Poradňa dojčenia a výživy

Poradňa dojčenia a výživy
6,502 otázok

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • chrípka

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň,
  chcem sa opýtať či odporúčate očkovať proti chrípke aj malé deti, ktoré ešte nenavštevujú kolektívne zariadenie - škôlku, syn má 1,5 roka a občas chodíme do materského centra. Ak by sme sa dali zaočkovať, je ešte vhodné obdobie na to?
  Vopred ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Podľa odborníkov na očkovanie sú práve deti do troch rokov a starí ľudia rizikovou skupinou, ktorá by sa mala pred chrípkou chrániť očkovaním. Vo veku vášho synčeka je očkovanie možné a ako bolo hore citované aj odporúčané,pri prvom očkovaní sú potrebné dve dávky v odstupe najmenej mesiac. Očkuje sa celú jeseň a je možné očkovať aj keď už epidémia vznikne, len tam už nemusí dôjsť k dostatočnému nárastu imunity kým sa organizmus s chrípkou stretne. ideálny čas na očkovanie je koneic oktobra.

Podobné otázky

 • chripka

  , Autor: Registrovaný používateľ

  dobry den.mozem sa opytat, od akeho veku je mozne dieta ockovat proti chripke.dakujem

 • očkovanie tehotných žien proti AH1N1

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, pani doktorka. Som v 16.t.t. a vzhľadom na to, že moja gynekologička mi nevedela poradiť či sa dať alebo nedať očkovať proti prasacej chrípke, obraciam sa na vás. presne rozumiem tomu, že neochorie len ten, kto má protilátky a ak by šlo len o mňa, nemám také obavy. obávam sa však o bábätko. je vakcína, ktorou plánujú plošne očkovať tehotné ženy naozaj bezpečná pre plod? sú vôbec známe vedľajšie účinky? môže podanie vakcíny vyvolať potrat? aké následky môže mať prekonanie chrípky na nenarodené dieťa? odporučili by ste mi dať sa očkovať aj v prípade, že som momentálne na rodičovskej dovolenke, a teda nie som súčasťou veľkého kolektívu? budem Vám nesmierne vďačná za vašu odpoveď, táto téma ma veľmi trápi a akosi na svoje otázky neviem nájsť odpovede u ľudí, ktorí skutočne aj vedia o čom hovoria. mediálne informácie považujem za nedostatočné a skreslené. pekný deň. Mirka.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Myslím si, že pandemická chrípka, ktorou by ochorela tehotná žena , by mala na plod nepriaznivý účinok, s rizikom poruchy vývoja. tak je to u takmer každej závažnejšie prebiehajúcej virózy. To je odpoveď, ktorú môžem povedať s určitosťou. všetko ostatné vyplýva len z našich skúseností s iným druhom chrípky. teda to, že očkovanie proti chrípke nemá negatívny vplyv na plod, práve naopak, ke´d že chráni matku, chráni aj plod. Samozrejme, že je eticky neprípustné robiť štúdie na tehotných ženách ale znova, mnohé ženy na svete ani nevedia, že sú tehotné, zaočkujú sa a žiaden teratogénny / teda vývoj plodu ohrozujúci / účinok nebol pozorovaný. Ak sa naozaj vy / ale aj vaši blízki/ manžel, rodičia/ pohybujete len v určitom uzavretom kruhu ľudí, kde viete možnosť nákazy na pandemick chrípku vylúčiť, tak by ste sa očkvoať nemuseli/ ale neviem si dosť dobre predstaviť túto situáciu na vrchole epidémie u nás, kedy bude chorých asi 30 percent obyvatelstva. Rozhodnutie je samozrejme na Vás.

 • otázka

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý den pani doktorka.mám 3 r dcerku ktoru mi pani doktorka odporucila zaockovat proti chrípke nakolko a pár týzdnou ocakavame prírastok.ale je trochu soplava a berie stoptusin sirup je mozne ju aj napriek tomu zaockovt?a nemoze sa stat ze reakciou na ockovanie bude ze u nej prepukne chrípka-vraj sa to stáva ze po ockovani ju moze dostat a to by mi vázne nechýbalo.dakujem za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Očkovanie v žiadnom prípade nie je spúšťačom chrípky. Buď už bol pacient nakazený, ke´d sa očkovalo len nemal príznaky, alebo po očkovaní dostal inú virozu.
  Očkovanie pri ľahkých príznakoch infekcie, ako má váš syn je možné, ale musí to zvážiť lekára, ktorý dieťa vyšetrí a zváži, či je vhodné ho práve očkovať proti chrípke.

 • Vakcína

  , Autor: deborah1

  Pani doktorka,ďakujem vám za predchádzajúcu odpoveď.Ešte by som sa chcela spýtať,keď sa hovorí,že vírus chrípky sa každoročne mení,či je isté,že tohtoročná vakcína "sadne" 100% na tento vírus chrípky /neviem,ako by som to presne vyjadrila/.Ešte by som sa chcela spýtať na váš názor na očkovanie proti prasacej chrípke,a či je miernejšia alebo horšia ako bežná chrípka.Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Očkovanie nikdy nie je stopercentné, pretože imunitný systém nemusí niekedy na očkovanie reagovat. Vakcina sa nedá povedat, že sadne nesadne na 100 percent. Vakcína je určite účinná proti očakávanému typu viru sezonnej chrípky.
  Prasacia, pandemická chrípka je úplne iná ako sezonna, prebieha rozne u roznych ludí / deti, tehotné ženy, chronicky chorí, seniori/ů Jej nebezpečenstvo je v jej rýchlom šírení.

 • chripka

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den.
  Chcela bz som sa spytat kedy a ci vobec by som mohla dat zaockovat proti chrypke 5 mesacnu dcerku (6 mesiacov bude mat 26.11.09).Treba aby bolo dieta pri ockovani uplne zdrave?Mame aj 5.5 rocnu dcerku ktora chodi do skolky,ta uz zaocovana je ale mam obavy ci sa cez nu nenakazi mladsia(v skolke sakontaktu s chorymi detmi neda vyhnut)
  dakujem za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Ak je staršia očkovaná, chrípkou neochorie a teda ani nekazí mladšiu.
  Bábätká sa môžu očkovať po dovršení šesť mesiacov.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: