Poradňa dojčenia a výživy

Poradňa dojčenia a výživy
6,502 otázok

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Zaočkovať?

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, poprosila by som Vás o radu. Mám 4 Ročnú dcérku, sme vedené v alergolog. ambul. a boli sme odporučené na očkovanie proti prasacej chrípke. Dcérka má ale zvýšené reakciu na vaječný žĺtok, takže mi bolo povedané, že ju nesmie dať zaočkovať proti klasickej chrípke z dôvodu možných komplikácií. Je vakcína proti prasacej chrípke iného charakteru, nemôže jej uškodiť. Mám ju dať zaočkovať? Viem, že nemôžte povedať áno alebo nie, ale aký je Váš názor na toto očkovanie. Dcérka chodí do škôlky, od septembra bola len 1x chorá, vačšinou je to len kašeľ, príp. nádcha.
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Kontraindikáciou, teda nemožnosťou očkovať proti akejkolvek chrípke je len anafylaktická reakcia na vaječný bielok nie žĺtok, to znamená, že dieťa by malo reagovať na vaječný bielok tak, že došlo k šokovému stavu s nutnosťou oživovania, liečby v nemocnici. Ak takáto reakcia nebole, nie je dôvod neočkovať proti chrípke, či už sezńnej alebo endemickej.

Podobné otázky

 • prvé očkovanie v 5mesiaci?

  , Autor: misik251

  Dobrý deň . chcela by som sa spýtať moja dcérka ide mať za dva týždne 5mesiacov a ešte ani raz nebola zaockovana koli tomu že je stále chorá. Neviem teda že dokedy treba dieťa zaočkovať? Nevadí to keď až tak neskoro? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Dieťa je potrebné zaočkovať od tretieho mesiaca ako najskô sa len dá, ak to jeho zdravotný stav dovoľuje. Neviem, aké ochorenia prekonáva ale skutočnou kontraindikáciou, zamedzením, očkovania je len vysoká teplota, závažné akútne ochorenie/ hnačka, zápal pľúc a horných dýchacích ciet. Neverím, že má celé dva mesiace takéto závažné ochorenia. V každom prípade o očkovaní rozhoduje lekár, ktorý dieťa pozná a vyšetrí. Samozrejme, že očkovanie je možné začať kedykoľvek, ako udávam podľa zdravotného stavu, ale neočkované dieťa je ohrozené mnohými závažnými ochoreniami.

 • Bábatko,očkovanie a dojčenie

  , Autor: deborah1

  Dobrý deň,pani doktorka,chcem sa spýtať,máme 2-mesačné bábatko,môžu sa takéto malé bábatká dať zaočkovať proti chrípke?Ja myslím,že asi skôr nie ako áno..A ja keď dojčím,sa môžem dať zaočkovať?Tiež sa chcem spýtať,do akej miery chráni materské mlieko bábatká proti takýmto vírusom.Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Proti chrípke sa očkuje od šiesteho mesiaca veku. Dojčenie nie je kontraindikáciou očkovania. Protilátky materské chránia dieťatko asi pol roka, musíte ich však mať. Vzhľadom na to, že vírus chrípky sa každoročne mení, aj keby ste chrípku mali zaočkovanú alebo ju vlani prekonali, protilátky ako také, pšpecificky proti chrípke dieťa získané cez placentu nemá. Dojčenie však predstavuje určitý ochranný prvok proti všetkým ochoreniam. Ak sa nechá zaočkovať okolie dieťatka, chráni tým pred chrípkou aj dieťatko.

 • do kedy sa da zaockovat?

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den
  mam 11 mesacnu dcerku a 12 rocneho syna chcem sa opytat do kedy sa treba /myslim mesiaca/ zaockovat?..da sa to este stihnut? Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Očkuje sa od oktobra, očkovař sa dá kedykolvek v tejto sezone, teda do marca. Dá sa očkovař, aj keď už vypukne epidémia, ale samozrejme je lepšie nechat sa zaočkovat skůr. Ideálne do konca novembra.

 • otazka

  , Autor: Registrovaný používateľ

  dobry sen pani doktorka, mam 18 mesacnu dceru a rozmyslam ci je dobre ju dat zaockovat. sme sledovany a imuno-alergologii(kvôli castych chorobam-soplikya akasel) a na kardiologii(zistovali ci nema zapal srdcoveho svalu kvoli zlym vysledkom krvy a rengenu-nepotvrdeny,ale v lavej komore a dierku a m.chlopnou jej preteka viac krvy ako by malo).masa pediatricka mi neodporucila ockovanie,kym nechodi do skolky. je dobre dat ju zaockovat? nemoze jej to nejako ublizit?pocula som aj ,ze niektory ludia hned po ockovani ochoreju.co by ste mi poradili?dakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Vaše dietatjko je sledované kardilogom a alergologom, teda má predsa len nejakú poruchu zdravia, hlavne takéto deti je velmi důležité očkovat, aby sa zabránilo ochoreniu na chrípku a možným komplikáciám. Očkovanie jej nemůže ublížit. Ak ľudia ochorejú po očkvaoní, je to pravdepodobne spůsobené iným vyvolávatelom než chrípkovým vírusom, ale keďže je to časovo spojené s očkovaním, tak sa príčina pripisuje očkovaniu.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: