavat odporucany interval?
  Dakujem velmi pekne za radu.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Ak sa očkujete na Slovensku a podľa slovenského očkovacieho kalendára / malo by to tak na Slovensku byť vždy/ tak druhé očkovanie hexavakcínou aproti pneumokokom je najskôr o šesť týždňov po prvom očkovaní. V našom systéme 2+1 žiadna iná alternatíva nie je možná!

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: