Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Zaočkovať, alebo nezaočkovať ???

    Dobrý deň pani doktorka, prosila by som o radu mám 27 mesačného chlapčeka, ktorý nebýva vážne chorý, okrem nádchy, ktorú máme aj 6 x do roka , soplíky mu väčšinou zatekajú do ušiek a potom máme kalamitu. Uvažujem o zaočkovaní proti chrípke, nakoľko vždy v januári ju pravdepodobne dostane a ako ročný mal ako následok zápaľ pľúc, ktorý sme liečili v nemocnici, minulý rok sa to obišlo ,, len ,, so zápalom priedušiek. Som ale na pochybách , lebo veľa ľudí ma od očkovania odhovára, že načo mu zaťažovať organizmus, čo by ste mi poradili dať, alebo nedať ??

    Ďakujem za odpoveď

    Veronika

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Deti sú považované za rizikovú skupinu pre ochorenie chrípjkou, podobne ako starí ěudia, pretože aj u nich sa pri chrípke vyskytujú koplikácie častejšie a bývajú závažné. Určite očkovanie proti chrípke detský organizmus nezatažuje zbytočne, príáve naopak, pomáha mu bránit sa proti závažnej infekcii.