Poradňa dojčenia a výživy

Poradňa dojčenia a výživy
6,502 otázok

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Ockovanie proti chripke

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Mam 8 rocnu a 18 mesacnu dceru, mladsiu stale kojim, starsia dcera ma kazdu zimu problemy s prieduskami, ma znizenu bunkovu imunitu a trpi koznymi alergiami na chlad. Je pacientkou alergologickej ambulancie. Chcela by som vediet, ci mozem dat deticky zaockovat proti chripke. Starsia dcera stale trpi prechadnutim, tak neviem ci aj pri nadche sa da podat ockovacia latka proti chripke. Je mozne zaockovat aj mna, ked kojim mladsiu dceru? Dakujem.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Všetky tri sa môžete bez obáv zaočkovať. Očkujeme aj deti s miernymi prejavmi ochorenia. Skutočnou prekážkou očkovania je len akútny horúčnatý stav s vysokými horúčkami.

Podobné otázky

 • Ockovanie a otehotnenie

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den, pani doktorka. Ako kazdy rok, aj tento by som sa chcela dat zaockovat proti chripke. S manzelom sa snazime o dieta, tak by ma zaujimalo, ci vakcinacia neublizi plodu (ak by ma ockovali uz ako tehotnu), resp. ci nemoze ublizit plodu, ak by ma zaockovali a par dni nato by som otehotnela. Moja lekarka bola opatrna a povedala mi, ze ak by som bola tehotna, zaockovala by ma iba s odporucanim od gynekologa. Ako to teda je?
  Dakujem za odpoved a prajem krasny den

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Štúdoie na tehotných s očkovaním proti chrípke nepoznám, pravdepodobne sa nerobili z etických dôvodov. Často však vieme, že zaočkujeme tehotnú ženu na začiatku tehotenstva, pretože nevieme, že je tehotná a neboli popisované žiadne poruchy plodu. Očkovacia látka obsahuje len určité samostatné antigény vírusu, teda nie celý vírus a už vôbec nie živý, preto nepôsobí na plod tak, že by ho poškodila. práve naopak, ochorenie na chrípku, hlavne vo včasnom štádiu môže plod poškodiť. Preto sa tehotné ženy považujú za ohrozené chrípkou a odporúča sa im očkovanie proti chrípke.

 • očkovanie tehotných žien proti AH1N1

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, pani doktorka. Som v 16.t.t. a vzhľadom na to, že moja gynekologička mi nevedela poradiť či sa dať alebo nedať očkovať proti prasacej chrípke, obraciam sa na vás. presne rozumiem tomu, že neochorie len ten, kto má protilátky a ak by šlo len o mňa, nemám také obavy. obávam sa však o bábätko. je vakcína, ktorou plánujú plošne očkovať tehotné ženy naozaj bezpečná pre plod? sú vôbec známe vedľajšie účinky? môže podanie vakcíny vyvolať potrat? aké následky môže mať prekonanie chrípky na nenarodené dieťa? odporučili by ste mi dať sa očkovať aj v prípade, že som momentálne na rodičovskej dovolenke, a teda nie som súčasťou veľkého kolektívu? budem Vám nesmierne vďačná za vašu odpoveď, táto téma ma veľmi trápi a akosi na svoje otázky neviem nájsť odpovede u ľudí, ktorí skutočne aj vedia o čom hovoria. mediálne informácie považujem za nedostatočné a skreslené. pekný deň. Mirka.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Myslím si, že pandemická chrípka, ktorou by ochorela tehotná žena , by mala na plod nepriaznivý účinok, s rizikom poruchy vývoja. tak je to u takmer každej závažnejšie prebiehajúcej virózy. To je odpoveď, ktorú môžem povedať s určitosťou. všetko ostatné vyplýva len z našich skúseností s iným druhom chrípky. teda to, že očkovanie proti chrípke nemá negatívny vplyv na plod, práve naopak, ke´d že chráni matku, chráni aj plod. Samozrejme, že je eticky neprípustné robiť štúdie na tehotných ženách ale znova, mnohé ženy na svete ani nevedia, že sú tehotné, zaočkujú sa a žiaden teratogénny / teda vývoj plodu ohrozujúci / účinok nebol pozorovaný. Ak sa naozaj vy / ale aj vaši blízki/ manžel, rodičia/ pohybujete len v určitom uzavretom kruhu ľudí, kde viete možnosť nákazy na pandemick chrípku vylúčiť, tak by ste sa očkvoať nemuseli/ ale neviem si dosť dobre predstaviť túto situáciu na vrchole epidémie u nás, kedy bude chorých asi 30 percent obyvatelstva. Rozhodnutie je samozrejme na Vás.

 • Zaočkovať, alebo nezaočkovať ???

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň pani doktorka, prosila by som o radu mám 27 mesačného chlapčeka, ktorý nebýva vážne chorý, okrem nádchy, ktorú máme aj 6 x do roka , soplíky mu väčšinou zatekajú do ušiek a potom máme kalamitu. Uvažujem o zaočkovaní proti chrípke, nakoľko vždy v januári ju pravdepodobne dostane a ako ročný mal ako následok zápaľ pľúc, ktorý sme liečili v nemocnici, minulý rok sa to obišlo ,, len ,, so zápalom priedušiek. Som ale na pochybách , lebo veľa ľudí ma od očkovania odhovára, že načo mu zaťažovať organizmus, čo by ste mi poradili dať, alebo nedať ??

  Ďakujem za odpoveď

  Veronika

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Deti sú považované za rizikovú skupinu pre ochorenie chrípjkou, podobne ako starí ěudia, pretože aj u nich sa pri chrípke vyskytujú koplikácie častejšie a bývajú závažné. Určite očkovanie proti chrípke detský organizmus nezatažuje zbytočne, príáve naopak, pomáha mu bránit sa proti závažnej infekcii.

 • chípka

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň,
  chcela by som sa opýtať či je vhodné dať zaočkovať dcérku - 4,5 r. proti chrípke. Ci nie je lepsie ju nedať zaočkovať aby si vytvárala sama imunitný systém.A bojím sa nového vírusu, má táto vakcína nejaký súvis s novou - pracacou chrípkou?
  Pani doktorka alergolička nám do karty napísala, že sa máme dať zaočkovať.
  A taktiež sa chcem opýtať kedy njskôr sa môže dať očkovať, keď bola chorá a brala antibiotiká .
  Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Vakvcína nemá žiadny vplyv na prasaciu chrípku podla doterajších informácií.
  Imunitný systém sa v každom prípade vyvíja, či sa očkuje alebo nie. Očkovanie proti chrípke pomáha imunitnému systému v tvorbe protilátok, konkrétne ho stimuluje na tvorbu protilátok proti chrípke a preto ani očkovaný jedinec sezonnu chrípku s veěkou pravdepodobnosřou hraničiacou s istotou nedostane.
  Alergologička má pravdu, hlavne chronicky choré deti by sa mali očkovař. Očkovař proti chrípke sa dá vždy, keď práve neprebieha akútne ochorenie s vysokými horúčkami. Teda aj hneď po dobratí antibiotik.

 • ako ďalej

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň,
  chcela by som sa spýtať o očkovanie proti chrípke. Mám 7 mesačnú dcérku, ktorá je kojená, doktorka mi povedala, že očkuje sa až od 5 roku dieťaťa. No moja sestra dala detičky zaočkovať u svojho lekára a ten jej povedal, že deti sa môžu očkovať od 6 mesiacoch. Čo mám vlastne robiť, keď ju chcem dať zaočkovať ?

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Detičky sa můžu očkovat od šiesteho mesiaca veku, v tomto veku pri prvom očkovaní je potrebné podat dve detské alebo polovičné očkovacie látky v odstupe jeden mesiac.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: