Poradňa dojčenia a výživy

Poradňa dojčenia a výživy
6,502 otázok

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • KLIESTE

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Prajem krasny den!!!
  Posledne dni mi vrta v hlave tema klieste.
  Ked som sa opytala sestricky u destkej lekarky, ci je potrebne zaockovat mojho synceka proti kliestem, odpovedala, ze je to zbytocne,,,,Ze u nas v nasej oblasti nie su klieste nainfikovane ..... Tak ma v tejto suvislosti napada hned niekolko otazok, v com nemam jasno::::a sice, ak je syncek ockovany proti pneumokokom, je zaroven ochraneny od zapalu mozgovych blan??? a ak kliest nieje nainfikovany, je tam vzdy riziko zapalu, ak sa ho nepodari uplne vytiahnut???,...teda, mozno dost hlupe otazky ,,,,,,ale ak nie je kliest naifikovany, ake riziko hrozi dietatu, ak ho ma???
  vdaka

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Ak kliešť nie je infikovaný, nehrozí žiadne riziko, je potrebné ho len správne vybrať a miesto vpichu vydezinfikovať.
  Zápal mozgových blán je ochorenie, ktoré môžu spôsobovať rôzne mikróby, proti niektorým vyvolávateľom je možné očkovať. Kliešte neprenášajú zápal mozgových blán ale zápal mozgu. Taktiež prenášajú boreliozu, ale proti tej nie je možné očkovať.
  Očkovanie proti kliešťovej encefalititde odporúčam najskôr v predškolskom veku, pokiaľ naozaj dieťa nežije vo výrazne zamorenej oblasti. Malé deti nemajú veľkú šancu kliešťa dostať.

Podobné otázky

 • kozie mlieko

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Čítala som,že túto chorobou môže človek dostať aj pitím kozieho mlieka.Keďže známy majú kozu v oblasti kde sa vyskytujú kontaminované kliešte, rada by som vedela či ma očkovanie ochráni ak budem piť takéto mlieko.Ďakujem Dáša

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Očkovanie chráni proti ochoreniu na encefalitidu prenášanú kliešťami v každom prípade, teda aj pri konzumácii potencionálne nkazeného mlieka.

 • očkovanie proti kliešťovej encefalitíde

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, chcela by som s aopýtať, kedy je obdobie na I.očkovaciu dávku proti kliešťom? Niekde som totiž čítala jeseň a niekde zase jar.
  Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Najvhodnejsie je zacat na jesen, aby sa do jari, kedy sa objavia znova klieste vytvorili protilatky v dostatocnej miere. V zasade je ale mozne a aj vhodne zacat ockovanie kedykolvek.

 • klieste

  , Autor: Registrovaný používateľ

  dobry vecer volam sa pavla mam 20mesačneho chlapca a prisli sme s vonku a nasla som mu za uškom kliešta boli sme na pohotovosti kde mu to vybrali a boli sme na kontrole ma to poriadku bojim sa aby sa nam to nestalo ked viem ze to sa moze stat chcem sa opytat kedy sa taketo deti mozu očkovat ked je mali

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Proti klišťovej encephalitide je možné očkovať od jedného roka veku dieťaťa.

 • klieste

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý den, mám deti vo veku 18,17, ja mám 39 rokov, je vhodné sa zaočkovať v tomot období? prosím Vás aj o radu aká očkovacia látka by bola vhodná, je na lekársky predpis, alebo si to môžme zakúpiť v lekárni? dakuje Nováková

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Očkovacia látka je výhradne na lekársky predpis. Na trhu sú dve očkovacie látky, v každom prípade potrebujete všetci verziu pre dospelých. Očkovanie je možné celoročne.

 • očkovať malé deti?

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň,
  moc by som chcela poprosiť o radu. Kontaktovala nás zdravotná sestra u našej pediatričky s tým, či neuvažujeme o očkovaní dcérky proti kliešťovej encefalitíde, nakoľko sme v zdravotnej poisťovni ktorá v tomto roku plne hradí všetky 3 vakcíny.
  Žijeme na dedine na strednom Slovensku, posledné 2 roky sme už aj my "priniesli" domov kliešte /z lesa či zo zahrady/s tým že zrejme infikované neboli, chirurgicky boli vybrané a dostali sme liek na preliečenie. Dcérka ide mať1 rok - ešte nebola ani chorá, neviem či na takéto očkovanie nie je priskoro a ak je takéto očkovanie možné, aké sú možné riziká u takéhoto malého dieťaťa. Vonku a na horách trávime veľmi veľa času, takže predpokladám že nejakého kliešťa asi časom prinesieme. Zaujímalo by ma či je možné na takéto malé deti používať repelenty - nikde som sa na tých postrekoch nedočítala /ani na tých pre deti/ že od akého veku je ich vlastne na odpudzovanie hmyzu možné použiť. Ja sama som prekonala kliešťovú encefalitídu takže viem aká je to bolestivá choroba, preto nad očkovaním uvažujem. Ďakujem veľmi pekne za skorú odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Očkovanie je možné od veku jedného roka. Ak ste ochorenie sama prekonali, zrejme žijete v tzv. endenmickej oblasti a je dobré sa chrániť. Na jeseň je aj vhodný čas s očkovaním začať. očkovanie by ste mohli posunúť do vyššieho veku, ak by ste vedeli zabezečiť, aby sa bábätko nedostalo do kontaktu s kliešťom / nebehá holé po zemi, po tráve. Kliešť sa však dostane aj pod nohavice./

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: