Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • preockovanie Havrixom

    Dobry den. Pred 6-timi rokmi som bola zaockovana Havrixom. Preockovana v odporucanej dobe 6-12 mesiacov po prvej davke som kvoli tehotenstvu nebola. Pred 11 mesiacmi, takmer na den presne 5 rokov po prvom ockovani som sa pred cestou do rizikovej krajiny znova dala zaockovat Havrixom. Teraz som si kupila Havrix na preockovanie po davke spred 11tich mesiacov a na pribalovom letaku som sa docitala, ze sa treba preockovat 6mesiacov - 5 rokov po prvej davke, najlepsie je to vsak stihnut v intervale 6-12 mesiacov po prvej davke. Tak teraz neviem, ci je vobec pre mna potrebne sa preockovat, ci uz som nebola preockovana po 5tich rokov po prvej davke. Je preockovanie na konci odporucanej doby spolahlive? Co by ste mi prosim poradili? Dakujem.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Ja myslím, že preočvanie, ktoré steurobili i keď po piatich rokoch, ale bolo urobené, je dostatočné a ďalšie preočkovanie nie je potrebné. Podanie tej druhej dávky akoby "zobudilo" imunitný systém, ktorý si pamätá, že už vie reagovať na infekciu týmto ochorení a len si ňou túto svoju schopnosť oživí a potvrdí.