Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Ockovanie a otehotnenie

    Dobry den, pani doktorka. Ako kazdy rok, aj tento by som sa chcela dat zaockovat proti chripke. S manzelom sa snazime o dieta, tak by ma zaujimalo, ci vakcinacia neublizi plodu (ak by ma ockovali uz ako tehotnu), resp. ci nemoze ublizit plodu, ak by ma zaockovali a par dni nato by som otehotnela. Moja lekarka bola opatrna a povedala mi, ze ak by som bola tehotna, zaockovala by ma iba s odporucanim od gynekologa. Ako to teda je?
    Dakujem za odpoved a prajem krasny den

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Štúdoie na tehotných s očkovaním proti chrípke nepoznám, pravdepodobne sa nerobili z etických dôvodov. Často však vieme, že zaočkujeme tehotnú ženu na začiatku tehotenstva, pretože nevieme, že je tehotná a neboli popisované žiadne poruchy plodu. Očkovacia látka obsahuje len určité samostatné antigény vírusu, teda nie celý vírus a už vôbec nie živý, preto nepôsobí na plod tak, že by ho poškodila. práve naopak, ochorenie na chrípku, hlavne vo včasnom štádiu môže plod poškodiť. Preto sa tehotné ženy považujú za ohrozené chrípkou a odporúča sa im očkovanie proti chrípke.