Poradňa dojčenia a výživy

Poradňa dojčenia a výživy
6,423 otázok

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • infanrix

  , Autor: odbornik2

  dobrý den, chcela by som sa opýtať, aky je spravny očkovaci kalendar pri vakcine infanrix hexa a proti čomu.Viem, že je potrebne zaočkovať 3krát, ale v akom časovom horizonte?
  Všetky 3 vakciny Infanrix maju rovnake zloženie? Viem že v prvom je obsiahnuta aj žltačka, a potom vraj uz nie. Je to pravda?
  ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Očkovací kalendár sa liši a v každej krajine aj v EÚ je iný. U nás používame schému: v treťom mesiaci, o šesť týždňov druhá dávka a po nej o šesť mesiacov tretia dávka. Infanrix je prvý názov vakcíny, je ich niekoľko druhov. Ak máte na myslí Infanrix Hexa, ktorým sa očkuje v prvom roku života, samozrejme , že každá dávka je rovnaká, obsahuje rovnaké antigény šiestich ochorení: čierneho kašľa, tetanu, záškrtu, detskej obrne, žltačke typu B a invazívnemu kmeňu hemofila influenzae.

Podobné otázky

 • Reakcia na očkovanie

  , Autor:

  Dobry den,p.dr.Chcem sa opytat,ci ziadna reakcia po ockovani 1.davkou Prevenar a Infanrix hexa je v poriadku.Neznamena to,ze imunita je slaba a dieta nezareagovalo na dávku?
  Ockovana bola mala 7.maja(narodena je 24.12.).Na 2.ockovanie nas objednali 19.6.Nie je to skoro?

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Žiadna reakcia neznamená nedostatočne tvorenú imunitu proti ochoreniam, ktoré sú súčasťou očkovania.
  Dieťatko nemalo nežiaducu reakciu na očkovanie.
  Poraňu môžete mať 19.6 ale v žiadnom prípade, ak žijete na SLovensku a budete očkovať podľa nášho očkovacieho kalendára, nemá byť dieťatko očkované!!! Očkované má byť dva mesiace po prvom očkovaní, teda 7.7. prípadne nejaké dva dni skôr, teda presne najskôr 8 týždňov po prvom očkovaní!!!

 • očkovanie

  , Autor: bejkats

  Dobrý deň,
  chcem sa opýtať či je možné podstúpiť všetky povinné očkovania pre bábätko na Slovensku bez poistenia a koľko by to stálo. Sme v Anglicku a tu sa to nejako nerieši. Malý má 4 a pol mesiaca a nemá ešte žiadne očkovanie. Dosť mi na tom záleží.
  Vopred ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Aj v Anglicku je očkovanie plošné, myslím, že dokonca základné očkovanie je hradené poisťovňou, dokonca je rozšírené o očkovanie proti zápalu mozgových blán. Takže ak navštívite lekára / tam je rodinný lekár/ tak určite budete zaočkovaní.
  Očkovať sa samozrejme dá bez poistenia. U nás je systém 2+1, teda prvá dávka, po nej o 6 týždňov druhá dávka a o 6 mesiacov tretia dávka. Očkuje sa Infanrix hexa a synflorix alebo prevenar. Očkovanie jednej dávky oboch vakcín stojí cca 100€.

 • ockovanie dvoma Infanrix hexa a prevenar

  , Autor: odbornik2

  dobry den pani doktorka, preco prosim po novom sa ockuje naraz infarix hexa spolu s prevenarom, pred priblizne dvoma-troma rokmi sa ockovali tieto dve vakciny zvlast? poprosim Vas o oficialne lekarske vysvetlenie ale aj o Vas osobny nazor, ci je lepsie ockovat oddelene...dakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Náš očkovací kalendár je postavený na princípe 2+1, teda v základnom očkovaní máme tri dávky vakcíny infanrix hexa aj vakcíny proti pneumokokom / prevenar alebo synflorix/. Môj osobný názor sa nijako nelíši od môjho medicínskeho názoru. Vzhľadom na klinické skúšky, možnosti imunitného systému dieťaťa reagovať na podanie antigénov obsiahnutých vo vakcínach je dokázané, že podanie oboch vakcín v jeden deň je možné, vhodné a je aj v súlade s SPC jednotlivých vakcín. Je to aj v súlade so stanovenými preventívnymi prehliadkami v prvom roku života dieťatka. Toto sú základné princípy, ktoré sú správne a je odporučené ich dodržiavať. Ku každému dieťatku však pristupujeme individuálne, aspon ja to vo svojej praxi tak robím, záleží aj na názore a želaní rodičov, ak si prajú oddelené podávanie vakcín, vychádzam im v ústrety, niekedy sa pre takéto podanie vakcín rozhodnem aj sama. V žiadnom prípade však nepovažujem oddelené očkovanie za lepšie, správnejšie, šetrnejšie. Podanie vakcín v jeden deň nezaťažuje dieťatko viac ako podanie dvoch vakcín v odstupe.

 • 3.Očkovanie proti tetanu atd.

  , Autor: odbornik2

  Prepáčte, ešte ma napadlo, ak to u nás nepôjde skôr ako v máji, či je možné, aby lekár mi dal očkovacie látky a ja som nechala syna zaočkovať vo Švajčiarsku, kde momentálne žijeme.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Nie, nie je to možné, očkovacie látky sú bilogické látky a nie je možná neodborná manipulácia s nimi, teda prevážanie na veľkú vzdialenosť. Myslím, že švajčiarsky lekár by to ani nezaočkoval. ja napríklad by som očkovaciu látku z neznámeho zdroja nepodala. Infanrix hexa, ktorým sa očkuje je dostupný aj vo Švajčiarsku.

 • , Autor: odbornik2

  Dobrý deň,

  chcela by som sa bližšie informovať na povinné očkovanie u 3 mesačných dojčiat.
  Aké očkovanie sa vykonáva v tom to období?

  Ďakujem. Ščasná

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Očkuje sa proti tetanu, záškrtu, čiernemu kašľu, hemofilovej invazívnej infekcii, detskej obrne a žltačke typu B - očkovacia látka Infanrix hexa. Očkuje sa proti invazuívnej pneumokokovej infekcii, proti desiatim / Synflorix, plne hradený poisťovňou/ alebo trinástim / Prevenar 13, s doplatkom rodičova/ sérotypom baktérie.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: