Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Havrix

    dobry den,chcela by som vas poprosit o radu:Dcerku 5rokov som dala zaockovat 21.juna 2007 vakcinou Havrix proti zltackeA.Sme momentalne v zahranici,v Severnom Irsku,a na Slovensku budeme az 6.jula2008.Zaujimalo by ma,kedze preockovanie sa ma urobit do 12 mesiacov,ci staci ak ju preockujeme v juli,alebo ju mam nechat preockovat v Irsku,zcoho mam obavy.Su vakciny uplne rovnake vsade vo svete?V oktobri bude mat dcerka 6 rokov a uz by mala byt ockovana povinnou vakcinouDTP rkou.Budeme na Slovensku 6 tyzdnov.A teraz neviem,ci ju mozem dat zaockovat napr.6.jula proti zltacke,a asi o mesiac povinnu vakc.Aky cas by mal uplynut medzi dvoma ockovaniami?kedze koncom augusta sa vraciame naspet do Irska?Velmi vam dakujem za odpoved,lebo uzdlho si lamem hlavu a neviem si poradit.Dovi.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Vakcína Havrix je rovnaká na celom svete, takže ju môžete dať zaočkovať aj v Írsku. Ale ani očkovanie po návrate na Slovensko začiatkom júla ešte nemožno považovať za oneskorené. Môžete ju dať zaočkovať naraz Havrixom proti žltačke a očkovacou látkou proti záškrtu, tetanu a čiernemu kašľu /Infanrix alebo ditecoq/. Taktiež povinné očkovanie dva až štyri týždne po Havrixe, aj podľa dohody s očkujúcou lekárkou, podľa toho ako je zvyknutá očkovať.