Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Bábatko,očkovanie a dojčenie

    , Autor: deborah1

    Dobrý deň,pani doktorka,chcem sa spýtať,máme 2-mesačné bábatko,môžu sa takéto malé bábatká dať zaočkovať proti chrípke?Ja myslím,že asi skôr nie ako áno..A ja keď dojčím,sa môžem dať zaočkovať?Tiež sa chcem spýtať,do akej miery chráni materské mlieko bábatká proti takýmto vírusom.Ďakujem.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Proti chrípke sa očkuje od šiesteho mesiaca veku. Dojčenie nie je kontraindikáciou očkovania. Protilátky materské chránia dieťatko asi pol roka, musíte ich však mať. Vzhľadom na to, že vírus chrípky sa každoročne mení, aj keby ste chrípku mali zaočkovanú alebo ju vlani prekonali, protilátky ako také, pšpecificky proti chrípke dieťa získané cez placentu nemá. Dojčenie však predstavuje určitý ochranný prvok proti všetkým ochoreniam. Ak sa nechá zaočkovať okolie dieťatka, chráni tým pred chrípkou aj dieťatko.